گیت چیست ؟ آشنایی با GitHub و GitLab

گیت چیست ؟ آشنایی با GitHub و GitLab
گیت چیست ؟ آشنایی با GitHub و GitLab
11 ماه پیش

گیت چیست ؟ آشنایی با گیت هاب و گیت لب

گیت یک سیستم کنترل ورژن پروژه (vcs) است. توسط این سیستم‌ها شما می‌توانید تمامی تغییراتی را که روی پروژه اعمال شده، نگهداری کنید و همچنین به سوابق تغییرات نیز دسترسی داشته باشید.

فرض کنید که به صورت تیمی روی یک پروژه کار می‌کنید و هر برنامه نویس بخشی از پروژه را انجام می‌دهد. در انتهای روز کاری همه اعضای تیم تغییراتی را که روی پروژه انجام داده‌اند، روی Git قرار می‌دهند. حالا شما به راحتی می‌توانید بفهمید چه شخصی چه کارهایی انجام داده، چه تغییراتی در پروژه و توسط کدام یک از اعضای تیم انجام شده و دلیل تغییرات چه بوده است.

مزایای استفاده از گیت چیست ؟

مهم‌ترین مزایای Git، پشتیبانی از کار به صورت آفلاین است؛ قطعی یا کندی سرعت اینترنت در کار آن تاثیری نخواهد داشت.

توسط گیت کنترل پروژه بسیار ساده‌تر خواهد بود؛ به خصوص پروژه‌های بزرگ که به صورت تیمی انجام می‌گردند.

یکی دیگر از قابلیت‌های Git، امکان دسترسی کامل به ورژن قبلی نرم افزار است.

همچنین شما می‌توانید Git را حتی روی Localhost سیستم خودتان هم Run کنید.

گیت هاب چیست؟

گیت هاب (GitHub) یک شبکه اجتماعی یا یک سرویس میزبانی وب برای برنامه نویسان است. شما می‌توانید با  ثبت نام در گیت هاب، یک Repository جدید برای خودتان ایجاد کرده و کدها و پروژه‌های نوشته شده را در آن قرار دهید. بدین ترتیب سایر برنامه نویسان دنیا می‌توانند کدهای شما را ببینند‌، آن را اصلاح کنند، از کدهای شما استفاده کرده، آن‌ها را توسعه داده و یا بهینه نمایند.

نکته : برای استفاده از Git به GitHub نیاز ندارید.

نکته: Git از طریق دستور خط فرمان قابل دسترسی است اما گیت هاب یک Git با ساختار ابری است که استفاده از آن را برای اشخاص و تیم‌ها آسان‌تر کرده است.

مزایای استفاده از گیت هاب چیست؟

  • مدیریت آسان و مؤثر پروژه‌ها
  • افزایش امنیت با استفاده از پکیج شخصی
  • میزبانی مناسب از همه کدها و برنامه‌ها
  • پیشرفت مهارت‌های برنامه‌نویسی و کدنویسی

گیت لب چیست؟

گیت لب (GitLab) هم دقیقاً کاری مشابه با گیت هاب انجام می‌دهد؛ یعنی در واقع یک سرویس میزبانی وب و یا یک شبکه اجتماعی از برنامه نویسان هست که می‌توانید کدها و پروژه‌های خودتان را آن‌جا با سایر برنامه نویسان دنیا به اشتراک بگذارید. گیت لب توسط زبان برنامه نویسی Go و Ruby طراحی و پیاده سازی شده و شرکت‌های بزرگی مثل IBM، Sony، علی بابا و ناسا از آن استفاده می‌کنند. برنامه نویسان ایرانی معمولاً به دلیل تحریم‌ها در استفاده از سرویس گیت لب دچار مشکل هستند.

احتمالاً تا اینجا متوجه شدید که سرویسهای گیت هاب و گیت لب بسیار مشابه هستن اما تفاوتهایی هم دارند.

تفاوت‌های گیت هاب و گیت لب

  • گیت لب امکانات حرفه‌ای‌تری برای سطح دسترسی به سورس‌ها و تغییرات سورس ارائه می‌دهد؛ یعنی شما می‌توانید سطح دسترسی کاملی برای هر فرد تعریف کرده یا آن را تغییر دهید اما در گیت هاب فقط می‌توانید تعیین کنید که یک نفر می‌تواند به ریپازیتوری شما دسترسی داشته باشد یا خیر.
  • اگر شما نیاز به گزارش تغییرات و فعالیت‌های خود داشته باشید، گیت لب امکانات بهتر و حرفه‌ای‌تر و البته ساده‌تری نسبت به گیت هاب در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • در گیت هاب می‌توانید به صورت رایگان هم ریپازیتوری خصوصی داشته باشید ولی در گیت لب ریپازیتوری خصوصی فقط با پرداخت حق اشتراک است.
  • گرچه گیت هاب سرویس قدیمی‌تری است اما گیت لب کاربران بیشتری را به خود اختصاص داده است.

پیشنهاد مطالعه : آموزش نصب Git بر روی CentOS 7

دریا بهرامی- نویسنده

2799
A
A