آموزش حذف Network Manager در CentOS 7

آموزش حذف Network Manager در CentOS 7
آموزش حذف Network Manager در CentOS 7
7 ماه پیش

Network Manager یکی از ابزارهای بسیار هوشمند و البته قدرتمند لینوکسی است که در لینوکس‌های نسل جدید استفاده می‌گردد. این ابزار گاهاً باعث اختلال سایر سرویس‌ها شده و نیازمند آن می‌باشید تا آن را حذف نمایید. حال در این مقاله قصد داریم با آموزش حذف Network Manager در CentOS 7 در خدمت شما باشیم و با این ابزار بیشتر آشنا شویم.

معرفی Network Manager

Network Manager بک ابزار کاربردی و قدرتمند است که عمومآً در لینوکس‌هایی که با محیط گرافیکی استفاده می‌شوند ، نصب شده و قابلیت کنترل هوشمند سرویس شبکه لینوکس را داراست.

از امکانات این سرویس می‌توان به کنترل و مانیتورینگ وضعیت شبکه لینوکس و همچنین جابه‌جایی کارت‌های شبکه بر اساس سرعت و به صورت خودکار مثال زد ، همچنین از سایر قابلیت‌های این ابزار نیز می‌توان به مدیریت و کنترل بلوتوث ، وایرلس و ... نیز اشاره نمود.

این ابزار در محیط گرافیکی یا همان لینوکس‌های نسخه کلاینت بسیار کاربردی است ، اما در سیستم‌های سرور و یا تحت شبکه کاربرد چندانی نداشته و و تنها امکانی که دارد ، تنظیمات یک جای شبکه لینوکس است.

با این ابزار شما قادر خواهید بود به جای تنظیم DNS ، IP و ... در چند فایل مختلف ، همه چیز را در یک فایل ذخیره کرده و سریعتر تنظیمات خود را انجام دهید.

اما در کنار تمامی این مزایا ، مشکلاتی این ابزار برای سایر سرویس‌های یک سرور ممکن است بوجود بیاورد که در بین آنها می‌توان به عدم دسترسی کنترل شبکه و تغییرات در آن توسط نرم افزارها و سرویس‌های دیگر اشاره کرد.

به طور مثال پس از نصب کنترل پنل‌های وب هاستینگ مانند cPanel ، کنترل و مدیریت شبکه را سیپنل در اختیار خواهد گرفت و به دلیل شرایط Network Manager که اجازه تغییرات را به هیچ سرویسی نمی‌دهد ؛ در همان ابتدای نصب سیپنل با خطا روبه‌رو خواهید شد.

بنابراین لازم است قبل از نصب سیپنل و یا ابزارهایی که با Network Manager مشکل دارند ، این ابزار را حذف کرده و از سرویس شبکه خود لینوکس استفاده کنید.

نکته جالب توجه و جذاب این بحث اینجاست که کارشناسان اهل فن ، خنده‌دار بنظر می‌رسد اگر در محیط ترمینال کسی از Network Manager نیز استفاده کند.

حال با این تفاسیر که خدمت شما عرض کردیم با Network Manager و دلایل حذف آن آشنا شدید ، در ادامه با آموزش حذف Network Manager در CentOS 7 همراه ما باشید.

آموزش حذف Network Manager در CentOS 7

1- ابتدا وارد محیط ترمینال CentOS 7 خود شوید.

2- سپس دستورات زیر را وارد کرده تا سرویس Network Manager متوقف شود و از استارت آپ لینوکس خارج گردد.

systemctl stop NetworkManager.service
systemctl disable NetworkManager.service

3- حال به دایرکتوری etc/sysconfig/network-scripts/ بروید.

cd /etc/sysconfig/network-scripts

4- با وارد کردن دستور ls فایل‌های کانفیگ شبکه خود را بیابید.

به طور مثال نام کارت شبکه ما eno2757 است ، پس به شکل زیر این فایل را باز خواهیم کرد.

vi eno2757

نکته 1: عموماً اینترفیس‌ها در ابتدای این لیست قرار دارند.

نکته 2: شما می‌توانید از ویرایشگر nano برای ویرایش ساده‌تر نیز استفاده نمایید.

پس از باز کردن تنظیمات اینترفیس شبکه ، اطلاعات شبکه خود را مشاهده خواهید کرد. در این بین باید عبارت زیر را به آن اضافه نمایید.

NM_CONTROLLED=no

دقت داشته باشید که عبارت بالا ، باید به همین صورت و با رعایت حروف بزرگ و کوچک وارد شود.

پس از وارد کردن ، فایل را ذخیره کرده و از آن خارج شوید.

5- حال دستور زیر را وارد کرده تا سرویس پیش‌فرض شبکه لینوکس Centos شروع به فعالیت و مدیریت اینترفیس نماید.

systemctl enable network.service
chkconfig network on

بدین ترتیب شما کنترل اینترفیس را از Network Manager به سرویس داخلی شبکه لینوکس انتقال داده‌اید.

در پایان برای جلوگیری از مزاحمت سرویس Network manager ، پیشنهاد می‌گردد ، دستور زیر را وارد کرده تا به کل از لینوکس شما حذف گردد.

yum remove NetworkManager

پس از وارد کردن دستور بالا ، این سرویس به صورت کلی حذف خواهد شد و دیگر نیازی به نگرانی برای اختلال این سرویس با سایر سرویس‌های مهم دیگر نخواهید داشت.

امیدواریم از آموزش حذف Network Manager در CentOS 7 استفاده لازم را برده باشید.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید.

5586
A
A