معرفی لینوکس توزیع CentOS

معرفی لینوکس توزیع CentOS
معرفی لینوکس توزیع CentOS
1 سال پیش

لینوکس توزیع CentOS یکی از محبوب ترین توزیع‌های لینوکس امروزی است ، CentOS مخفف کلمه های Community ENTerprise Operating System است. هسته اصلی لینوکس CentOS از سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux یا RHEL گرفته شده است و به همین دلیل این سیستم عامل کاملا با RHEL سازگاری دارد.

در این مطلب ما به معرفی لینوکس توزیع CentOS و مزایای کلی آن خواهیم پرداخت.

معرفی لینوکس توزیع CentOS

برخلاف RHEL که تجاری است ، CentOS یک توزیع رایگان از لینوکس می‌باشد. CentOS توسط Community ها پشتیبانی می‌شود و این یعنی اینکه شما به جای اینکه انتظار پشتیبانی حرفه‌ای و پرداخت هزینه های پشتیبانی خدمات به شرکت تولید کننده پرداخت کنید ، تنها کافیست کمک ها و پشتیبانی خود را از این Community های عمومی تامین کنید و هیچگونه هزینه‌ای نیاز نیست پرداخت کنید.

البته به این نکته نیز توجه کنید که با توجه به اینکه این سیستم عامل از RHEL گرفته شده است ، افرادی که در Community ها به سئوالات و مشکلات پاسخ می دهند معمولا از مهندسین نرم افزار حرفه ای هستند که برای شرکت RedHat کار می کنند ، البته در کنار این افراد مدیران سیستم و علاقه مندان به سیستم عامل های لینوکس در سراسر دنیا را نیز اضافه کنید تا متوجه شوید که چه اندازه پشتیبانی از سیستم عامل CentOS در دنیا به تمام معنا انجام می‌شود.

تاریخچه توزیع لینوکس CentOS

CentOS سالها به عنوان یک پروژه و یک سیستم عامل مستقل معرفی شد تا اینکه در سال 2014 پروژه CentOS رسما به شرکت RedHat پیوست.

نسخه هایی که از CentOS به بازار ارائه می‌شوند در واقع نسخه Mirror از نسخه هایی است که در Red Hat Enterprise Linux معرفی می‌کند.

بدین معنی که هر بار که نسخه جدیدی از RedHat Enterprise Linux منتشر شود ، مدتی بعد نسخه‌ای مشابه آن به عنوان CentOS معرفی می‌گردد.

معمولا بعد از معرفی شدن هر نسخه از RHEL بعد از حدود چند هفته یا حداکثر چند ماه نسخه جدید CentOS نیز معرفی می‌شود.

این مدت زمان به دلیل این است که گروه CentOS باید ساختار برندینگ RedHat را از روی RHEL حذف کنند و تقریبا همه چیز را از روی سورس کدهای RHEL مجددا بازنویسی کنند.

با ترکیب شدن یک تیم پشتیبانی خوب و غنی در Community های CentOS و همچنین مستندات کامل این سیستم عامل ، CentOS تبدیل به یک محصول عالی برای استفاده در تجارت ها ، سازمان ها ، مدارس و دانشگاه ها و سایر مواردی از این قبیل می‌باشد ، که نیازمند یک لینوکس قابل اتکا برای سرورها و دسکتاپ های خود هستند.

با انتخاب کردن CentOS دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های زیاد برای خرید محصولات Enterprise نخواهد بود.

استفاده سازمانی از CentOS

اما بیشتر سازمان هایی که از CentOS استفاده می‌کنند ، از این سیستم عامل در کنار سیستم عامل RedHat Enterprise Linux استفاده یم‌نمایند و با توجه به پشتیبانی که از شرکت RedHat دریافت می‌کنند می‌توانند در صورت بروز مشکل سیستم عامل های CentOS خودشان را نیز رفع اشکال کنند.

در چنین سازمان هایی از RHEL به عنوان سرور اصلی در سازمان استفاده شده و از CentOS به عنوان سیستم عاملی برای سرورهای نه چندان حساس استفاده می گردد ، و یا از CentOS به عنوان یک سرور Redundant و Backup استفاده می‌کنند.

این موضوع باعث می‌شود که دیگر سازمان ها نیازی به استخدام چندین مدیر سیستم نداشته باشند و با استخدام یک مدیر سیستم مسلط به RHEL کار مدیریت CentOS های سازمان را هم به یکباره انجام می‌دهند و این از نظر هزینه های مالی کاملا به سود سازمان است .

رقابت بین لینوکس Debian و CentOS

در خصوص لینوکس توزیع Debian هم که در مقالات قبلی صحبت کرده‌ایم ، می‌دانید توزیع Debian محبوب ترین توزیع در میان لینوکس های دنیا است ، جالب اینجاست بدانید که در جولای سال 2010 برای اولین بار توزیع CentOS به عنوان محبوب ترین توزیع در میان توزیع های مورد استفاده به عنوان Web Server انتخاب شد ؛ که در آن زمان بیش از 30 درصد وب سرورهای دنیا از این سیستم عامل استفاده می کردند.

هر چند که در ژانویه 2012 این عنوان و جایگاه مجددا به توزیع Debian اختصاص یافت اما در نوع خودش جالب بود. CentOS یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس برای استفاده در سرویس های هاستینگ وب اینترنتی است.

با توجه به هماهنگ بودن و سازگاری کامل CentOS و RHEL این سیستم عامل با اکثر نرم افزارهای دنیا سازگاری کامل دارد ، بیشتر کنترل پنل‌های هاستینگ امروزی از سیستم عامل CentOS به عنوان توزیع لینوکس شماره یک خودشان استفاده می‌نمایند.

معماری CentOS

از لحاظ معماری توزیع CentOS از معماری های x86 ، x64 و i386 پشتیبانی می‌کند ، امروزه حتی از CentOS از PowerPC ها نیز پشتیبانی می‌کند.

قبل از اینکه اسم CentOS بر روی این محصول گذاشته شود آن را به عنوان cAos Linux می شناختیم . در ژوئن 2006 شخصی به نام David Parsley که برنامه نویس اصلی سیستم عامل Tao Linux که یکی از Clone های اصلی RHEL بود ، اعلام کرد که Tao Linux دیگر بازنشسته شده است و شروع به توسعه و برنامه نویسی سیستم عامل CentOS کرد.

کاربران Tao Linux براحتی بعد از ارائه شدن نسخه CentOS با استفاده از بروز رسانی YUM خود را به CentOS بروز رسانی کردند.

جالب اینجاست بدانید که دامین اینترنتی CentOS.org که بزرگترین Community این سیستم عامل است توسط فردی به نام Lance Davis قبلا ثبت شده بود و بعدها طی یک قرارداد ، تیم مدیریتی CentOS دامین را از Davis خریداری کردند.

CentOS از دسکتاپ های KDE و GNOME پشتیبانی کرده و از این سیستم عامل هم به عنوان سرور و هم به عنوان Workstation می‌توان بهره برد.

در ادامه نمایی از صفحه دسکتاپ CentOS 7 را خواهید دید.

معرفی لینوکس توزیع CentOS - نمایی اط صفحه دسکتاپ centos

امیدواریم مطلب معرفی لینوکس توزیع CentOS برای شما مفیدواقع شده باشد.

رامین نوروزی- نویسنده

10599
A
A