دبیان 9 Stretch

دبیان 9 Stretch
دبیان 9 Stretch
1 سال پیش

پس از 26 ماه انتظار سر انجام نسخه دبیان 9 با نام Stretch منتشر شد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی دبیان 9 با نام Stretch پرداخته و قابلیت‌های جدید آن را بررسی نماییم.

معرفی دبیان 9

دبیان به عنوان یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس پس از مدت 26 ماه نسخه 9 خود را معرفی کرد تا کاربران این لینوکس محبوب ، هم اکنون از آن استفاده کنند.

نسخه پایدار دبیان 9 در تاریخ هفدهم ژوئن سال 2017 منتشر شد.

اولین نسخه از دبیان 9 در سال 2015 به صورت آزمایشی و تنها پس از 8 ماه از انتشار دبیان 8 منتشر شد و در این مدت تیم امنیتی دبیان به همراه تیم پشتیبانی و گروهی از مفسران و برنامه‌نویسان لینوکسی سعی در ارتقا و Stable کردن نسخه بعدی پرداختند.

این نسخه که از جدیدترین تکنولوژی‌ها و نرم افزارها استفاده می‌کند تفاوت‌هایی با نسخه های قدیمی داشته و همانند همیشه از اکثر معماری‌های سخت افزاری پشتیبانی می‌نماید.

همانطور که می‌دانید دبیان پایه خیلی از لینوکس‌های توزیع شده می‌باشد که می‌توان در این بین به ابونتو ، کالی و … اشاره کرد. دبیان به عنوان یک لینوکس قدرتمند در سال 1993 برای اولین بار عرضه شد و همواره نسخه‌های جدید خود را به همراه آخرین نسخه از نرم افزارها لینوکسی عرضه می کند.

در ادامه به توضیح برخی مزایای دبیان 9 می‌پردازیم.

قابلیت‌ های جدید دبیان 9

1- پشتیبانی از UEFI

پشتیبانی از سیستم UEFI به جای BIOS در دبیان 8 استارت خورد ولی در دبیان 8 تنها دبیان 64 بیتی آن را پشتیبانی می‌کرد ؛ اما در این نسخه از دبیان ، نسخه 32 بیتی از UEFI پشتیبانی می‌کند.

2- اضافه شدن مخزن جدید dbg-sym

در دبیان 9 Stretch یک مخزن جدید نرم افزاری اضافه شده که اپلیکیشن‌ها و ابزارهای زیادی را در خود جای داده و همچنین ابزار ها و پکیج‌ها براحتی قابل نصب هستند.

3- جایگزینی MariaDB به جای MySQL

در این نسخه از دبیان همانند سایر توزیع‌های جدید لینوکس MariaDB جایگزین MySQL شده است.

4- افزایش امنیت

استفاده از متدهای جدید برای افزایش امنیت کرنل دبیان و سرویس‌های افزوده.

پشتیبانی از ASLR که باعث شده اکثریت اکسپلویت‌ها ، قابل اجرا بر روی این نسخه نباشد.

5- ارتقا سیستم نصب نرم افزار APT و Package Layout

در این نسخه از دبیان در هنگام نصب پکیج‌های نرم افزاری ، جدا از چک شدن کد Hash نرم افزار بین Mirror و دبیان ، رکوردهای SRV میرور ، IP میرور ، مخزن میرور مجدداً چک خواهد شد تا از حملات احتمالی هکرها و جایگزینی پکیج‌های مخرب به جای پکیج اصلی جلوگیری شود.

6- مخزن جدید Deb.debian.org

این مخازن به صورت Https در اختیار کاربران قرار گرفته تا از امنیت بیشتری برخودار بوده و سرعت دانلود و نصب پکیج‌ها را افزایش دهد این پکیج‌ها با پشتیبانی و سرمایه‌گذاری Amazon و Fastly صورت گرفته است.

7- حرکت به سمت GnuPG مدرن

در دبیان های قبلی از GnuPG کلاسیک استفاده می‌شد که این پکیج‌ها مشکلاتی داشتند که قابل حل نبودند اما با استفاده از GnuPG مدرن در دبیان 9 مشکلات برطرف شده و پشتیبانی از کارت‌های هوشمند و تکنولوژی‌های جدید اضافه شده است.

8- متد جدید نام‌گذاری اینترفیس‌های شبکه

اینترفیس‌ها در دبیان 8 به قبل با نام‌هایی مانند eth0 و یا eth1 نام‌گذاری می‌شدند اما در دبیان 9 این نام گذاری تغییر کرده و بیشتر مشابه نام هایی است که بایوس یا UEFI برای اینترفیس‌ها انتخاب می‌نماید ؛

به عنوان مثال اینترفیس اترنت با نام‌هایی مشابه ens0 یا enp1s1 نام گذاری خواهند شد.

و اینترفیس‌های وایرلس با نامی مشابه wlp3s0 نشان داده خواهند شد.

9- پکیج‌های جدید Med Blind

دبیان توسط تیم Med توانسته ابزار و پکیج‌های زیادی را در زمینه پزشکی و علوم تجربی به سیستم عامل خود اضافه کند که در این نسخه نیز اخبار جدیدی نسبت به افزایش و کارایی این ابزارها به گوش می‌رسد.

10- استفاده از Xorg سرور برای تمامی یوزرها

در نسخه‌های قدیمی استفاده از Xorg سرور به عنوان یک X Windows تنها با یوزر root امکان پذیر بود اما حال با تمامی یوزرها امکان سرویس‌دهی وجود خواهد داشت.

با مزایای جدید دبیان Stretch در این مطلب آشنا شدید و با کمی تأمل بر این مزایا می‌توان فهمید که دبیان 9 یک نسخه پیشرفته و بروز است که همه لینوکس کارها منتظر آن بودند.

دانلود دبیان 9

هم اکنون دانلود نسخه‌های مختلف دبیان 9 Stretch برای معماری‌های مختلف سخت افزاری در دسترس بوده و شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر به دانلود آن بپردازید.

دانلود توزیع لینوکس دبیان Stretch

جمع بندی دبیان 9

با تفاسیر و بررسی‌هایی که بر روی دبیان 9 انجام شد ، می‌توان گفت این نسخه از دبیان یکی از مهمترین نسخه‌های حال حاضر لینوکس بوده که در بخش‌های متفاوتی تغییرات اساسی داشته و همچنین با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های مدرن سعی دارد همانند گذشته بر محبوبیت خود بیافزاید.

امیدواریم از مطلب معرفی دبیان 9 Stretch استفاده لازم را برده باشید.

مباحثی که در مطالب بعدی از دبیان 9 خواهید خواند.

– نصب دبیان سرور

– نصب دبیان کلاینت بر روی Vmware

– پیکربندی اولیه دبیان 9

– تفاوت دبیان 9 و دبیان 8

– نصب اپلیکیشن‌های کاربردی و تنظیمات آنها بر روی دبیان 9

– نصب استک LAMP بر روی دبیان Stretch

– نصب استک LEMP بر روی دبیان Stretch

– آموزش پیکربندی پیشرفته دبیان Stretch

– نصب دسکتاپ و ریموت از طریق VNC

– و ده ها پیکربندی و آموزش دیگر

5405
A
A