انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه

انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه
انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه
1 سال پیش

در مطالب مرتبط با سئو و بهینه سازی وب سایت ، صحبت‌های زیادی را مرتبط با پنالتی و پنالتی شدن از سمت گوگل داشتیم که در این مطلب قصد داریم شما را با انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه آشنا سازیم و تعریف هر یک از آنها بپردازیم.

نکته حائز اهمیت در این مطلب این است که نکات مرتبط با سئو و بهنیه سازی وب سایت ، از سمت سایت گوگل به صورت رسمی هیچگاه معرفی نشده‌اند و تنها با صحبت‌های مدیران ارشد گوگل در توئیتر و یا کنفرانس‌ها و بررسی الگوریتم‌های آن توسط افراد مجرب جمع آوری شده است و این مطلب نیز از این قاعده مستثنی نیست.

حال در ادامه با مطلب انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه همراه ما باشید.

انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه

پنالتی کلمات کلیدی

این نوع پنالتی بر روی کلمات کلیدی سایت دلالت دارد و هنگامی که شما از طریق چندین لینک و مطلب قصد دارید بر روی یک یا چند کلمه کلیدی پافشاری کنید و آن را خیلی سریع به صفحات اولیه جستجوی گوگل برسانید ، اتفاق می‌افتد.

پنالتی کلمات کلیدی گروهی

این حالت پنالتی همانند ، پنالتی کلمات کلیدی است اما با این تفاوت که چندین کلمه کلیدی که مرتبط با هم هستند در پنالتی گوگل قرار گرفته و نتایجی از آنها دیگر قابل مشاهده نیست.

پنالتی Site-Wide

این نوع پنالتی که به نام پنالتی دامنه نیز شناخته می‌شود ، در هنگامی رخ خواهد داد که کل دامنه و وب سایت شما در حالت پنالتی قرار گرفته و از صفحات اولیه جستجوها حذف می‌گردید.

این پنالتی یکی از شایعترین انواع پنالتی برای سایت‌هایی است که سعی دارند با روش‌های مختلف و غیر معقولانه سایت خود را به سرعت در صفحات اول گوگل پیدا کنند و با متدهای اسپم شکل سروکار دارند.

امروزه سایت‌های زیادی هستند که به عنوان Site-Wide Penalty شناخته شده و به سرعت حذف شده‌اند.

پنالتی Page Only

این نوع پنالتی ممکن است برای هر سایت پیش آید و در هنگامی رخ خواهد داد که یک صفحه خاص از صفحات سایت شما از نظر گوگل اسپم و یا غیر معقول باشد و از صفحات جستجو حذف گردد ، این نوع پنالتی گریبان سایت‌های بزرگ و معروفی مانند BBC و یا حتی موزیلا فایرفاکس را نیز گرفته است.

پنالتی Directory

در این نوع پنالتی ، یک دایکتوری از سایت شما به کل از نتایج حذف شده و به کل هیچ اثری از آن در جستجوها نیست ، این نوع پنالتی در هنگامی رخ خواهد داد که مطالب و یا صفحات داخل یک دایرکتوری از متدهای سئو منفی بخوردار باشند ولی در مقابل سایر دایرکتوری‌ها و صفحه اصلی وب سایت شما مشکلی را در بر نداشته باشد.

پنالتی Subdomain

این نوع پنالتی همانند پنالتی Directory است با این تفاوت که بر روی زیر دامنه شما دلالت داشته و مطالب و صفحات داخل یک زیر دامنه را از نتایج جستجو حذف می‌نماید.

پنالتی Page Rank

Page Rank یک نوع نمره کیفیتی است که گوگل برای وب سایت‌ها در نظر می‌گیرد و هر چه نمره آن بالاتر باشد مطئناً کیفیت سایت و محتوای آن نیز بالاتر خواهد بود ، در هنگامی که به دلایل مختلف اعم از تخلف در نشان دادن کیفیت بالا در سایت و یا ... برای گوگل مشخص شود پنالتی پیج رنک شده و نمره کیفی سایت شما هر مقداری که باشد به عدد صفر تنزل پیدا خواهد کرد.

پنالتی سندباکس

سندباکس را در مطلب آشنایی با سندباکس و ماه عسل گوگل بررسی کردیم و در آن توضیح دادیم که وب سایت‌های جدید پس از تولد در این سندباکس قرار گرفته تا در ابتدا با شرایط کار و وب نویسی آشنا شوند و سپس در ادامه به جمع رقبای خود بپیوندند ، سندباکس در اصل یک خطا و پنالتی نیست ولی از لحاظ عملکرد نیز می‌توان در دسته پنالتی‌ها جای گیرد.

پنالتی دانه‌ای

پنالتی دانه‌ای یا همان Granular یک نوع پنالتی خاص است که در آپدیت جدید الگوریتم گوگل اضافه شده است و در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که در بین هزاران لینک وب سایت شما ، تنها برخی یا یک دانه از لینک‌ها موجود در پنالتی قرار گیرند و هیچ تأثیری نیز بر سایر لینک‌ها و کلمات کلیدی شما نخواهند داشت.

پنالتی انجماد

این پنالتی یکی از سختگیرانه‌ترین پنالتی‌های گوگل است که در هنگامی که رخ دهد به صورت فیزیکی سایت شما از گوگل حذف شده و به کل لینک‌های شما از صفحات جستجو حتی به صورت مستقیم نیز حذف خواهند شد.

این نوع پنالتی در هنگامی رخ خواهد داد که وب سایت از صفر تا صد دچار تخلف شده باشد و یا آنقدر در معرض پنالتی‌های مختلف قرار گرفته باشد که در نهایت به انجماد یا همان De-Indexation منجر شود.

پنالتی X

این نوع پنالتی یکی از محبوبترین پنالتی‌ها گوگل است که سالانه به مدتی کوتاه برخی از کلمات کلیدی سایت‌ها را که به شدت رشد کرده‌اند را در حالت پنالتی قرار داده تا رقبا مجالی برای تنفس بین آنها داشته باشند و بتوانند خودی در نتایج جستجو نشان دهند. پنالتی X ممکن است به طور سالانه برای هر سایتی رخ دهد و با افتی 10 تا 300 پله‌ای در رنکینگ به صورت مقطعی رخ می‌دهد. این نوع پنالتی پس از مدتی برداشته خواهد شد و اگر همچنان مطالب شما در بین بهترین‌ها باشد ، خیلی سریع به همان رتبه اصلی خود باز خواهید گشت.

پنالتی Combo

در حالتی دو پنالتی مختلف بر روی یک بخش از سایت رخ دهد ، پنالتی Combo یا ترکیبی آن را می‌خوانند ، به طوری که در صفحه‌ای کلمه کلیدی پنالتی شده و در همان صفحه نیز لینک داخلی وجود دارد که خود لینک پنالتی شده باشد.

پنالتی 950

این پنالتی تنها نوعی از پنالتی‌های گوگل است که به صورت رسمی از سمت مدیر بخش اسپم گوگل معرفی شده و بارها در مورد آن توضیحاتی ارائه داده است.

این نوع پنالتی برای سایت‌های اسپم و یا سایت‌هایی که به هر قیمتی سعی در نشان دادن خود دارند رخ داده و عموماً در حدود 9.5 صفحه در نتایج جستجو به عقب می‌روند.

این پنالتی را برخی از کارشناسان ، به عناون اخطاری از سمت گوگل قبل از پنالتی انجماد یا De-Indexation می‌دانند.

در این جا توضیح انواع پنالتی به پایان رسیده است و شما با مطالعه این مطلب متوجه هوشمندی موتور جستجو گوگل در بخش بندی کردن هر سایت شده‌اید ؛ حال در ادامه چند کلمه‌ای از مدت زمانی که ممکن است شما در پنالتی قرار بگیرید صحبت خواهیم کرد.

مدت زمانی که یک سایت در پنالتی قرار می‌گیرد؟

مدت زمانی که یک سایت در محدوده پنالتی گیر افتاده باشد به وضعیت سایت آن باز خواهد گشت. به جز پنالتی سندباکس که در بین 2 هفته الی 6 ماه در آن خواهید بود و عملکرد مثبت شما بر روی وب سایتتتان مدت زمان آن کم خواهد شد ، سایر پنالتی به این شکل نیستند.

سایر پنالتی‌ها که با خطاهایی از سمت سایت شما رخ داده باشد ممکن است خیلی طولانی و حتی در حد سال طول بکشد تا از پنالتی خارج شود و این تنها وابسته به این است که آن خطا در سایت شما رفع گردد. البته طبق گفته مدیر ارشد توسعه موتور جستجوی گوگل که الگوریتم‌های فعلی پنگوئن و پاندا را RealTime معرفی کرده است ، سایت‌ها پس از رفع خطای پنالتی ، پس از مدتی کوتاه از این حالت خارج خواهند شد.

امیدواریم در پایان از مطلب انواع مختلف پنالتی گوگل در یک نگاه استفاده لازم را برده باشید.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید.

3921
A
A