معرفی توزیع اوبونتو Ubuntu

۲۳شهریور ۱۳۹۵
۵۱

 

اوبونتو (Ubuntu) یک توزیع لینوکس بر مبنای توزیع دبیان است. واژه اوبونتو از مفاهیم آفریقای جنوبی به معنی «انسانیت نسبت به دیگران» (Humanity Towards Others) است.

اوبونتو از کاربرپسند است و توانسته رشد بالایی در جذب کاربران ویندوز و تازه‌کار داشته باشد. اوبونتو پشتیبانی نسبتاً خوبی از تمام زبان‌های زنده دنیا از جمله دارد.

شرکت کنونیکال هر ۶ ماه، یک نسخه با پشتیبانی ۹ ماهه و هر دو سال یک بار (در ماه چهارم سال‌های زوج میلادی)، نسخه‌ای با پشتیبانی بلندمدت ۵ ساله عرضه می‌کند.

  • ویژگی های اوبونتو :

یکی از اهداف مورد توجه در پروژه اوبونتو، تأکید بر دسترسی و جهانی‌سازی است. به همین منظور این توزیع برای بیشتر از 55 زبان موجود است. کار کردن با آن راحت است و حتی کاربران ناآشنا هم، به راحتی به محیط آن عادت می‌کنند.

تمرکز اوبونتو برقابلیت استفاده شامل استفاده گسترده از ابزار sudo است که به کاربران اجازه می‌دهد که وظایف مدیریتی خود را بدون ایجاد یک نشست ابر کاربر [Super user] انجام دهند.

اوبونتو بر اساس دسکتاپ گنوم طراحی شده و علاوه بر اپلیکیشن‌های گنوم، نرم‌افزارهای بهره‌وری دیگری مانند لیبره‌آفیس و مرورگر وب Mozilla Firefox نیز با اوبونتو عرضه می‌شود.

اوبونتو یک بسته اختیاری به نام «تقویم اوبونتو» دارد که هر ماه یک کاغذ دیواری دسکتاپ جدید را بارگذاری می‌نماید. در گذشته این کاغذ دیواری‌ها دارای تصاویری از انسان‌های نیمه‌عریان بودند که مورد انتقاد قرار گرفتند. این انتقادها منجر به رواج اسم‌های مستعار جدیدی مانند “Linuxxx” شد.

  • تاریخچه : 

در سال ۲۰۰۴ کارسازها در مالکیت تام گنو/لینوکس بودند. ولی مارک شاتلورث، یکی از توسعه‌دهندگان توزیع گنو/لینوکس دبیان بر این باور بود که نرم‌افزار آزاد باید جزیی از زندگی روزانه‌‌ی همهٔ کاربران رایانه باشد. به همین منظور، تصمیم گرفت گروهی از بهترین توسعه‌دهندگان دبیان را برای ساخت توزیعی مبتنی بر دبیان، ولی آسان برای استفادهٔ مردم عادی از گنو/لینوکس به عنوان میزکار، گرد هم آورد.

در سال ۲۰۰۵، شاتلورث و شرکت تازه ساختش به نام کنونیکال، ایجاد بنیاد اوبونتو با ده میلیون دلار سرمایهٔ نخستین را اعلام می‌کنند. هدف این بنیاد، اطمینان از پشتیبانی و توسعهٔ نگار‌ش‌های بعدی اوبونتو است.

 

اوبونتو بر این باور است که نرم‌افزار باید آزاد و در اختیار همگان باشد. بنابراین هر کاربر رایانه:

  • باید آزادی بارگیری، اجرا، رونوشت، توزیع، مطالعه، هم‌رسانی، تغییر و بهبود نرم‌افزارش را برای هر منظوری، بدون پرداخت هزینه‌ٔ اجباری پروانه داشته باشد.
  • باید بتواند نرم‌افزارش را به زبان دلخواه خود استفاده کند.
  • باید بتواند بدون توجّه به ناتوانی‌اش، از همهٔ نرم‌افزارها استفاده کند.

این فلسفه در نرم‌افزارهای تولیدی اوبونتو، شیوهٔ توزیع آن‌ها و پروانه‌های آن‌ها وجود دارد.

اوبونتو امروزه در ۹ طعم منتشر می‌شود و ده‌ها مشتق مهم دارد. هم‌چنین ویرایش‌هایی برای کارسازها، ابرها، تلویزیون‌ها و… که جملگی در زیرساخت مشترکند و اوبونتو را تبدیل به بن‌سازه‌ای خاص برای تقریباً همهٔ موارد کرده‌اند.

توزیع اوبونتو و راه‌کارهای نوآورانه‌ای چون اوبونتو برای اندروید، دنیای تلفن‌های همراه را به یک‌پارچگی نزدیک‌تر کرده است. در دنیای رایانش ابری، اوبونتو توزیع مرجع بسیاری از پروژه‌ها مانند اوپن‌استک است و محبوب‌ترین توزیع در دیگر زیرساخت‌ها مانند آمازون است. اوبونتو روی رایانه‌هایی از دل، اچ‌پی، اسوز، لنوو و دیگر تولیدکنندگان جهانی از پیش نصب شده است.

به لطف زیرساخت مشترک، توسعه‌دهندگان می‌توانند روی رایانهٔ خود کار کرده و بدون هیچ مشکلی، برنامه‌های خود را روی دیگر جاها، از ابرها گرفته تا گوشی‌های تلفن همراه ببرند.

 

اشتراک گذاری

رامین نوروزی

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تمام حقوق برای آذرآنلاین محفوظ می باشد.
enamad