سیستم عامل ها

آذرآنلاین ارائه دهنده انواع سیستم عامل های پایه لینوکس و ویندوز و مجازی ساز

در تعریف کلی سیستم عامل به نرم افزاری گفته می شود که واسط گرافیکی و یا متنی بین عملکرد سخت افزار و دستورات ارسال شده کاربر می باشد. که ارتباط بین سخت افزار و کاربر را فراهم می سازد و قابلیت ارائه سرویس های متنوع را داراست.

سیستم عامل چیست ؟

در مفهوم کلی سیستم عامل یا همان Operating system ، نرم افزار جامعی است که ارتباط و عملیات بین سخت افزار یک کامپیوتر و کاربر را برقرار می کند. سیستم عامل جدا از سرویس دهی به کاربران و استفاده از منابع سخت افزاری ، قادر به میزبانی سایر نرم افزارهای جانبی می باشد. نرم افزارهای جانبی بر روی سیستم عامل نصب شده و از طریق سیستم عامل به سخت افزار دسترسی خواهند داشت و به کاربران سرویس دهی می کنند.

امروزه سیستم عامل های متفاوتی وجود دارد که کاربران نسبت به علایق و نیازهای خود آن ها را نیز انتخاب می کنند. سیستم عامل شرکت مایکروسافت با نام ویندوز و یا سیستم عامل های پایه یونیکس/لینوکس مانند ابونتو ، دبیان و سنتوس از نمونه سیستم عامل های محبوب حال حاضر دنیا می باشند.

در سیستم سرویس های اینترنتی، کاربر پس از خرید یک سرور مجازی و یا سرور اختصاصی اقدام به درخواست یک سیستم عامل کرده تا بتواند از منابع سخت افزاری خود استفاده کند. درشرکت آذرآنلاین به صورت متداول سیستم عامل های روبه رو ارائه می شود و چنانچه نیاز به سیستم عامل خاص دیگری دارید می توانید از طریق درخواست به بخش فروش ، سیستم عامل مورد نظر خود را دریافت کنید.

ویندوز / سرور 2003

ویندوز سرور 2003 ، نسل کامل و پیشرفته ویندوزهای سرور مایکروسافت بود که در آپریل 2003 معرفی شد. این ونیدوز که هم خانواده ویندوز XP بشمار می رود همانند ویندوز XP انقلابی جدید در ویندوزها بشمار می‌رود ، اضافه شدن بخش مدیریت سرور ، اجرای پایدار سرویس‌ها و برنامه‌های تحت سرور و همچنین پشتیبانی از قطعات سخت افزاری قدرتمند از برخی امکانات و ویژگی های این نسل از ویندوز بود که معرفی شد. هر چند امروزه مایکروسافت پشتیبانی از این سیستم را به پایان رسانده اما همچنان نرم افزارها و سخت افزارهای قدیمی هستند که نیازمند این سیستم عامل برای اجرا و کارایی هر چه بهتر نیز دارند.

ویندوز / سرور 2008

مایکروسافت ویندوز سرور 2008 خود را پس از 5 سال در فوریه 2008 معرفی کرد و تنها پس از 1 سال دست به معرفی نسخه R2 این ویندوز زد. این نسخه از سیستم عامل ویندوز در راستای ارائه سرویس های جدید و بروزتر در تمامی زمینه ها بود و در مجموع دارای رول ها و سرویس های جدیدی است که نسل ویندوزهای سرور را دچار تحول بسیار زیادی کرد، از جمله تغییرات بزرگی که در این نسخه از سیستم عامل شاهد آن بودیم می توان به اضافه شدن مجازساز Hyper-V ، اضافه شدن رول های متنوع وابسته به اکتیو دایرکتوری ، بهبود و کارایی بهتر با سخت افزارهای جدید و قدرتمند و ... اشاره کرد.

ویندوز / سرور 2012

ویندوز سرور 2012 ششمین نسخه از ویندوزهای سرور مایکروسافت است که با نام ویندوز سرور 8 معرفی شد. این نسخه پس از نسخه موفق ویندوز سرور 2008 در تاریخ 4 سپتامبر 2012 به صورت کامل معرفی شد. پس از معرفی این نسخه از ویندوز سرور ، مایکروسافت طبق عادت قبلی خود در آپریل 2014 نسخه R2 این ویندوز را ارائه کرد. این نسخه از ویندوز از محیط دسکتاپ جدید و مدرنی بهره می برد و همچنین بر پایه سیستم های پولینگ طراحی و عرضه شد . در این نسخه همانند سایر نسخه های ویندوز سرور ، شاهد بروزرسانی و ارائه نسخه جدید سرویس ها و همچنین رفع ایرادات آنها نیز هستیم. ویندوز سرور 2012 منابع سخت افزاری زیادی را پشتیبانی کرده و قابلیت های جدید سخت افزارهای مانند هایپر تریدینگ و ... را به خوبی پشتیبانی و مدیریت می کند.

ویندوز / سرور 2016

ویندوز سرور 2016 مایکروسافت انقلابی جدیدی در نسل سیستم عامل های ویندوز سرور بود که با ارائه آن تحولی جدید در دنیای سرور شاهد هستیم. این سیستم عامل که برپایه پردازش و رایانش ابری طراحی و برنامه نویسی شده در تاریخ 26 سپتامبر 2016 معرفی شد. این نسخه از ویندوز به همراه خود قابلیت های جدیدی مانند نانو سرور ، مجازی ساز قدرتمند و بازنویسی شده و قابلیت متعدد در شبکه را داراست و به گفته مهندسان مایکروسافت بزرگترین تحول در سیستم عامل های ویندوز پس از ویندوز NT بشمار می رود. این ویندوز سرور نیز همانند سایر ویندوز سرورهای قبلی دارای سرویس ها و ویژگی های جدیدی است و بروز شده ایست که در کنار آن از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

لینوکس / دبیان 6

دبیان به عنوان یک توزیع لینوکسی پرطرفدار در فوریه 2011 نسخه دبیان 6 با نام Squeeze را منتشر کرد. این نسخه از نسل جدید کرنل های لینوکس استفاده کرد و با این تغییر توانست از بسیاری از معماری های سخت افزاری پشتیبانی کند این نسخه دارای 29000 پکیج نرم افزاری است که کاربران نسبت به نیاز خود می توانند به صورت آنلاین و آفلاین آنها را نصب و استفاده کنند.

لینوکس / دبیان 7

پس از ارائه نسخه دبیان 6 با نسل جدید کرنل های لینوکسی ، در 4 می 2013 دبیان 7 با نام Wheezy عرضه شد. دبیان 7 نسبت به نسخه قبلی خود پیشرفت خوبی داشت و اکثر ماژول ها و ابزارها در آن بروزرسانی شده بود. این نسخه دارای 36000 پکیج نرم افزاری است که از طریق مختلف آنلاین و آفلاین در دسترس کاربران قرار دارد. از مهمترین تغییرات این نسخه می توان به پشتیبانی از UEFI اشاره کرد.

لینوکس / دبیان 8

دبیان 8 با نام Jessie در تاریخ 26 آپریل 2015 با تغییرات بزرگی معرفی شد. در این نسخه علاوه بر پشتیبانی از معماری های سخت افزاری قبلی از معماری های جدید و حتی مایکروپروسسور ها پشتیبانی می شود ، همچنین در دبیان 8 تغییرات اساسی را در کرنل شاهد خواهید بود و حتی دستور systemd جایگزین دستور سیستمی init شده است. این نسخه در هنگام عرضه دارای 43000 پکیج نرم افزاری است که به صورت آنلاین و آفلاین قابل نصب می باشد.

لینوکس / دبیان 9

در 17 جون 2017 دبیان همانند عادت همیشگی دو ساله خود نسخه جدید دبیان را با نام Stretch معرفی کرد. در دبیان 9 تغییرات به صورت سیستمی بسیار زیاد نیست اما شاهد اضافه شدن پکیج های نرم افزاری زیادی هستیم به طوری که در این نسخه پکیج های آماده و قابل ارائه به 68000 رسیده اند. دبیان 9 جدا از بهبود در کارایی و پایداری در ارائه سرویس ها ، در این نسخه از محیط های گرافیکی متعددی مانند Gnome ، KDE و ... پشتیبانی می نماید.

لینوکس / سنتوس 5

لینوکس CentOS 5 یکی از پر استفاده ترین نسخه های لینوکس است که به علت ارائه کاملا رایگان آن طرفداران زیادی را دارد. امروزه در اکثر سرویس های اینترنتی بخصوص وب سرور از سنتوس استفاده می کنند که CentOS 5 می تواند یکی از انتخاب های کاربران باشد. این نسخه از سنتوس با دسکتاپ گنوم عرضه شده است.

لینوکس / سنتوس 6

لینوکس CentOS 6 تنها پس از 4 سال از عرضه نسخه قبلی خود در جولای 2011 عرضه شد ، نسخه 5 این لینوکس پرطرفدار از پایداری بسیار بالایی برخوردار بوده و همچنین به علت امنیت بالا و بروز بودن اکثریت ماژولهای نرم افزاری مورد توجه کاربران اینترنتی قرار دارد. سنتوس در این نسخه از معماری های متوع پشتیبانی کرده و در سیستم های مجازی و فیزیکی عملکرد مناسبی را ارائه داده است.

لینوکس / سنتوس 7

لینوکس CentOS 7 یک انقلاب جدید در سیستم عاملهای لینوکس CentOS بود. این نسخه با آپگرید کردن اکثریت پکیج ها و کرنل خود ، سرویس ها و ابزارهای جدیدی را به خود افزوده و سیستم های قدیمی را حذف کرده است. سنتوس 7 در تاریخ 7 جولای 2014 تنها پس از 3 سال از نسخه قبلی خود عرضه شده و در حال حاضر تنها پس از گذشت مدت کوتاهی به یکی از پر مصرفترین لینوکس ها در اینترنت و سرویس های اینترنتی تبدیل شده است.

لینوکس / ابونتو 12

لینوکس CentOS 7 یک انقلاب جدید در سیستم عاملهای لینوکس CentOS بود. این نسخه با آپگرید کردن اکثریت پکیج ها و کرنل خود ، سرویس ها و ابزارهای جدیدی را به خود افزوده و سیستم های قدیمی را حذف کرده است. سنتوس 7 در تاریخ 7 جولای 2014 تنها پس از 3 سال از نسخه قبلی خود عرضه شده و در حال حاضر تنها پس از گذشت مدت کوتاهی به یکی از پر مصرفترین لینوکس ها در اینترنت و سرویس های اینترنتی تبدیل شده است.

لینوکس / ابونتو 14

شرکت کنونیکال نسخه ابونتو 14 را در 18 اکتبر 2013 با نام اختصاری Trusty Tahr عرضه کرد. این نسخه از ابونتو از تغییرات چشم گیری برخوردار بود و از کرنل 3.16 بهره می برد. همچنین در این نسخه از ابونتو ، محیط گرافیکی ، پکیج‌های مختلف و ... آپدیت شده‌اند . این نسخه از ابونتو که بیستمین توزیع از ابونتو است امنیت بسیار بالایی داشته و همچنین بسیاری از باگ‌های نسخه‌های قبلی را برطرف نموده است.

لینوکس / ابونتو 16

در تاریخ 21 اکتبر 2015 شرکت کنونیکال بیست و چهارمین نسخه از ابونتو خود را با نام ابونتو 16 Xenial Xerus معرفی کرد. این نسخه از ابونتو به محیط گرافیکی جدید مجهز شده و همچنین نیز قابلیت ارتقا به یونیتی 8 را دارد. در این نسخه پشتیبانی از هایپرویزور ، فایل سیستم ZFS و Ceph اضافه شده اند. در نهایت در این نسخه همانند نسخه های جدید لینوکس دستور Sytemd جایگزین init شده است.

مجازی ساز / Vmware ESXi 5

شرکت Vmware به عنوان یک از بزرگترین تولیدکنندگان سیستم های مجازی سیستم عامل مجازی ساز خود را با نام VMware ESXi عرضه می کند این شرکت در 24 آگوست 2011 نسخه 5 خود را با نام VMware ESXi 5 عرضه کرد. این نسخه از این مجازی ساز دستخوش تغییرات مناسبی در زمینه پشتیبانی از سخت افزارها و سیستم عامل های مختلف شده بود که رضایت طرفداران خود را در زمان انشتار این نسخه در بر داشت.

مجازی ساز / Vmware ESXi 6

پس از گذشت 4 سال شرکت Vmware نسخه جدید مجازی ساز خود را با تغییرات گسترده با نام VMware ESXi 6 در تاریخ 12 مارچ 2015 عرضه کرد. نوع اتصال به سرور ها ، سرعت لود بهتر و انتقال داده ها بین سرورهای مختلف ، همچنین پشتیبانی از جدیدترین سخت افزارهای موجود از بزرگترین تغییرات آن بشمار می رود. همچنین همانند روند ارائه نسخه جدید این مجازی ساز ، پشتیبانی از سیستم عامل های جدید نیز در این نسخه اضافه شده است.

مجازی ساز / Vmware ESXi 6.5

شرکت VMware تنها پس از 1 سال از عرضه نسخه 6 نرم افزار ESXi نسخه 6.5 این مجازی ساز قدرتمند را عرضه کرد. دلیل ارائه این نسخه پس از یکسال ، پیدایش نرم افزارها و سخت افزارها با معماری های جدید بود که این شرکت به جای ارائه آپدیت ، مجبور به ارائه یک نسخه کامل شد. در حال حاضر این نسخه آخرین ورژن منتشر شده از VMware ESXi است که می توان گفت از اکثر سخت افزارها و نرم افزارهای موجود در بازار پشتیبانی می نماید.

میکروتیک

میکروتیک یک شرکت تولید کننده روتر در لیتوانی است که از سیستم عامل شخصی خود با نام Router OS بهره می برد. این سیستم عامل که نیز با نام همین شرکت یعنی میکروتیک نیز شناخته می شود دارای قابلیت های فراوانی بوده و همچنین قابل نصب بر روی سیستم های 32 بیتی می باشد. میکرویتک را می توان بر روی یک سرور نصب کرد و از آن سرور به عنوان یک روتر بهره برد. با نصب میکروتیک بر روی سیستم سخت افزاری ، شما همانند یک روتر می توانید از قابلیت های این سیستم عامل مانند فایروالینگ ، ایجاد شبکه مجازی ، کنترل پهنای باند ، Qos و ... بهره ببرید.

FreeBSD

FreeBSD یک سیستم عامل شبه یونیکس متن باز است که اولین بار در سال 1993 توسط واحد توسعه نرم افزار دانشگاه برکلی توزیع شد. این سیستم عامل یکی از برترین سیستم عامل های شبه یونیکسی است که به دلیل وجود مستندات کامل سورس کدها مورد توجه تولید کنندگان سخت افزاری و نرم افزاری بوده و امروزه بسیاری از تولید کنندگان مانند Apple ، Sony ، Juniper و Nintendo از آن به عنوان هسته اصلی سیستم های نرم افزاری خود استفاده می کنند. در مجموع سیستم عامل FreeBSD به عنوان یک سیستم پایه جهت زیر ساخت و هسته سیستم عامل های دیگر استفاده شده و توزیع کنندگان به علت انعطافپذیری بسیار بالای این سیستم از آن بهره می برند.

برخی از مشتریان و نظرات کاربران

آذرآنلاین در یک دهه فعالیت خود در ارائه خدمات سرویسهای اینترنتی موفق به جلب رضایت مشتریان خود شده است که نظرات برخی از آنان را در ادامه خواهید خواند.