طراحی وب واکنش‌گرا (Responsive) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

طراحی وب واکنش‌گرا (Responsive) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
طراحی وب واکنش‌گرا (Responsive) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
8 ماه پیش

طراحی وب واکنش‌گرا (Responsive) چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

مردم به‌طور متوسط ۳.۳ ساعت در روز با رسانه‌های دیجیتالی در تلفن هوشمند خود درگیر هستند. به دلیل این تغییر در رفتار مصرف‌کننده‌ها، دیگر داشتن یک وب‌سایت که فقط در کامپیوتر عملکرد خوبی دارد، کافی نیست. همچنین ازآنجایی‌که امروزه شمار دستگاه‌ها با وضوح متفاوت افزایش‌یافته، ازلحاظ طراحی و توسعه وب، غیرممکن است که برای هر وضوح طراحی جداگانه‌ای انجام شود. ازاین‌رو راه‌حلی برای این مشکل وجود دارد که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

 

 

علاوه بر این، درصورتی‌که در حوزه طراحی وب‌سایت و فرانت‌اند مشغول فعالیت هستید، طراحی وب واکنش‌گرا یا ریسپانسیو جزو مهارت‌هایی است که باید بر آن تسلط پیدا کنید. بدون داشتن این مهارت، سایتی را که طراحی می‌کنید، نمی‌توان حرفه‌ای تلقی کرد.

برای صاحبان کسب‌وکارها الزامی است، سایتی داشته باشند که در هر دستگاهی به‌طور صحیح قابل‌نمایش باشد. درواقع بدون داشتن سایت ریسپانسیو، امکان رقابت در بازار برای این مشاغل ممکن نخواهد بود و به‌راحتی از چرخه رقابت حذف می‌شوند.

طراحی وب واکنش‌گرا چیست؟

یک وب‌سایت که به‌صورت واکنش‌گرا طراحی شده، به‌طور خودکار برای صفحه‌نمایش‌ها با اندازه‌های مختلف تنظیم می‌شود. به‌طور ساده یعنی اینکه باید صفحات را طوری طراحی کنیم که در همهٔ دستگاه‌ها با هراندازه صفحه‌ای مثل گوشی، لپ‌تاپ، تبلت و … سایت به‌درستی ازنظر ظاهر و عملکرد نمایش داده شود.

وب‌سایت‌های واکنش‌گرا چگونه کار می‌کنند؟

یک سایت عادی شامل مجموعه‌ای از فایل‌هاست. هر فایل دربرگیرنده کدهای HTML و محتوا (متن و تصویر) است. همچنین صفحات وب با فایل‌های CSS استایل‌بندی می‌شوند. درنتیجه یک وب‌سایت غیرواکنش‌گر دارای مجموعه‌ای از فایل‌ها و چند فایل CSS است که بر ظاهر سایت نظارت می‌کنند. در مقابل یک وب‌سایت واکنش‌گر بسته به دستگاه مورداستفاده برای دسترسی به سایت، مجموعه‌ای متناوب از فایل‌های CSS را اعمال می‌کند. پس این سایت پاسخ و نمای متفاوتی نسبت به‌وسیله ارتباطی ارائه می‌دهد.

برای مثال وقتی با دسکتاپ متصل می‌شوید منوی افقی نمایش داده می‌شود درحالی‌که درگوشی هوشمند به‌صورت عمودی ظاهر می‌شود.

چرا طراحی وب واکنش‌گر مهم است؟

‌در تصویر فوق, کلمه داده اند غلط تایپی دارد.

زمانی بود که مردم برای دسترسی به سایت‌ها فقط از کامپیوتر استفاده می‌کردند که اکثر آن‌ها نیز صفحه‌نمایش با سایز یکسانی داشتند؛ به همین دلیل طراحی سایت برای این صفحات نمایش با اندازه مشخص انجام می‌گرفت ولی امروزه دسترسی به وب‌سایت‌ها از طریق دستگاه‌های متفاوت صورت می‌گیرد که اندازه صفحه اسکرین آن‌ها از مقدار کم تا 27 اینچ یا بیشتر متفاوت است. کاربران نیز انتظار دارند که وب‌سایتی که از آن بازدید می‌کنند، بداند که آن‌ها از چه دستگاهی استفاده می‌کنند و بر همین اساس سایت با دستگاه آن‌ها سازگار شود نه برعکس.

دستگاه‌های متفاوت هم‌چنین ازنظر قابلیت استفاده نیز توقعات متفاوتی دارند. برای مثال، iPhone مردم را آموزش داده است که انتظار داشته باشند بتوانند همیشه به هر جهت swipe بکنند. افرادی که از طریق تلفن هوشمند از سایتی بازدید می‌کنند، توقع دارند که بتوانند بر روی شماره‌ای کلیک کنند و تلفنشان امکان شماره‌گیری خودکار را در اختیارشان قرار دهد یا به‌طور مشابه درصورتی‌که آدرسی در سایت باشد، با کلیک بر روی آن بتوانند از نرم‌افزار GPS به‌طور خودکار استفاده کنند.

وب‌سایتی که ریسپانسیو باشد، تمام موارد بالا را در نظر می‌گیرد و به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود تا بدون توجه به دستگاهی که برای دسترسی به سایت استفاده شده است، بهترین تجربه ممکن را برای بازدیدکننده فراهم کند. درواقع ریسپانسیو بودن سایت این امکان را به کاربران می‌دهد که در همه‌جا با استفاده از هر وسیله‌ای دسترسی آسان به محتوای سایت شما داشته باشد.

از دیگر موارد مهمی که از ریسپانسیو بودن سایت نشأت می‌گیرد، فراگیر بودن آن است؛ یعنی اینکه وب‌سایتی که واکنش‌گرا است، قشر زیادی از کاربران را شامل خواهد شد. اگر این‌گونه نباشد، کاربرانی که از موبایل یا تبلت استفاده می‌کنند به‌راحتی از دست می‌روند.

چرا کسب‌وکار شما به طراحی وب واکنش‌گر نیاز دارد؟

مطالعات اخیر گوگل تأیید می‌کند که در حال حاضر هر کسب‌وکاری –چه کوچک باشد، چه متوسط و یا یک شرکت بزرگ– ‌که می‌خواهد یک مزیت رقابتی کسب کرده و آن را برای بعد حفظ کنند، نیازمند وب‌سایت ریسپانسیو است. برای روشن‌تر شدن قضیه، نگاهی به این آمارهای بازاریابی می‌اندازیم:

  • ۵۷ درصد کاربران گفته‌اند که آن‌ها کسب‌وکاری را که طراحی سایت ضعیفی برای موبایل دارند، توصیه نمی‌کنند.
  • ۵۷ درصد از کل ترافیک آنلاین ایالت متحده تا سال ۲۰۱۷ از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها ناشی می‌شد.
  • ۶۹ درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند نیز می‌گویند بیشتر از شرکت‌هایی که دارای سایت تلفن همراه هستند و به‌راحتی سؤالات و نگرانی‌های خود را برطرف می‌کنند، خرید می‌کنند.
  • امروزه مردم از طریق تلفن همراه دو برابر بیشتر با برندها تعامل دارند تا از طریق سایر دستگاه‌ها – مثل تلویزیون و ... . (تا سال ۲۰۱۷)
  • بیش از ۷۰ درصد جستجوهای B2B در تلفن‌های هوشمند انجام می‌شود.
  • از هر ۴ نفر، ۳ نفر برای برطرف کردن نیاز فوری خود ابتدا با استفاده از گوشی هوشمند خود اقدام به جستجو در اینترنت می‌کنند.

طراحی و سئوی وب‌سایت‌های واکنش‌گرا

در سال 2015، دنیای مارکتینگ با ظهور Mobilegeddon منفجر شد. در 21 آوریل، گوگل اعلام کرد که سازگاری با تلفن همراه در حال حاضر یک معیار در رتبه‌بندی است؛ به این معنی که وب‌سایت‌های سازگار با موبایل و ریسپانسیو در نتایج جستجوی بالاتری ظاهر می‌شوند. از آن زمان تاکنون چندی به‌روزرسانی انجام شده است که در همهٔ آن‌ها سازگاری با تلفن همراه به‌عنوان شاخص کلیدی در رتبه‌بندی بوده است. گوگل سایت‌هایی را در نتایج خود بالاتر قرار می‌دهد که به کاربران حس مطلوب و لذت‌بخشی بدهد و نیازهایشان را راحت‌تر برطرف کند.

این عامل باعث افزایش اهمیت ریسپانسیو بودن سایت‌ها شده است چراکه رتبه‌بندی بهتر منجر به بازدید بیشتر از وب‌سایت می‌شود.

سخن پایانی

امروزه اهمیت ریسپانسیو بودن وب‌سایت، بر کسی پوشیده نیست و به عنوان یکی از عوامل مهم در موفقیت سایت در نظر گرفته می‌شود. واکنش‌گرا بودن سایت باعث می‌شود کاربر حین استفاده از سایت، در هر حالتی خسته نشود و به راحتی در کامپیوتر، گوشی یا تبلت خود، وب‌سایت شما را مشاهده کند. همچنین در نظر داشته باشید وب‌سایتی که ریسپانسیو نباشد از طرف موتورهای جستجو در رتبه‌های پایین‌تری قرار می‌گیرد و احتمال دیده شدن آن نیز پایین است.

 

دریا بهرامی- نویسنده

1366
A
A