دستور عوض کردن ip و gateway در لینوکس

۷خرداد ۱۳۹۴
۲۷۲
ssh اس اس اچ

عوض کردن ip و gateway در لینوکس

در لینوکس هم  براحتی می توانید آدرس IP را از طریق چند دستور ساده عوض کنید ، برای عوض کردن آدرس IP فعلی سیستم به آدرس جدید کافیست دستور زیر را در خط فرمان لینوکس با دسترسیroot وارد کنید :

1 sudo ifconfig eth0 192.168.0.10 netmask 255.255.255.0

مفهوم دستور بالا در اکثر لینوکس ها به همین شکل است اما این دستور در لینوکس های Debian و Ubunto براحتی جواب می دهد.
با استفاده از دستور sudo شما به سیستم می گویید که این عملیات با دسترسی مدیریتی انجام شود .
با استفاده از دستور ifconfig شما می توانید تنظیمات موقتی کارت شبکه خود را انجام دهید .
درقسمت eth0 نمایانگر کارت شبکه ای است که می خواهید آدرس آن را عوض کنید ( توجه کنید که برای دانستن اینکه از کدام eth استفاده می کنید کافیست دستور ifconfig خالی را وارد کنید تا لیست کارت های شبکه موجود روی سیستم به شما نمایش داده شود ).
قسمت بعدی آدرس IP این کارت شبکه است ، Netmask به معنی این است که اعداد بعدی به عنوان Subnet mask در نظر گرفته خواهند شد ، کافیست Enter را بزنید تا کارت شبکه شما این آدرس جدید را دریافت کند.
اگر می خواهید در ادامه به کارت شبکه خود یک آدرس Gateway هم بدهید کافیست دستور زیر را در خط فرمان وارد کنید :

1 sudo route add default gw 192.168.0.224eth0

همه Route هایی که در eth0 وجود دارند را به آدرس Gateway ای به شماره 192.168.0.224 هدایت کنید. بعد از اینکه دستورات بالا را وارد کردید شما آدرس IP را با مشخصات داده تغییر داده اید اما نکته مهم در اینجاست که بر خلاف ویندوز که براحتی با وارد کردن یک حرف p در انتهای دستور تمامی دستورات را دائمی می کردید در لینوکس اینکار فقط با اعمال تغییرات در فایل شبکه قابل اثبات است ، تمامی تنظیماتی که در حال حاضر انجام داده اید فقط در لحظه فعلی کار می کنند و به محض اینکه سیستم شما Restart شود و یا سرویس شبکه شما Restart شود همگی تنظیمات از بین می رود. برای اینکه بتوانید تنظیمات بالا را بصورت دائمی بر روی سیستم قرار دهید کافیست از طریق دستور زیر فایل interfaces را باز کنید و تنظیمات مورد نظر خود را در آن وارد کنید :

1 # vi /etc/network/interfaces

دستور بالا به سیستم می گوید که با استفاده از ویرایشگر VI فایل interfaces که محتویات تنظیمات شبکه در آن است را باز کند ، بعد از وارد کردن دستور بالا کافیست ابتدا کلید I را وارد کنید تا فایل قابل ویرایش شود ، بعد تنظیمات خود را بر روی تنظیمات فعلی انجام دهید ، توجه کنید برای ذخیره شده این تنظیمات باید ابتدا کلید ESC و سپس دو حرف ZZ را وارد کنید تا تنظیمات در فایل ذخیره شود. بعد از اینکه همه اینکارها را انجام دادید تنظیمات شما بصورت دائمی روی لینوکس باقی خواهند ماند برای اطمینان از این مورد کافیست با استفاده از دستورات زیر سرویس شبکه را Restart کنید :

1 # /etc/init.d/networking restart

عوض کردن ip و gateway در لینوکس

اشتراک گذاری

roya

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تمام حقوق برای آذرآنلاین محفوظ می باشد.
enamad