MXToolBox چیست؟معرفی mxtoolbox جهت رفع بلاک لیست IP ایمیل

MXToolBox چیست؟معرفی mxtoolbox جهت رفع بلاک لیست IP ایمیل
MXToolBox چیست؟معرفی mxtoolbox جهت رفع بلاک لیست IP ایمیل
11 ماه پیش

MXToolBox یک وب‌سایت و پلتفرم چندمنظوره است که خدمات و امکانات رایگانی از قبیل تشخیص وضعیت شبکه و ابزارهای بررسی موارد مرتبط با ایمیل در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که کاربرد MXtoolbox چیست و چگونه می‌توان از آن برای تشخیص وجود IP در بلک لیست های مختلف استفاده کرد.

این وب‌سایت یکی از ارائه‌دهنده‌های پیشرو ابزارهای رایگان جهت بررسی لیست سیاه، DNS، ایمیل و راه‌حل‌های ارسال ایمیل است. این وب‌سایت با چندین سال تجربه در این زمینه به کاربران کمک می‌کند تا مشکلات ارسال ایمیلشان را رفع نمایند.

یکی از ابزارهای پرکاربرد این وب‌سایت "Black list check" است. این ابزار آی پی سرور ایمیل شما را در دیتابیس‌های لیستی بیش از 100 لیست سیاه (DNSBL, RBL) جستجو می‌نماید که توسط سازمان‌های مورد تأیید ایجاد می‌شوند که هرکدام شاخص‌های متفاوتی دارند. اگر سرور ایمیل شما در یکی از لیست‌های موجود وجود داشت این احتمال دارد که ایمیل شما ارسال نشود و یا در آدرس مقصد در اینباکس دریافت نگردد.

شاید از این موضوع ناراحت شده باشید که دلیل وجود سیستمی برای لیست سیاه کردن ایمیل‌ها چیست اما در نظر داشته باشید که این امر برای جلوگیری از دریافت ایمیل‌های آلوده و اسپم به کاربران کمک می‌کند.

برای بررسی لیست سیاه بودن سرورتان تنها کافیست به لینک زیر مراجعه نموده و آی پی یا دامنه‌تان را وارد نمایید تا وضعیت آن از بین تمامی لیست‌های معتبر در عرض چند ثانیه جستجو شود.

https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

mxtoolbox 00

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید، در صورتی که دامنه یا سرور شما در هیچ‌کدام از لیست‌ها وجود نداشته باشد به این معنی است که آی پی شما لیست سیاه نشده است.

mxtoolbox-01

اکنون حالتی را در نظر بگیرید که آی پی سرور شما در یک یا چند لیست وجود داشته باشد. به عنوان مثال نمونه زیر را در نظر بگیرید که مربوط به TRUNCATE است.

mxtoolbox 02

وجود آی پی سرور شما در لیست سیاه TRUNCATE، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ به عنوان مثال اسپم‌هایی که توسط ویروس‌ها ایجاد و ارسال شده‌اند، آی پی سرور شما قبلاً توسط اسپمرها مورد استفاده قرار گرفته است (این مورد بیشتر در خصوص آی‌پی‌های داینامیک رخ می‌دهد)، ارسال ایمیل‌های انبوه و... .

هرکدام از لیست‌ها روش متفاوتی برای حذف آی پی شما از لیست سیاه دارند، برای برخی از آن‌ها نیاز است با منبع لیست سیاه ارتباط برقرار نمایید اما در مورد Truncate روش کار این است که آی‌پی‌ها به‌صورت خودکار از لیست حذف می‌شوند و نیازی به پیگیری نیست.

بعد از زمان معینی و در صورتی که موارد ذکر شده در بالا از آی پی شما مشاهده نشوند، آی پی از لیست سیاه حذف خواهد شد.

در نهایت از دیگر ابزارهای متعدد MXToolbox می‌توان به بررسی رکوردهای MX، A، PTR، DMARC، DKIM، پورت SMTP و... اشاره کرد که در تصویر و لینک زیر می‌توانید به لیست کامل آن‌ها دسترسی داشته باشید.

https://mxtoolbox.com/NetworkTools.aspx

mxtoolbox 03

پیشنهاد مطالعه : معرفی فریم ورک های توسعه بک اند

در این مطلب پاسخ کاملی برای سوال mxtoolbox چیست و چه کاربردی دارد ارائه کردیم. هدف از معرفی سایت mxtoolbox.com استفاده از آن در رفع بلاک لیست ایمیل است. امیدواریم از این آموزش استفاده مفیدی داشته باشید. 

اشکان ابی زاده- پشتیبان فنی

2117
A
A