آموزش آپدیت میکروتیک به صورت آنلاین

در ادامه مطالب آموزشی میکروتیک ، در این مطلب قصد داریم به آموزش آپدیت میکروتیک از طریق Winbox و دستورات میکروتیک پرداخته تا شما براحتی سیستم عامل Mikrotik خود را آپدیت ...

آموزش آپدیت میکروتیک به صورت آنلاین

در ادامه مقالات آموزش میکروتیک در این بخش قصد داریم با آموزش آپدیت میکروتیک در خدمت شما دوستان گرامی باشیم.

میکروتیک و یا هر سیستم عامل دیگری به مرور زمان باگ‌ها و مشکلاتی را پیدا می‌کنند که شرکت سازنده برای رفع آن و بهبود سایر سرویس‌ها ، بسته‌های آپدیتی را فراهم می‌سازد تا سیستم عامل بدون نقص به فعالیت خود بپردازد.

میکروتیک از این قاعده مستثنی نیست و به عنوان یک سیستم عامل روتینگ ، ممکن است با وجود کوچکترین حفره امنیتی ، گرفتار حملات هکرها شود. بنابراین شما نیز باید روتر خود همیشه آپدیت نگه دارید تا در معرض خطرات احتمالی قرار نگیرید.

حال در ادامه با آموزش آپدیت میکروتیک همراه ما باشید.

نکته : کاربران گرامی دقت داشته باشید ، چنانچه از نسخه کرک شده میکروتیک استفاده می‌کنید ، به هیچ وجه میکروتیک خود را آپدیت ننمایید.

آموزش آپدیت میکروتیک

آموزش آپدیت از طریق Winbox

1- ابتدا با Winbox به میکروتیک خود متصل شوید.

2- سپس بر روی منوی Quick Set کلیک نمایید.

کلیک بر روی منوی Quick Set

3- در این صفحه شما قادر خواهید بود برخی تنظیمات سریع را در میکروتیک انجام دهید. برای آپدیت میکروتیک بر روی گزینه Check for Updates کلیک کرده تا صفحه آپدیت باز شود.

چک کردن آپدیت جدید برای میکروتیک

4- میکروتیک به صورت خودکار ، وضعیت آپدیت جدید را چک خواهد کرد و در صورت وجود آپدیتی جدید ، تغییرات آن را به شما نمایش خواهد داد. در صورت نیاز به آپدیت ، بر روی Download & Install کلیک نمایید. (در صورتی که آپدیتی نمایش داده نشد و یا خطا روبه‌رو شدید ، ارتباط با اینترنت و همچنین DNS را چک نمایید.)

نکته 1 : شما قادر خواهید از منوی Channel نوع آپدیت مورد نظر خود را انتخاب نمایید. به طور مثال اگر در نظر دارید تنها Bugهای موجود را تصحیح کنید ، این گزینه را بر روی Bugfix Only قرار دهید.

نکته 2 : پس از آپدیت و نصب آن ، میکروتیک به صورت کامل ریبوت خواهد شد و ممکن است برای چند دقیقه‌ای از سرویس‌دهی خارج شود. بنابراین در صورت نیاز به میکروتیک می‌توان از گزینه Download ، آپدیت جدید را دریافت کرده و بعداً آن را نصب نمود.

Update-mikrotik-3

5- پس از نصب و ریبوت میکروتیک ، نسخه جدید بر روی میکروتیک شما نصب خواهد شد.

حال در ادامه با دستور آپدیت میکروتیک در خدمت شما خواهیم بود.

آپدیت میکروتیک از طریق ترمینال

1- ابتدا از طریق SSH و یا کنسول به میکروتیک خود متصل شوید.

2- سپس اسکریپت زیر را وارد کرده تا در صورت وجود آپدیت آن را دانلود و نصب نماید.

/system package update
check-for-updates once
:delay 1s;
:if ( [get status] = "New version is available") do={ install }

کاربر گرامی دقت داشته باشید شما قادر خواهید بود ، دستور بالا را در بخش Scheduler وارد کرده تا به صورت خودکار میکروتیک آپدیت سیستم را چک و در صورت وجود ، نصب نماید.

خُب در اینجا آموزش آپدیت میکروتیک به پایان رسیده و حال شما می‌توانید از هر دو روش ذکر شده را برای آپدیت سیستم عامل میکروتیک خود استفاده کنید.

در پایان شایان ذکر است ، این روش به صورت آنلاین میکروتیک شما را آپدیت خواهد کرد و جدا از این روش شما قادر خواهید به صورت آفلاین میکروتیک را آپدیت نمایید که در مطالب بعدی نیز به آن پرداخته خواهد شد.

امیدواریم این مطلب آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید.

نظرات کاربران