بررسی تأثیر سرعت سایت در عملکرد آن
3544
05 مهر 1397

در این مطلب از سری مطالب آموزشی در زمینه بهینه‌سازی وب به بررسی تأثیر سرعت سایت در عملکرد آن خواهیم پرداخت تا از این طریق بتوانیم به برخی پاسخ‌های کاربران نسبت به عملکرد سایتشان و یا افت آمار بازدید آنها پاسخ دهیم.

بارها شده کاربران و مدیران سایت‌ها از نوع عملکرد سایت خود نسبت به آمار بازدید سایتشان راضی نیستند و از خود سؤال‌هایی می‌پرسند و یا آن را به نحوی توجیه می‌کنند که برخی از آنها به مانند عبارات زیر خواهد بود.

 • چرا بازدید سایت کم شده است؟
 • چرا افزایش بازدید نداریم؟
 • تعداد جستجو کلمات کلیدی با کاربران وارد شده به سایت غیر متعارف است؟
 • سرعت سایت به بازدید سایت ربطی ندارید!!!
 • کاربر به 1 ثانیه دیرکرد سایت اهمیتی نمی‌دهد!!!
 • سرعت عملکرد سایت اهمیتی ندارد!!!
 • سئو تنها راهی برای جذب کاربران از موتورهای جستجو است!!!

و هزاران سؤال و توجیهی که تنها خود مدیران یک سایت را قانع و یا بهتر است بگوییم گول می‌زند.

متأسفانه در دنیای امروزی تفاوت بسیاری بین کسانی که یک سایت را طراحی می‌کنند و یا یک سایت را صرفاً راه‌اندازی می‌کنند وجود دارد. طراح و تیمش همواره باید به جزئیات کوچک یک سایت نیز اهمیت دهد و بخش به بخش یک سایت را با زیرکی و با جدیدترین متدها برنامه‌نویسی و توسعه دهد.

از جمله متدها و شرایط استفاده ، از یک سایت بهینه تست‌های متمرکز و آنلاین بر روی سایت است که در مطالب آتی به آنها پرداخته خواهد شد ، اما در این مطلب ما قصد داریم به بررسی تأثیر سرعت سایت در عملکرد آن و رشدش پرداخته تا مدیران سایت‌ها با این پیچیدگی دنیای وب بیشتر آشنا شوند.

بررسی تأثیر سرعت سایت در عملکرد آن

طبق آخرین بررسی‌های انجام شده توسط  موسسه آماری Aberdeen Group برای هر یک ثانیه تأخیر در لود شدن سایت نتایج زیر رخ خواهد داد:

 • کاهش 16 درصدی رضایت کاربرانی که قرار است به مشتری دائمی سایت شما تبدیل شوند.
 • کاهش 11 درصدی آمار بازدیدکنندگان سایت
 • کاهش 7 درصدی آمار فروش خدمات و محصولات سایت
 • افزایش 50 درصدی Bounce rate
 • کاهش 30 درصدی رضایت کاربرانی که از موتورهای جستجو برای اولین بار به سایت شما هدایت می‌شوند.

طبق این آمار می‌توان گفت 1 ثانیه دیر لود شدن سایت شما ممکن است ، بازدید سایت شما دیگر افزایش نیابد چون کاربران جدید با سایت‌های پرسرعت‌تر راحت هستند و کاربرانی که برای خرید یک محصول زمان زیادی را صرف می‌کنند هیچگاه به سایت شما برای بار دوم سر نمی‌زنند و ...

البته نمی‌توان تمامی این آمار را به طور حتم صحیح دانست چون ممکن است شما با ارائه مطالبی یونیک و دست اول و یا با محصولی متفاوت از بازار در اینترنت به کار بپردازید اما مطمئن باشید که سرعت عملکرد سایت شما تأثیری در آنچه هستید و آنچه می‌توانید باشید ، خواهد داشت.

بنابراین می‌توان گفت همانطور که سرعت لود شدن سایت برای موتورهای جستجو مهم است ، برای کاربران نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده و شما با افزایش سرعت لود سایت خود می‌توانید به نتایج مثبتی دست پیدا کنید.

در مطالب بعدی از سری مطالب بهینه‌سازی سایت ما قصد داریم به معرفی سایت GTmetrix و اینکه چگونه توسط این سایت شما می‌توانید سرعت سایت خود را بسنجید و آن را ارتقا دهید ، خواهیم پرداخت.

امیدواریم در پایان این مقاله کوتاه از بررسی تأثیر سرعت سایت در عملکرد آن برای شما مفید واقع شده باشد.

 کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید و یا برای رفع مشکلات دیگر در زمینه آموزش‌های آذرآنلاین به بخش Community مراجعه کرده و مشکل خود را در آن مطرح نمایید تا در اسرع وقت کاربران دیگر و کارشناسان به سؤالات شما پاسخ دهند.