راه‌اندازی NTP سرور در میکروتیک

در این مطلب از سری مطالب آموزش میکروتیک با آموزش راه‌اندازی NTP سرور در میکروتیک در خدمت کاربران گرامی خواهیم بود تا بتوانید به سادگی از این سرویس Mikrotik ...

راه‌اندازی NTP سرور در میکروتیک

در این مطلب از سری مطالب آموزش میکروتیک در آذرآنلاین قصد داریم با آموزش راه‌اندازی NTP سرور در میکروتیک در خدمت شما کاربران گرامی باشیم تا بتوانید از این سرویس به بهترین شکل استفاده نمایید.

NTP یک پروتکل برای تنظیم تاریخ و ساعت در شبکه است که برای یکپارچه‌سازی زمان در شبکه استفاده می‌گردد ، عموماً اکثریت سیستم عامل‌ها بخشی برای تنظیم و دریافت زمان از یک سرور NTP دارند که عموماً از یک سرویس اینترنتی که این سرویس را ارائه می‌دهند ، استفاده می‌کنند.

راه‌اندازی NTP سرور در میکروتیک

NTP سرور در میکروتیک در مجموعه Extra Package قرار دارد و به طور پیش‌فرض در سیستم عامل میکروتیک قرار ندارد ، بنابراین شما باید در ابتدا از طریق مدیریت پکیج میکروتیک ، پکیج مربوط به NTP سرور را نصب کرده و سپس به تنظیم آن بپردازید.

چنانچه اطلاعاتی از نصب پکیج در میکروتیک ندارید به آموزش نصب پکیج در میکروتیک مراجعه کرده و در ابتدا پکیج NTP را نصب کنید و سپس به مطالعه ادامه این مطلب بپردازید.

پس از آماده‌سازی و نصب پکیج NTP در ادامه به کانفیگ آن خواهیم پرداخت.

پیکربندی NTP سرور در میکروتیک

1- در ابتدا از طریق Winbox به میکروتیک خود متصل شوید.

2- سپس از منوی System بر روی NTP Client کلیک کنید.

نکته : میکروتیک برای سرویس‌دهی کامل و دقیق‌تر باید به یک NTP سرور متصل شود تا اطلاعات زمانی را دریافت کنید و سپس به کلاینت‌های خود ارائه دهد.

رفتن به بخش تنظیمات NTP در میکروتیک

3- حال همانند تصویر ، تیک Enable را زده و آدرس IP یک یا دو سرور NTP را وارد نمایید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

جهت اطلاع از آدرس NTP سرورهای جهانی به سایت pool.ntp.org رفته و از سرورهای متعدد این سایت ، دو سرور که از لحاظ جغرافیایی نزدیک به محل قرارگیری میکروتیک شما دارد را انتخاب کنید.

کانفیگ NTP client در میکروتیک

4- حال مجدداً از منوی System بر روی NTP Server کلیک کرده تا تنظیمات سرور NTP باز شود.

باز کردن تنظیمات NTP server در میکروتیک

5- سپس تیک Enable و Multicast را زده و بر روی OK کلیک کنید.

تنظیم ntp سرور در میکروتیک

پس از این اقدام ، NTP سرور شما بر روی میکروتیک راه‌اندازی شده است و شما قادر خواهید بود آدرس میکروتیک خود را برای همگام‌سازی زمان و تاریخ به سایر کلاینت‌ها و سرورهای خود در شبکه بدهید.

امیداواریم در پایان از آموزش راه‌اندازی NTP سرور در میکروتیک استفاده لازم را برده باشید.

 کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید و یا برای رفع مشکلات دیگر در زمینه آموزش‌های آذرآنلاین به بخش Community مراجعه کرده و مشکل خود را در آن مطرح نمایید تا در اسرع وقت کاربران دیگر و کارشناسان به سؤالات شما پاسخ دهند.

نظرات کاربران