دامنه یا دومین چیست ؟

از سری مقالات دانشنامه در این بخش با مطلب دامنه یا دومین چیست در خدمت شما خواهیم بود. دامنه یا Domain در اصل نامی است که کاربران برای وب سایت خود ...

دامنه یا دومین چیست ؟

طبق روال مقالات دانشنامه آذرآنلاین در این مطلب با موضوع دامنه یا دومین چیست در خدمت شما خواهیم بود تا به طور واضح با این مفهوم بیشتر آشنا شویم.

دامنه یا دومین چیست ؟

همانطور که می دانید جهت داشتن وب سایت شما می بایست در ابتدا نام دامنه خود را مشخص نموده و سپس هاست مورد نظر را تهیه نمایید. در این مطلب در رابطه با دامنه توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

دامین یا دامنه به زبان انگلیسی (Domain) در واقع نامی است که وب سایت از طریق آن قابل دستیابی خواهد بود. به طور کلی دامنه از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است.

بخش اول نام دامنه ( Domain Name ) مانند Azaronline

یخش دوم پسوند ( TLD ) مانند com

هر فرد برای وب سایت خود و آدرس دهی به آن پس از انتخاب پسوند بر حسب نیاز و ارائه خدمات خود ، نامی را انتخاب کرده و توسط فروشندگان و قوانین آن دامنه خود را ثبت می کند.

پس از ثبت دامنه طبق روال هر سرویس اینترنتی یک پنل مدیریت در اختیار کاربر برای سایر تنظیمات ارائه می گردد.

حال در ادامه به معرفی کوتاه از دو مؤسسه ICANN و IANA می‌پریدازیم.

این دو مؤسسه ، مؤسساتی هستند که شرایط و قوانین فعلی دامنه ها ، پسوندها و … را وضع کرده و همه مجاب به رعایت آن می باشند

معرفی مؤسسه آیکان ICANN

آیکان (ICANN) مخفف عبارت Internet Corporation for Assigned Names and Numbers به معنای “مؤسسه اینترنتی نام‎ها و شماره‌های واگذار شده” است که در مجموع این مؤسسه یک شرکت غیر انتفاعی در ایالات متحده امریکاست که مسئولیت مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنت را برعهده دارد. آیکان یک شرکت بین المللی است که تحت نفوذ نظام دولتی کشور امریکا بوده و مقر آن در ایالت کالیفرنیاست.

معرفی مؤسسه آیانا IANA

آیانا (IANA) مخفف عبارت Internet Assigned Numbers Authority یک دپارتمان یا یک بخش از آیکان است  که وظیفه مدیریت منطقه ریشه سامانه نام دامنه (DNS Root) و سرپرستی آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP addresses) را بر عهده دارد.

این دو مؤسسه با وضع قوانین و ارائه راه کارهای پیشبردی تا بدون روز صنعت ثبت دامنه را برعهده داشته‌اند و هر روزه با نظارت دقیق بر دامنه های ثبت شده ، از هرج و مرج در سیستم Domain ها جلوگیری به عمل می آورند.

امیدواریم مطلب دامنه یا دومین چیست برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرات کاربران


 
در حال بارگذاری...

برای مشاهده مطالب بیشتر به آکادمی آذرآنلاین مراجعه کنید

محتوای بیشتری برای بارگذاری وجود ندارید