آموزش دریافت Enamad

آموزش دریافت Enamad
آموزش دریافت Enamad
11 ماه پیش

در این بخش از سری مطالب آموزشی در آذرآنلاین با آموزش دریافت Enamad خدمت شما دوستان گرامی خواهیم بود تا در صورت نیاز به دریافت این نماد بتوانید با کمک این آموزش ، به آن دست پیدا کنید.

Enamad یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست ؟

نماد اعتماد الکترونیکی به ‌عنوان مجوزی برای کسب‌و‌کارهای اینترنتی است و فروشگاه‌های اینترنتی برای قانونی کردن فعالیت‌های خود حتما باید نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.

نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فروشگاه‌های اینترنتی معتبر داده می‌شود. این نماد بعد از بررسی وب‌سایت و احراز هویت مالک حقیقی یا حقوقی و با هدف اعلام صلاحیت فروشگاه‌ اینترنتی به مدت یک سال به صاحب آن داده می‌شود.

کاربر با کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیکی می‌تواند به اطلاعاتی شامل آدرس سایت، وضعیت نماد، آدرس شرکت، صاحب امتیاز سایت، تلفن و پست الکترونیکی فروشگاه دسترسی داشته باشد. درصورتیکه وضعیت نماد معتبر باشد یعنی فعالیت‌های وب‌سایت قانونی است و کاربر می‌تواند با اطمینان خاطر از فروشگاه مورد نظر خرید کند. فراموش نکنید که نماد اعتماد الکترونیکی معتبر باید قابلیت کلیک شدن را داشته باشد. برخی از سایت‌هایی که قصد کلاه‌برداری دارند تنها از تصویر این نماد استفاده کرده که این کار غیرقانونی بوده و ممنوع است. علاوه بر آن شما با وارد شدن به وبسایت ای‌نماد و سپس انتخاب لیست کسب‌و‌کارهای دارای نماد الکترونیکی، به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که با وارد کردن آدرس دامنه می‌توانید وضعیت نماد سایت را مشاهده کنید.

این نماد دارای انواع مختلفی است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی در حال حاضر به ۲ نوع تقسیم‌بندی می‌شود:

یک ستاره: این نماد بعد از ثبت نام و بررسی سایت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در صورت دارا بودن یک سری از معیارها که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد به وب‌سایت داده می‌شود.

دو ستاره: شرایط لازم برای اخذ نماد دو ستاره با نماد یک ستاره یکسان است و تنها تفاوت آن این است که فروشگاه اینترنتی متقاضی این نماد باید از گواهینامه امنیتی SSL استفاده کرده باشد.

مدارک لازم جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی:

متقاضیان حقیقی:

  •  تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
  •  تعهدنامه شخصیت حقیقی

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیرتجاری):

  •  تصویر آگهی روزنامه رسمی
  •  تصویر اصل اساس‌نامه
  • آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
  • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
  • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
  • تعهدنامه شخصیت حقوقی
  • تصویر پروانه /مجوز فعالیت

متقاضیان دولتی:

تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب‌سایت به دستگاه دولتی درخواست دهنده.

نکته : توجه داشته باشید که در هنگام انتشار این مقاله ، مدارک و مشخصات نیاز به ترتیبی که در بالا ذکر شده است ، بوده و ترجیحاً قبل از ثبت و اقدام به آن یک بار دیگر مدارک وشرایط دریافت را در سایت Enamad مطالعه نمایید.

حال در ادامه به آموزش دریافت Enamad خواهیم پرداخت.

آموزش دریافت Enamad

کاربر گرامی پیشنهاد می‌نماییم قبل از اقدام به ثبت ، تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و در صورت نیاز به تغییرات در وبسایت برای استانداردسازی آن برای دریافت Enamad ، ابتدا آن را انجام داده و سپس به ادامه مراحل برای ثبت بپردازید.

1- به سایت نماد اعتماد الکترونیکی کسب‌و‌کارهای اینترنتی مراجعه کنید و سپس روی گزینه درخواست نماد اعتماد کلیک کنید. برای وارد شدن به سامانه باید شناسه‌ی کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. اگر قبلا در سایت عضو نشده‌اید، روی ایجاد حساب کاربری کلیک کرده و پس از عضویت وارد سامانه شوید.

ورود به سایت Enamad

2- پس از کلیک بر روی درخواست نماد اعتماد الکترونیکی ، در این مرحله شما باید اطلاعات هویتی، اطلاعات محل سکونت و اطلاعات تماس فردی خود را وارد کرده و تأیید کنید.

وارد کردن اطلاعات شخصی برای دریافت Enamad

3- پس از وارد کردن اطلاعات فرم به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید تصویر صفحه اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و تصویر کارت پایان خدمت (در صورت لزوم) را بارگذاری کنید. از میان مدارک خواسته شده تنها تصویر صفحه اول شناسنامه اجباری بوده و مابقی اختیاری هستند.

بارگذاری مدارک مورد نیاز

4- برای رفتن به مرحله بعد باید اطلاعات تماس خود را با ارسال پیامک و تماس با تلفن ثابت با شماره‌ تعیین شده تأیید نمایید.

5- در این بخش پس از تأیید شدن اطلاعات تماس باید بر روی گزینه‌ افزودن کسب‌وکار کلیک کرده و با کلیک کردن روی این گزینه فرمی مشابه تصویر زیر برای شما باز خواهد شد که باید اطلاعات آن را تکمیل کنید. بعد از تأیید کردن اطلاعات می‌توانید وارد قسمت مدیریت کسب‌و‌کار شوید.

افزودن کسب و کار

6- برای اخذ تأییدیه فنی باید فرم زیر را پر کنید و کد تأیید ارسال شده را وارد کنید.

تایید اطلاعات تماس در سایت Enamad

7- بعد از تکمیل اطلاعات باید فرم نظرسنجی را پر نمایید.

8- باید چک لیست مرتبط با الزامات نماد اعتماد را بررسی کنید. این چک لیست شامل تنظیماتی در بخش مدیریت وبسایت است.

9- در این مرحله شما باید بعد از تأیید ارزیابی درخواست، مدارک فیزیکی خود را به آدرس پستی درج شده در سایت ارسال کنید. متقاضیان باید فرم تعهدنامه همراه با کد تأیید آدرسی که برایشان ارسال می‌شود را تکمیل و امضا کنند و همچنین کپی برابر اصل مدارک درخواست شده را پست کنند.

ارزیابی وب‌سایت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک

وب‌سایت‌های متقاضی از سه جهت مورد ارزیابی کارشناسان این مرکز قرار می‌گیرند و نتیجه‌ بررسی در قالب چک لیست به متقاضی ارسال می‌شود:

1- محتوای وب‌سایت و ارتباط آن با کسب‌کار سایت

کسب‌و‌کارهای اینترنتی موظف به رعایت قوانین و مقررات جاری جمهوری اسلامی ایران هستند. به همین جهت نحوه بازاریابی، عدم فروش کالاها و خدمات غیرقانونی و بدون مجوز، عدم درج تبلیغات غیرقانونی و عدم استفاده از نشانه‌های دولتی بدون مجوز از سازمان مربوطه در سایت در مرحله اول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

2- نحوه فروش و روند آن

مشخصات فنی محصولات و یا خدماتی که در سایت برای فروش و ارائه گذاشته می‌شوند باید به صورت کامل داخل سایت درج شده باشند. همچنین مبلغ محصول و هزینه‌های جانبی ویا هزینه خدمات باید به شکل کامل درج شوند. روند خرید باید امکان ثبت سفارش و صدور پیش‌فاکتور را قبل از ثبت نهایی دارا باشد وپس از خرید نیز باید یک کد رهگیری به کاربر داده شود تا بتواند خرید خود را پیگیری کند.

3- استانداردهای سایت و اطلاعات آن

سایت‌های متقاضی باید اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران قرار داده و درج اطلاعات لازم در سربرگ‌های درباره ما و تماس با ما الزامی است. سربرگ درباره ما باید دارای اطلاعات هویتی مالک و مجوزهای اخذ شده باشد. سربرگ تماس با ما نیز باید حاوی اطلاعات کامل تماس و آدرس وسایر راه‌های ارتباطی در صورت وجود باشد.

نکته : اطلاعات سربرگ درباره ما و تماس با ما را قبل از ثبت سایتو کسب وکار به صورت کامل وارد نمایید تا در مراحل کارشناسی به مشکلی برخورد نکنید.

بعد از بررسی‌های لازم نماد اعتماد الکترونیکی شما صادر می‌شود و شما می‌توانید مجوز را در سایت خود قرار کنید. برای دریافت نماد نیازی به پرداخت هزینه نیست؛ اما طبق اعلام سایت روند احراز آدرس، شماره تماس و خودآزمایی الزامات نماد مستلزم پرداخت وجه به پیمانکار مورد تأیید مرکز است.

بدین ترتیب شما موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی خواهید شد و از زمان ثبت به مدت یک سال دارای این نماد خواهید بود. در این مدت یک ساله اگر از قوانین ارائه شده توسط شرکت توسعه تجارت الکترونیک پیروی کرده و مشکلی نداشته باشید ، نماد شما تمدید خواهد شد.

امیدواریم در پایان آموزش دریافت Enamad برای شما مفید واقع شده باشد.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید و یا برای رفع مشکلات دیگر در زمینه آموزش‌های آذرآنلاین به بخش Community مراجعه کرده و مشکل خود را در آن مطرح نمایید تا در اسرع وقت کاربران دیگر و کارشناسان به سؤالات شما پاسخ دهند.

15297
A
A