SQL Injection چیست ؟

SQL Injection چیست ؟
SQL Injection چیست ؟
3 سال پیش

SQL Injection چیست ؟

یکی از شایع ترین خطرات امنیتی مربوط به PHP تزریق SQL و یا ( SQL Injection ) نامیده می شود. Sql injection یک تکنیک که یک هکر با تزریق کدهای مخرب sql در کوئری تعبیه شده در وب سایت می تواند به وب سایت شما آسیب برساند. به عنوان مثال ممکن است هکر SQL را در صفحه فورم شما درج کند در نتیجه همه معلوماتی که ممکن است یک کاربر در این فورم برای ارسال به شما درج کند با ارزش زمینه آن از طریق کیوری SQL به هکر ارسال خواهد شد.

به عنوان مثال فرض کنید وب سایت شما از کاربر آدرس ایمیل او را طلب کند تا شما بتوانید معلومات او را داشته و در صورت نیاز با او تماس بگیرید. با این حال کاربر بر فرض مثال یک هکر باشد و می خواهد همه اطلاعات مربوط به کاربران شما را بدست بیاورد بنابراین به جای تایپ کردن ایمیل خودش در فیلد فورم ‘y’ = ‘y’ را تایپ کند.
در اصل کیوری شما این گونه است
Select Email
From User-Table
Where Email.Address = EmailField_Value
می شود
Select Email
From User-Table
Where Email.Address = ‘y’ = ‘y’
کلاس ‘y’ = ‘y’ همیشه مقدار true را دارد. با این کار هکر به تمام آدرس ایمیل های کاربران شما دسترسی پیدا می کند.
حفظ و محافظت خود از تکنیک SQL Injection ساده میباشد. تنها با فراخوانی یک تابع که وظیفه آن چک کردن داده ها قبل از ارسال از طریق کیوری میباشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به Open Web Application Security Project مراجعه کنید.
2 ) XSS Cross Site Scripting
معمولا به عنوان XSS Cross Site Scripting اشاره می شود. هنگامی که یک هکر logic خود را در HTML logic وب سایت شما درج می کند.

مثال بالا را در نظر بگیرید.هکر برای ارسال پیام در وب سایت ثبت نام می کند و سپس پست پیام خود را با Javascript routine فرمت می کند که باعث جریان پی در پی popups می شود تا بر روی صفحه نمایش کاربران یک فروم ظاهر شود. با این کار کاربران مجبور هستند یا بر popups کلیک کنند یا مرورگر خود را ببندند.
به طور معمول XSS از طریق لینک های مخرب اجرا می شود. حتی بدتر از آن cross-site scripting معمولا طبیعی به نظر می رسد و آن هم به این دلیل که به عنوان بخشی از قابلیت وب سایت به حساب می آید. نتیجه نهایی آن این است که شما کاربران بلقوه خود را از دست خواهید داد به این دلیل که آنها وب سایت شما را به عنوان یک تهدید خواهند دید.

author
سینا نصیری- مدیریت

بیش از 10 سال هست که به صورت مستمر در زمینه وب فعالیت میکنم و مباحث برنامه نویسی و توسعه نرم افزار و تکنولوژی های جدید رو پیگیری میکنم.

3712
A
A