آموزش تغییر اسم هاست Hostname در لینوکس

۲۸فروردین ۱۳۹۵
۴۷۶
centos سنتوس

آموزش تغییر اسم هاست در لینوکس

hostname یک برچسب (Lable) است که به ماشین ها  که به شبکه متصل هستند تا بعنوان متمایز کننده بین یک ماشین با ماشین دیگر استفاده شود. hostname یک کلمه ساده است که ممکن است در انتهای آن نام یک دامنه بیاید.

اگر سیستم ها در یک LDAP تنظیم شده باشند حتمن تحت یک دامنه هستند مانند azaronline.com پس ماشینی با نام srv دارای نام هاست srv.azaronline.com خواهد بود. در کل hostname نام ماشین در شبکه یا دامنه است.

برای تغییر hostname در توزیع های لینوکسی باید فایل network در دایرکتوری etc/sysconfig/ در توزیع های مبتی بر RedHat و فایل hostname در زیر دایرکتوری etc/ در توزیع های مبتنی بر دبیان را ویرایش کرد .

برای عوض کردن hostname در توزیع های مبتنی بر RedHat با دستور زیر فایل network را برای ویرایش باز کنید و سپس مقدار HOSTNAME را با نام دلخواه عوض کنید. بطور مثال اگر ماشین بعنوان سرور لینوکس و تحت دامنه azaronline.com باشد نام srv.azaronline.com قرار دهید.

سپس با دستور زیر سرویس network را restart کیند یا اینکه سیستم را resatart کنید.

 

توزیع های مبتنی بر دبیان :

فایل hostname در زیر دایرکتوری etc/ را ویرایش کنید. با دستور زیر فایل را باز کنید و فقط نام دلخواه را مانند srv.azaronline.com در آن وارد کنید.

سپس با دستور زیر اسکریپت hostname.sh را با دستور زیر start کنید. یا اینکه سیستم را restart کنید.

 

دستور hostname :

hostname دستوری در سیستم عامل های یونیکسی است که برای نمایش و تغییر hostname استفاده می شود. اگر دستور را بدون هیچ سوئیچی اجرا کنید hostname را نشان خواهد داد.

 

دستور hostname دارای چندین سوئیچ است که :

  • a- : برای نشان دادن نام مستعار host
  • d- : فقط نام دامنه را از hostname نشان می دهد مانند azaronline.com در مثال بالا
  • f- : نام کامل یا fqdn را نشان می دهد که حالت پیش فرض است.
  • i- : آدرس IP معادل hostname را نشان می دهد. بطور مثال اگر در zone های DNS یک رکورد با آدرس 192.168.149.164 و نام معادلش srv.azaronline.com ثبت شده باشد یا اینکه خطی در فایل etc/hosts/ با آدرس 192.168.149.164 و نام srv.azaronline.com ثبت شده باشد با اجرای hostname -i آدرس 192.168.149.164 نشان داده می شود
  • s- : نام را نشان می هد. دیگر نام دامنه را نشان نمی دهد.

با استفاده از دستور hostname و به فرمت زیر می توان بصورت موقتی hostname را عوض کرد و با restart شدن سیستم این نام از بین می رود در صورتی که با ویرایش فایل های بالا بصورت دائمی نام هاست باقی می ماند.

 

آموزش تغییر اسم هاست Hostname در لینوکس

اشتراک گذاری

مدیریت

آذرآنلاین

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
تمام حقوق برای آذرآنلاین محفوظ می باشد.
enamad