بک اردر دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟

بک اردر دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟
بک اردر دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟
5 ماه پیش

روزانه ممکن است هزاران دامنه، به طور عمدی یا گاهی ناخواسته حذف شده و برای ثبت در دسترس قرار بگیرند. با استفاده از سرویس بک اردر دامنه، می‌توانید شانس خود را برای دریافت نام دامنه پس از حذف آن و قبل از در دسترس قرار گرفتن عمومی، افزایش دهید. این سرویس به طور خودکار ثبت دامنه را انجام می‌دهد. در عین حال، صاحبان دامنه می‌توانند دامنه‌های خود را با کمک نرم‌افزارها و ابزارهای آنلاین اردرینگ دامنه نظارت کنند و در صورت حذف تصادفی یا منقضی شدن آن‌ها، فوراً ثبت مجدد را انجام دهند. دامنه به نوعی نام تجاری بسیاری از کسب‌وکارها به حساب می‌آید، بنابراین دامنه‌های معروف متقاضیان زیادی داشته و علاوه بر آن، حفظ این دامنه‌ها برای صاحبانشان اهمیت بالایی دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بک اردر دامنه توضیحاتی را برایتان ارائه دهیم. 

بک اردر دامنه چیست؟ چگونه کار می‌کند، اهمیت آن چیست و آیا استفاده از آن توصیه می‌شود یا خیر، سوالاتی هستند که به‌طور کامل به آن‌ها می‌پردازیم.

 

بک اردر دامنه چیست؟

بک اردر دامنه به این معنی است که برای ثبت یک دامنه منقضی شده به محض اینکه قابل دسترس قرار می‌گیرد، از یک سرویس بک اردرینگ استفاده کنید. گاهی اوقات صاحبان دامنه فراموش می‌کنند که نام دامنه ثبت شده خود را تمدید کنند، و گاهی اوقات به دلیل عدم نیاز به دامنه یا تعطیل شدن کسب‌وکارشان، تمایلی به تمدید دامنه ندارند. در چنین مواردی، زمانی که مالک دامنه را تمدید نمی‌کند، مهلت کوتاهی دارد که دامنه را در آن موعد تمدید نماید. معمولاً این مهلت 30 روزه است و طی آن نیز هزینه بیشتری از مالک برای تمدید دامنه دریافت خواهد شد. پس از پایان این مهلت، دامنه وارد حالت «حذف معلق» می‌شود که معمولاً 5 روز طول می‌کشد. در این 5 روز نه مالک اصلی می‌تواند دامنه را تمدید کند و نه شخص دیگری می‌تواند آن را خریداری کند.

بک اردر دامنه چیست؟

پس از 5 روز، دامنه مورد نظر منقضی می‌شود و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. به محض اینکه دامنه در دسترس قرار گرفت، سرویس‌های بک اردرینگ می‌توانند آن را ثبت کنند. از آنجایی که دامنه را می‌توان بر اساس اولویت ثبت کرد، رقابت شدیدی برای خرید دامنه‌های ارزشمند وجود دارد. سرویس‌هایی که سعی می‌کنند این دامنه‌ها را از طرف مشتریان خود دریافت کنند، «سرویس‌های بک اردرینگ دامنه» نامیده می‌شوند و این فرآیند هم بک اردر دامنه نام دارد. البته استفاده از این سرویس‌ها نیاز به آموزش خاصی ندارد اما در صورتی که دامنه مورد نظر توسط سرویس بک اردر برای شما خریداری شد، نیاز به ثبت دارد که می‌توانید با کمک مطالبی که در آموزش ثبت دامنه به شما ارائه دادیم، این کار را انجام دهید.

اهمیت بک اردر دامنه چیست؟

بک اردر دامنه یک خدمت نسبتاً کم‌هزینه برای دریافت و ثبت دامنه‌های ارزشمند است. این خدمات در مقایسه با ثبت مستقیم دامنه جدید هزینه کمتری دارد بنابراین برای دریافت دامنه‌های ارزشمند که متقاضیان زیادی دارد، یک گزینه مطلوب محسوب می‌شود. اما در نقطه مقابل، به خصوص در مورد دامنه‌های ارزشمند، رقابت زیادی بین سرویس‌های مختلف وجود دارد و حتی ممکن است سرویس مورد نظر شما نتواند در این رقابت پیروز شده و دامنه مورد نظر را ثبت کند. البته باید گفت که همه سرویس‌های بک اردرینگ در صورتی که نتوانند در موعد مقرر دامنه مورد نظر را دریافت کنند، هزینه شما را برمی‌گردانند.

بک اردر دامنه در چه صورتی منطقی است؟

دامنه‌ها برای شرکت‌ها و نام‌های تجاری بیشترین اهمیت را دارند. انتخاب نام دامنه مناسب یک ارتباط منطقی بین برند، محصولات و خدمات ایجاد می‌کند. علاوه بر این، ترکیب صحیح عبارات نیز تأثیر مثبتی بر رتبه‌بندی موتورهای جستجو دارد که عاملی تعیین‌کننده برای بازاریابی و افزایش فروش است. به این دلایل، هرکسی که قصد راه‌اندازی یک شرکت، ساخت یک وب‌سایت برای محصولات جدید یا شروع یک کمپین بازاریابی موفق را دارد، باید رویکردی استراتژیک برای انتخاب و رزرو دامنه مناسب داشته باشد.

علاوه بر این، دامنه‌ها نیز می‌توانند ارزش خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، دامنه‌های منقضی شده با بک لینک‌های باارزش می‌توانند سرمایه‌گذاری بسیار سودآوری باشند. بنابراین، کسانی که از راه خریدوفروش دامنه‌های ارزشمند کسب درآمد می‌کنند، علاقه‌مند به خرید آن‌ها هستند، زیرا این دامنه‌ها را می‌توان با سود مجدد به فروش رساند. یافتن بهترین دامنه یک مسئله چالش‌برانگیز است. با توجه به تعداد بسیار زیاد دامنه‌های ثبت شده در سراسر جهان، دامنه‌های انتخابی معمولاً مستقیماً در بازار اولیه یا بازارهای دامنه در دسترس نیستند. به همین دلیل، مطمئناً استفاده از سرویس بک اردر می‌تواند سودآور باشد و شانس ثبت موفق دامنه را افزایش دهد.

بک اردر دامنه

بک اردر دامنه چگونه کار می‌کند؟

دامنه‌هایی که حذف می‌شوند، قبل از اینکه دوباره در دسترس قرار گیرند، چندین مرحله از چرخه حیات دامنه را طی می‌کنند. اگر دامنه‌ای با پایان انقضای آن تمدید نشود، وارد فاز «دوره بازخرید» می‌شود. در این مدت، مالک فعلی این شانس را دارد که دامنه خود را بازیابی کند. پس از بازیابی، مالک دامنه می‌تواند آن را به یک مالک جدید انتقال دهد. اگر بازیابی انجام نشود و دوره مهلت 30 روزه به پایان برسد، دامنه وارد فاز «حذف معلق» می‌شود. در این دوره زمانی، تنها مالک با پرداخت هزینه می‌تواند دامنه را بازیابی کند. در نهایت پس از سپری شدن این بازه 5 روزه، دامنه از دسترس مالک خارج شده و به صورت عمومی در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

اینجاست که سرویس بک اردر دامنه وارد عمل می‌شود. این سرویس تخصصی دامنه‌های در حال انقضا را همراه با دوره‌های انقضا فهرست کرده و در صورت امکان برای مشتریان ثبت می‌کند. همه علاقه‌مندان می‌توانند در این سرویس ثبت‌نام کنند و دامنه مورد نظر خود را زودتر رزرو نمایند. اگر دامنه مربوطه فاز بازخرید باشد، در حساب بک اردر نمایش داده می‌شود. در این مرحله، امکان رزرو آن دامنه وجود دارد، اما اگر مالک ظرف 30 روز بازیابی را انجام ندهد، دامنه قابل ثبت شدن است و اگر مالک اصلی در این مدت دامنه را بازیابی کند، رزرو شما معلق خواهد شد. به محض اینکه دوره حذف معلق به اتمام برسد، همه سرویس‌های بک اردر که ثبت رزرو توسط مشتریان خود داشته‌اند، می‌توانند در یک بازار رقابتی برای خرید دامنه مورد نظر شرکت کنند.

آیا بک اردر دامنه ضمانت شده است؟

حتی با رزرو موفق در مراحل اولیه، هیچ تضمینی برای به دست آوردن دامنه در سرویس‌های بک اردر وجود ندارد. اگر مالک فعلی در طول دوره مهلت مقرر 30 روزه یا حتی 5 روزه تعلیق، بازیابی را انجام دهد، رزرو شما معلق خواهد شد. علاوه بر این، سایر اشخاص ذینفع نیز می‌توانند ادعای خود را مطرح کنند. عمدتاً عملکرد سرویس‌های بک اردرینگ بر اساس اولویت رزرو است، یعنی سرویسی که اولین رزرو را انجام داده است، پس از ارائه دامنه آن را دریافت خواهد کرد. با این حال، حراج نیز در این سرویس‌ها امری عادی است، به این معنی که همه علاقه‌مندان از قبل پیشنهادهای خود را برای دامنه ارسال می‌کنند و بالاترین قیمت پیشنهادی برنده حراج می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود برای افزایش شانس موفقیت خود، چندین رزرو را انجام دهید. یعنی در سرویس‌های بک اردر مختلف، دامنه مورد نظر خود را رزرو کرده و از چند طریق در رقابت شرکت کنید. بدیهی است که در صورت موفقیت یکی از شرکت‌ها، هزینه پرداختی شما به سایر شرکت‌ها بازگردانده خواهد شد.

ویپگی های بک اوردر دامنه

بهترین سرویس بک اردر چه ویژگی‌هایی دارد؟

اینکه دامنه انتخابی شما برای ثبت در دسترس است یا نه، در درجه اول به ارائه‌دهنده شما بستگی دارد، زیرا خدمات بک اردر دامنه معمولاً به یک یا تعداد انگشت‌شماری از پسوندهای دامنه محدود می‌شوند. نام‌های دامنه ممتاز که نام‌های کوتاه و معروفی هستند، به ندرت از طریق این سرویس‌ها ارائه می‌شوند. اما نام‌های دامنه معمولی اغلب توسط ارائه‌دهنده‌ها در دسترس قرار گرفته و سرویس‌های بک اردر نیز می‌توانند وضعیت آن‌ها را رصد کنند. یکی از سرویس‌های پرطرفدار برای خدمات بک اردر و بررسی وضعیت دامنه‌ها، هویز دامنه است که امکانات مختلفی را برای کاربران در نظر گرفته است. این سرویس توسط گروه آذرآنلاین ارائه شده است و به کمک آن می‌توانید مشخصات دامنه را به صورت کامل مشاهده کرده و یا در صورت آزاد بودن، دامنه را ثبت نمایید.

برای استفاده از بک اردر دامنه چه باید کرد؟

برای استفاده از سرویس‌های بک اردر دامنه نیاز به طی کردن مراحل طولانی و پیچیده‌ای نیست. کافی است سرویس بک اردر مورد نظر خود را انتخاب کرده و از طریق وب‌سایت رسمی آن، یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. سپس به حساب کاربری خود وارد شده و نام دامنه مورد تقاضای خود را وارد می‌کنید. سرویس بک اردر، نام‌های دامنه درج شده را بررسی کرده و وضعیت آن را برای شما نمایش می‌دهد. در صورتی که زمان کمی تا انقضای نام دامنه باقی‌مانده باشد و یا دامنه مورد نظر در دسترس باشد، سرویس بک اردر، شما را در لیست رزرو قرار می‌دهد تا در اولین فرصت دامنه را برای شما دریافت کند. از آنجایی که سرویس‌های بک اردر ارتباط مستقیمی با شرکت‌های ثبت‌کننده دارند، در بررسی دامنه‌ها بسیار کارآمد هستند.

بک اردر دامنه چگونه کار می‌کند؟

نکات کلیدی

از آنجایی که یک سرویس بک اردر دامنه فقط در صورتی از شما هزینه می‌گیرد که بتواند دامنه را برای شما دریافت کند، می‌توانید با چندین سرویس، سفارشات هم‌زمان را برای یک دامنه ثبت کنید. با انجام این کار، شانس دریافت دامنه را افزایش می‌دهید و از آنجایی که فقط هزینه یک سرویس را پرداخت می‌کنید، انجام این کار هیچ هزینه اضافی ندارد.اگر چندین کاربر برای یک نام دامنه در یک سرویس خاص، بک اردر ثبت کنند، و در صورتی که سرویس بک اردر دامنه را دریافت کند، یک مرحله حراج خصوصی در بین کاربران متقاضی انجام می‌شود و کاربری که بیشترین قیمت را ثبت کند، برنده حراج خواهد شد. 

این روند بیشتر برای دامنه‌های خاص و پرطرفدار اجرا می‌شود و گاهاً قیمت این دامنه‌ها به هزاران دلار می‌رسد. برای جلوگیری از این امر، سعی کنید فقط زمانی که زمان بسیار کمی برای حذف دامنه باقی‌مانده است، یک بک اردر خود را ثبت کنید. زیرا تا آن زمان، تعداد متقاضیان تقریباً مشخص شده و می‌توانید از نتیجه کار برآورد اولیه داشته باشید.

جمع‌بندی

سرویس‌های بک اردر دامنه یکی از ابزارهای مفید و آسان برای ثبت دامنه‌های منقضی شده است. از آنجایی که این سرویس‌ها با ثبت‌کننده‌ها در ارتباط هستند، طی روند کوتاهی می‌توانند دامنه‌های منقضی شده و یا در حال انقضا را برای کاربران متقاضی دریافت کنند. هزینه دریافتی این سرویس‌ها به نسبت کم بوده و در صورت عدم دریافت دامنه، هزینه به کاربر عودت می‌شود.

 

 

author
سینا نصیری- مدیریت

بیش از 10 سال هست که به صورت مستمر در زمینه وب فعالیت میکنم و مباحث برنامه نویسی و توسعه نرم افزار و تکنولوژی های جدید رو پیگیری میکنم.

7180
A
A