آموزش استفاده از FTP

آموزش استفاده از FTP
آموزش استفاده از FTP
2 ماه پیش

FTP به عنوان یک پروتکل انتقال اطلاعات ، از مهمترین سرویس‌هایی است که در سطح اینترنت بر روی سرورهای مجازی و همچنین میزبانی وب استفاده می‌شود و ما قصد داریم در این مطلب از سری مطالب آموزش میزبانی وب به آموزش استفاده از FTP بپردازیم.

آموزش استفاده از FTP

در هاستینگ‌های میزبانی وب لینوکس و یا میزبانی وب ویندوز ، FTP نقش پر رنگی را داراست و به مدیران وب سایت کمک می‌کند که اطلاعات و داده‌های خود را بین هاست و سیستم اصلی خود جابه‌جا کرده و سرعت عملکرد خود را بالا ببرند.

حال شاید برای کاربران سؤال شود که چرا از بخش File Manager پنل‌های هاستینگ استفاده نشود و چرا FTP را استفاده کنیم؟
جواب این سؤالات این است که ، استفاده از FTP به شما قدرت مانور بیشتری بر روی فایل‌ها داده و از همه مهمتر اینکه شما می‌توانید حتی جدا از انتقال فایل به انتقال دایرکتوری‌ها بپردازید و از همه مهمتر سرعت انتقال داده است که در FTP از سرعت بیشتری را شما خواهید داشت.

حال قبل از اینکه به صورت کلی به نحوه استفاده از FTP بپردازیم به چند مزیت بزرگ استفاده از این پروتکل خواهیم پرداخت.

1- سرعت نسبی بیشتر برای انتقال اطلاعات

2- قابلیت برقراری امنیت با پروتکل امن SFTP

3- قابلیت ایجاد اکانت و اجرای حق دسترسی به فولدرهای خاص

4- قابلیت ایجاد Quota برای هر کاربر

5- استفاده از نرم افزارهای متنواع برای برقراری ارتباط

6- دسترسی و سادگی در عملکرد انتقال داده‌ها

حال که با مزایای این پروتکل آشنا شدید ، در ادامه به نحوه آموزش استفاده از FTP در کنترل پنل Plesk و کنترل پنل Cpanel اشاره خواهیم کرد.

نحوه استفاده از پروتکل FTP در سیپنل

برای استفاده از پروتکل FTP در کنترل پنل سیپنل شما ابتدا باید وارد بخش FTP شده و اکانت خود را در آن بسازید و سپس با استفاده از متدهای مختلف به آن متصل شوید.

برای کار با FTP در سیپنل به آموزش ساخت اکانت FTP در سیپنل مراجعه نمایید.

تنظیمات FTP در سیپنل

نحوه استفاده از پروتکل FTP در پلسک

برای کنترل پنل پلسک همانند سیپنل بخشی برای ساخت اکانت FTP وجود دارد که شما در تصویر زیر آن را مشاهده خواهید کرد اما برای ایجاد اکانت FTP در پلسک و نحوه ارتباط با آن می‌توانید به بخش آموزش ساخت اکانت FTP در پلسک مراجعه فرمایید.

تنظیمات FTP در پلسک

نحوه برقراری ارتباط در پروتکل FTP

بدین ترتیب شما اکانت FTP خود را در کنترل پنل پلسک و همچنین کنترل پنل cPanel ایجاد خواهید کرد ولی برقراری ارتباط چه راه‌هایی وجود دارد ؟

برای برقراری ارتباط چند راه مختلف وجود دارد که اعم از:

1- استفاده از Explorer ویندوز

در این حالت شما می‌توانید با وارد کردن آدرس FTP سرور خود در بخش آدرس بار اکسپلورر ویندوز وارد FTP خود شوید. که این روش تنها در هنگامی که شما دسترسی به سایر روش‌ها ندارید کاربردی است و در کل سرعت انتقال داده‌ها و ارتباط با FTP زیاد در این حالت توصیه نمی‌گردد.

ارتباط با FTP از طریق اکسپلورر ویندوز

2- استفاده از مرورگرها

در این حالت شما آدرس FTP را در مرورگرهای اینترنتی مانند کروم و یا فایرفاکس وارد کرده تا صفحه FTP را مشاهده نمایید. در این حالت شما تنها قابلیت دانلود فایل‌ها را داشته و آپلود کردن اطلاعات عموماً به صورت پیش فرض امکان پذیر نمی‌باشد.

ارتباط با FTP از طریق مرورگرها

3- استفاده از نرم افزار FTP Client

استفاده از نرم افزارهای FTP Client ، بهترین راه‌کار برای انتقال فایل در پروتکل FTP است که با قابلیت‌های متعددی که به کاربر ارائه می‌دهد ، کار را آسان ساخته و براحتی می‌توان برای انتقال داده‌ها به صورت دو طرفه اقدام کرد.

در این بین نرم افزارهای مختلفی مانند FileZilla ، WinSCP ، CoreFTP و CyberDuck استفاده نمود که در مطالب آتی به آموزش استفاده از هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

در حال حاضر شما می‌توانید از لینک‌های زیر برای آموزش استفاده نمایید.

آموزش کار با FileZilla

آموزش کار با WinSCP

آموزش کار با CoreFTP

آموزش استفاده از CyberDuck

امیدواریم آموزش استفاده از FTP برای شما مفید واقع شده باشد.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید.

author
سینا نصیری- مدیریت

بیش از 10 سال هست که به صورت مستمر در زمینه وب فعالیت میکنم و مباحث برنامه نویسی و توسعه نرم افزار و تکنولوژی های جدید رو پیگیری میکنم.

27659
آموزش استفاده از FTP
100.004
A
A