Node.js چیست؟ | خصوصیات و ویژگی های Node.js

Node.js چیست؟ | خصوصیات و ویژگی های Node.js
Node.js چیست؟ | خصوصیات و ویژگی های Node.js
8 ماه پیش

Node.js چیست؟ | خصوصیات و ویژگی های Node.js

Node.js یک پلتفرم کدنویسی سمت سرور است که توسط رایان لینهارت دال (Ryan Lienhart Dahl) در سال 2009 ایجاد شده و یک چهارچوب نرم افزاری I/O بر پایه موتور جاوا اسکریپت V8 می باشد.

این پلتفرم با زبان های C ، C++ و جاوا اسکریپت نوشته شده است و در تمامی سیستم عامل ها مانند انواع لینوکس ، ویندوز، مکینتاش ، سولاریس و … قابل اجرا و بهره برداری است.

موتور جاوا اسکریپت V8 در اصل همان موتور اجرای گوگل کروم می باشد که به صورت متن باز در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است.

این پلتفرم از یک مدل I/O بر اساس Event است که قابلیت Non-Blocking آن باعث کاهش فشار موجود بر روی سرور و افزایش کارایی می گردد. عموما Node.js را به عنوان پلتفرمی برای گسترش برنامه های سمت سرور و شبکه به کار می برند که با توجه به قابلیت ذکر شده باعث اجرای Real-time برنامه های تحت شبکه می شود.

Node.js چیست؟

Node.js ویژگی های خاصی دارد که باعث شده از محبوبیت خاصی برخوردار گردد.

 

خصوصیات و ویژگی های Node.js

  • API های غیر همزمانی و رویداد محور

تمامی API های Node.js در بستر شبکه و سرور هیچگاه در انتظار برگشت اطلاعات آن API نبوده و بلافاصله به سراغ API بعدی می رود و همین امر باعث می گردد که هیچگاه درنگی در انجام امور نباشد و برای بدست آوردن وضعیت بازگشت و اطلاعات مورد نیاز برگشتی Node.js از الگوریتم Event  استفاده می کند.

  • عدم ذخیره و بافرینگ داده ها

این پلتفرم داده های خروجی را به صورت پکت های متوالی و بدون وقفه منتشر کرده و هیچ داده ای را بافر و یا ذخیره نمی کند.

  • تک موضوع اما مقیاس پذیر

Node.js از یک مدل تک موضوعی برای سرویس دهی استفاده می کند به طوری که Event ها در یک حلقه قرار می گیرند و همین نحوه عملکرد باعث می شود هیچ وقت سرویس گیرنده بدون جواب نماند. این در حالی است که اکثر پلتفرم های سرویس دهنده درخواست هایشان بصورت محدود می باشند.

Node.js امروزه به پلتفرمی تبدیل شده که اکثر برنامه نویسان و همچنین شرکت های قدرتمند برای برخی سرویس های خود از آن استفاده می کنند.

پس از کمی جستجو در اینترنت متوجه می شوید که نام های بزرگی مانند eBay، Yahoo، PayPal، Microsoft،  Go daddy و … دربین مصرف کنندگان این پلتفرم هستند و البته سرویس های مهمی را توسط Node.js توسعه داده اند.

جهت دریافت و نصب آخرین نسخه از پلتفرم Node.js به این لینک مراجعه کنید.

 

 

5324
Node.js چیست؟ | خصوصیات و ویژگی های Node.js
100.001
A
A