نصب متاسپلویت روی Ubuntu

۱بهمن ۱۳۹۵
۲۲۵
نصب متاسپلویت

در این مطلب سعی داریم تا نصب متاسپلویت را به صورت قدم به قدم آموزش داده تا کاربرانی که نیاز به نصب این فریمورک بر روی سیستم عامل Ubuntu دارند بدون مشکل از آن استفاده کنند. در فضای اینترنت راه های مختلفی برای نصب متاسپلویت وجود دارد ولی برخی از آنها برای اینکه به پیش نیاز های متاسپلویت توجهی ندارند در نهایت با نقص و اجرا نشدن متاسپلویت مواجه می شوند.

توجه داشته باشید که این آموزش بر روی ابونتو 16 و 14.04 تست شده است.

این آموزش به 2 قسمت چند مرحله ای تقسیم بندی می شود که قسمت اول پیش نیاز ها و قسمت دوم نصب فریمورک متاسپلویت است.

قسمت اول : پیش نیاز های نصب متاسپلویت

1-  ابتدا جاوا 8 را بر روی سیستم عامل نصب می کنیم.

2- مطمئن شوید که سیستم عامل شما کاملا بروز می باشد. برای اطمینان و بروزرسانی دستور زیر را وارد کنید. ( در صورت اینکه سیستم عامل شما بروزرسانی دریافت کرد بهتر است قبل از رفتن به مرحله بعد یک بار سیستم خود را ریست کنید.)

3- پس از اطمینان و بروزرسانی شدن سیستم عامل، پکیج های مورد نیاز را نصب می کنیم.

4- به علت استفاده متاسپلویت از زبان Ruby نیاز است که این زبان را به صورت کامل نصب کنیم. این امر از 2 راه مختلف قابل اجرا است که در این آموزش ما از سریعترین راه استفاده کرده ایم.

نصب توسط  RVM

5- یکی از مهمترین نرم افزار هایی که متاسپلویت درخود به عنوان شناسایی و اسکن پورت ها استفاده می کند نرم افزار nmap می باشد که توسط خط فرمان زیر دانلود و نصب می کنیم.

6- متاسپلویت برای نصب و اجرا نیاز به دیتابیس دارد که از طریق دستور زیر تنظیمات postgre SQL server را انجام و نام کاربری مورد نظر خود را برای دسترسی به آن می سازیم.

پس از به پایان رساندن این مراحل شما پیش نیاز های فریمورک متاسپلویت را نصب کرده اید و اکنون آماده نصب خود آن هستید.

مرحله دوم : نصب فریمورک متاسپلویت

1- ابتدا آخرین نسخه متاسپلویت را از گیت هاب دانلود کرده و آن را نصب می کنیم.

2- نصب Gem و Version های مورد استفاده متاسپلویت توسط باندلر

3- در این بخش متاسپلویت نصب و آماده اجرا می باشد اما بهتر است نحوه اجرا آن را بهینه کنیم تا هر زمانی که خواستیم بدون نیاز رفتن به دایکتوری برنامه آن را اجرا کنیم.

پس از به پایان رساندن 3 قدم بالا به صورت کامل، شما موفق به نصب متاسپلویت شده اید. اما اکثرا برای استفاده از این فریمورک نیاز به نصب آرمیتاژ دارند که رابط گرافیکی متاسپلویت محسوب می گردد.

نصب Armitage

  • ابتدا توسط دستور زیر آرمیتاژ را نصب می کنیم.

  • سپس برای اتصال دیتابیس متاسپلویت که در مرحله قبل آن را ساخته اید ابتدا فایل زیر را ساخته

و اطلاعات زیر را در آن وارد می کنیم ( توجه داشته باشید در صورت گذاشتن پسورد بر روی دیتابیس در هنگام ساخت آن در مرحله 6 پیش نیاز، شما باید همان پسورد را در جای خالی وارد نمایید.)

  • پس از ذخیره کردن فایل database.yml دستور زیر را وارد کرده تا متاسپلویت آماده اجرا گردد.

نصب متاسپلویت

  • در پایان شما موفق به نصب فریمورک متاسپلویت بر روی ابونتو شده اید و با وارد کردن دستور زیر می توانید از آن استفاده نمایید.
اشتراک گذاری

آبتین حیدرآبادیان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تمام حقوق برای آذرآنلاین محفوظ می باشد.
enamad