معرفی انسیبل

در این بخش از سری مطالب آموزش سرور مجازی لینوکس با معرفی انسیبل در خدمت شما کاربران ....

معرفی انسیبل

در این بخش از سری مطالب آموزش سرور مجازی لینوکس با معرفی انسیبل همراه شما خواهیم بود تا با این ابزار مدیریتی لینوکس بیشتر آشنا شوید و در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده نمایید.

Ansible یا به فارسی انسیبل یک ابزار کنترل و مدیریتی است که بر روی لینوکس نصب شده و قادر به آن است که سایر سرورها و کلاینت‌های لینوکسی را کنترل نماید.

این ابزار که در اکتبر 2015 توسط شرکتی با نام Ansible Inc معرفی شد است یکی از پروژه‌های زیر نظر Redhat بوده و در حال حاضر مالیکیت و استراتژی‌های کاری آن توسط ردهت پایه‌ریزی می‌شود.

حال در ادامه با معرفی انسیبل همراه ما باشید.

معرفی انسیبل

Ansible یکی ابزار متن‌باز اتوماسیون تأمین ، مدیریت پیکربندی ، تنظیمات و گسترش برنامه‌ها بر روی لینوکس و فضای ابری است که برای کنترل سرورها از طریق SSH اقدام نموده و نیازی به Agent بر روی سیستم کلاینت ندارد.

با نصب و کانفیگ این ابزار بر روی سرور اصلی که با نام Control Node شناخته می‌شود ، شما می‌توانید سایر کلاینت را از طریق SSH مدیریت نمایید.

این ابزار در حال حاضر بر روی توزیع‌های CentOS ، Redhat Enterprise ، Debian ، Ubuntu و سایر توزیع‌های استاندارد بر پایه لینوکس‌های ذکر شده قابل نصب و استفاده می‌باشد.

در یک تعریف کلی می‌توان گفت ، Ansible یک ابزار Remote Administration است که این توانایی را به مدیر یک شبکه می‌دهد تا سرورهای لینوکسی دیگر را به صورت جامع در یک پنل کارآمد مدیریت و کنترل نماید.

اهداف و طراحی Ansible

به گفته شرکت Redhat ، هدف اصلی طراحی و توسعه Ansible ، ساده‌سازی کار با سرورهای لینوکسی و همچنین افزایش امنیت و اعتماد‌پذیری به سرورهای لینوکسی است . در ادامه اهداف این ابزار ذکر شده که Ansible می‌تواند با اتوماسیون‌سازی ، قابلیت‌های آن را در اختیار یک تیم قرار داده تا تنها با یک کلیک مشکلات بوجود آمده را حل کنند.

ماژول‌ها

ماژول‌های انسیبل ، واحدهای کاری آن محسوب می‌شوند و هر یک از آنها قابلیت کارایی به صورت تنها و بدون وابستگی را دارند و می‌توان آنها را با زبان‌های اسکریپت‌نویسی Bash ، Python ، Perl و Ruby تولید نمود. لازم بذکر است که بدانید تا به امروز بیش از 800 ماژول متنوع برای این ابزار سیستمی طراحی و توسعه داده شده است که هر یک از آنها را نسبت به نیاز خود می‌توانید دانلود و استفاده نمایید.

نحوه عملکرد Ansible

تمامی کلاینت‌هایی که با نام Node به سروری که Ansible نصب شده است که به آن Control Machine گفته می‌شود از طریق SSH متصل شده و پس از درخواست اجرای یک دستور ، ماژول به صورت موقت از Control Machine به Node ارسال می‌گردد و از طریق پروتکل‌های استاندارد JSON اجرا می‌شوند و نتیجه را به انسیبل (Control Machine) باز می‌گرداند. لازم بذکر است که بدانید در هنگامی که دستوری برای هر Node ارسال نمی‌گردد ، انسیبل هیچ سرویسی را در Background کلاینت‌ها اجرا نمی‌کند ، بنابراین پردازشی بر روی سیستم‌های کلاینت انجام نشده و در نتیجه منابع سخت‌افزاری برای این موضوع در اختیار Ansible قرار نمی‌گیرد.

امیدواریم در پایان مطلب معرفی انسیبل با این ابزار مدیریت آشنا شده باشید.

در مطالب آتی به نصب و کانفیگ آن در توزیع‌های مختلف خواهیم پرداخت.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید و یا برای رفع مشکلات دیگر در زمینه آموزش‌های آذرآنلاین به بخش Community مراجعه کرده و مشکل خود را در آن مطرح نمایید تا در اسرع وقت کاربران دیگر و کارشناسان به سؤالات شما پاسخ دهند.

نظرات کاربران