افزایش قیمت دامنه با پسوند دات کام (com.) پس از ۹ سال!!

افزایش قیمت دامنه با پسوند دات کام (com.) پس از ۹ سال!!
افزایش قیمت دامنه با پسوند دات کام (com.) پس از ۹ سال!!
2 ماه پیش

پس از تایپ کردن آدرس یک سایت، حتما اولین پسوند دامنه‌ای که به ذهنتان می‌آید، .com است! همین امر محبوبیت این پسوند را تایید می‌کند. این پسوند جزو دامنه‌های سطح بالا (TLD: Top Level Domain) بوده و هر شخص حقیقی یا حقوقی در سطح جهان حق ثبت و استفاده از آن را دارد.

افزایش قیمت دامنه با پسوند .com تا ۱۰ شهریور

پسوند دامنه پرطرفدار .com توسط شرکت رجیستری Verisign ارائه می‌شود و از سال ۲۰۱۲ تاکنون، قیمت ثابتی داشته است؛ اما این شرکت در پی توافق‌های جدید دولت آمریکا و ICANN، قادر به دریافت مجوز برای افزایش قیمت این پسوند دامنه شد. طبق این توافقنامه، قیمت می‌تواند در ۱۰ سال آینده تا ۵۰٪ برای هر دامنه افزایش یابد. بر این اساس، Verisign می‌تواند قیمت دامنه‌های .com را تا ۷ درصد در سال افزایش دهد؛ اما برای این‌که بتواند این افزایش قیمت را تا دهه آینده حفظ کند، ملزم به توقف افزایش قیمت در طول دو سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ است؛ در غیر این صورت مجوز افزایش مداوم قیمت‌ها تا سال ۲۰۲۹ را خواهد داشت.

نمودار افزایش قیمت دامنه com

این افزایش قیمت در ۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۰ شهریور ۱‍۴۰۰) اعمال می‌شود و در پی آن، شرکت‌های ارائه دهنده پسوند دامنه .com نیز مجبور به اعمال افزایش قیمت دامنه با این پسوند خواهند بود. به همین منظور، توصیه می‌کنیم در اولین فرصت، تا قبل از روز دهم شهریور، نسبت به ثبت، تمدید یا انتقال دامنه .com خود با بازه زمانی دلخواه (۱ الی ۱۰ ساله) اقدام نمایید.

شایان ذکر است که این افزایش ۵۰ درصدی، بدون در نظر گرفتن مالیات و نوسان قیمت ارز بیان شده است؛ به عبارت دیگر، قیمت ریالی دامنه با پسوند .com، در پی افزایش قیمت ارز در ایران، بیشتر از رقم پیشبینی شده، افزایش خواهد یافت.

 به همین منظور می‌توانید از طریق صفحات ثبت دامنه و تمدید دامنه یا انتقال دامنه نسبت به تهیه دامنه دات کام با قیمت فعلی، به‌صورت طولانی مدت اقدام نمایید.

کارشناسان آذرآنلاین آماده‌ پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هستند و می‌توانید از طریق تیکت، لایو یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

دریا بهرامی- نویسنده

1673
A
A