چه خطراتی کسب و کار آنلاین شما را تهدید می‌کند؟

چه خطراتی کسب و کار آنلاین شما را تهدید می‌کند؟
چه خطراتی کسب و کار آنلاین شما را تهدید می‌کند؟
1 سال پیش

آیا ایده محصول یا خدماتی در ذهن خود دارید؟ ممکن است به فکر راه‌اندازی کسب و کار آنلاین خود افتاده باشید. امروزه راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین آسان نیست و باید حتما با ریسک های بیزینس آنلاین آشنا شوید. البته ابزارهای آنلاین بی‌شماری برای ساخت یک وب‌سایت و پلتفرم‌های در دسترس برای فروش محصول وجود دارند.

خطرات کلیدی برای کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک

هیچ کسب و کاری بدون ریسک نیست. کسب و کار آنلاین مجموعه‌ای از خطرات مختص به خود را دارد که شاید همتای فیزیکی‌اش فاقد آن‌ها باشد. همچنین، صاحبان مشاغل جدید ممکن است از همهٔ خطرات موجود آگاه نباشند و درنهایت ممکن است با یک مشکل حقوقی مشکوک روبرو شوند یا از نظر فنی دچار مشکل شوند. تهدیدات برای سود و اعتبار می‌تواند تأثیر ماندگاری داشته باشد اما خوشبختانه اقدامات عملی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری یا کاهش خطر انجام دهید. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چه خطراتی کسب و کار آنلاین شما را تهدید می‌کند و شما می‌توانید راه‌حل‌های ممکن را در مقابل آن‌ها انجام دهید.

 

خطرات امنیتی آنلاین

چه تهدیدات امنیتی آنلاین برای مشاغل تجارت الکترونیک وجود دارد؟ پاسخ‌های زیادی وجود دارد. در واقع خطرات امنیتی می‌تواند بخش قابل توجهی از ریسک مالی شما را در راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین تشکیل دهد. برای شروع، خطراتی از جانب هکرها وجود دارد که احتمالاً همه می‌دانند. هر هکر ممکن است مجموعه‌ای از طرح‌های شوم خود را در مورد کسب‌وکارهای اینترنتی داشته باشد، خواه به داده‌ها برای فروش دسترسی داشته باشند، اطلاعات پرداخت را سرقت بکنند، وب‌سایت شما را برای باج نگه بدارند از طریق نرم‌افزار مخرب “ransomware” یا بدافزار نصب کنند. نقض داده‌ها به تنهایی می‌تواند میلیون‌ها تومان ضرر به وجود آورد و البته که آسیب به اعتبار ممکن است غیرقابل اندازه‌گیری باشد. چگونه به مشتری توضیح می‌دهید که مثلاً چرا یک فرد اطلاعات کارت بانکی آن‌ها را در اختیار دارد؟

 

با پیشرفت تکنولوژی، هکرها نیز بیشتر پیچیده‌تر می‌شوند. در حالی که شما هرگز نمی‌توانید مطمئن باشید که به طور کامل از یک حادثه امنیتی جلوگیری می‌کنید، می‌توانید در مورد کاهش خطرات امنیتی اقداماتی را انجام دهید. به عنوان مثال شما می‌توانید:

 • سیاست امنیتی قوی که شامل داشتن رمز عبور قوی و محدود کردن نحوهٔ استفاده از سیستم‌ها و دستگاه‌های مرتبط به کار است، اجرا کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که همه دستگاه‌ها با نرم‌افزار آنتی ویروس، فایروال و هر پروتکل امنیتی مناسب دیگری محافظت می‌شوند.
 • به اعضای تیم در مورد خطرات امنیتی، از جمله نحوه عملکرد تلاش‌های فیشینگ، آموزش دهید.
 • فقط اطلاعاتی از مشتری که واقعاً به آن نیاز دارید را ذخیره کنید. از ذخیره مواردی مانند جزییات پرداخت به صورت محلی جلوگیری کنید.
 • مطمئن شوید که سایت، از جمله نرم‌افزارها، شما مرتباً آپدیت می‌شوند.
 • از داده‌های سایت خود بک‌آپ (نسخه پشتیبان) تهیه کنید. (برای اطلاعات مهم و ضروری)

 

خطر Downtime وب سایت

فرض کنید فروشگاه آنلاین دارید و نزدیک عید است. شما زمان و تلاش زیادی را برای آماده‌سازی سایت خود برای فروش صرف کرده‌اید. شما برای بازاریابی هزینه کرده‌اید و تصاویر و بنرهای جالب جدیدی ساخته‌اید. سپس ناگهان سایت شما از کار می‌افتد! در یکی از شلوغ‌ترین روزهای فروش سال، اکنون نمی‌توانید فروش داشته باشید زیرا مشتریان نمی‌توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند. برای بسیاری از صاحبان فروشگاه‌های آنلاین، این نوع سناریو یک فاجعه مطلق است و بخش قابل توجهی از درآمد سالانه آن‌ها را می‌گیرد.

 

 

چندین دلیل احتمالی برای downtime وب سایت وجود دارد. سرویس میزبانی شما ممکن است با یک نقض فنی مواجه شده باشد یا سروری که روی آن هاستینگ می‌کنید ممکن است نتواند از عهده افزایش ترافیک برآید و یا شاید نرم‌افزار متصل به وب‌سایت شما، مثلاً یک پلاگین، از کار بیافتد و وب‌سایت را با خود به پایین بکشاند.

در هر صورت، دان‌تایم یک خطر اساسی و واقعی برای فروشگاه‌های آنلاین است. به هر حال مدل کسب‌وکار شما برای فروش متکی بر یک وب‌سایت کارآمد است. گاهی اوقات دان‌تایم به دلیل شرایط خارج از محدودهٔ ناخوشایند است، اما کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای کاهش یا حل این ریسک‌ها انجام دهید:

 • در مورد سرویس هاستینگی که استفاده می‌کنید، بسیار حساس باشید. به دنبال یک هاست قابل اعتماد با درصد uptime بسیار بالا و سیاست و خط مشی باشید که اجازه بارگذاری بیش از حد سرورها را نمی‌دهد. در صورت افزایش ترافیک، دوباره بررسی کنید که سایت شما فعال بماند.
 • وب‌سایت خود را همیشه آپدیت نگه دارید. اگر به‌روزرسانی‌ها انجام نشده باشند، بعضی مواقع ممکن است دان‌تایم اتفاق بیافتد.
 • از نظر مالی خودتان را برای مواردی که دان‌تایم غیرقابل اجتناب است، محافظت کنید. یک بیمه نامه سایبری می‌تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که پایین آمدن سایت در این مواقع از لحاظ مالی آسیب چندانی وارد نمی‌کند.

 

وقفه‌های ترافیک وب‌سایت

دان‌تایم یکی از مسائلی است که ترافیک وب‌سایت را دچار وقفه می‌کند اما سایت‌های تجارت الکترونیک نیز در برابر تغییرات الگوریتم آسیب‌پذیر هستند که ممکن است منجر به ترافیک کمتر شود. به عنوان مثال، تغییرات الگوریتم گوگل منجر به جریمه شدن وب‌سایت‌ها و از دست دادن رتبه جستجوی خود در صورت عدم انطباق با الزامات جدید شده است. اگر یک دهه پیش از شیوه‌های متداول سئو پیروی می‌کردید، ممکن است درگیر پر کردن کلمات کلیدی شده باشید، جایی که صاحبان وب‌سایت‌ها سعی می‌کردند موتورهای جستجو را با بسته‌هایی از کلمات کلیدی بازی دهند. نتیجه این کار وب‌سایت‌هایی با کیفیت پایین شد که لزوماً هر آنچه مردم نیاز داشتند را ارائه نمی‌کرد، برای همین گوگل وارد عمل شد و پر کردن کلمات کلیدی را جریمه کرد. شما ممکن است هیچ کار ناخوشایندی به اندازه پر کردن کلمات کلیدی را انجام ندهید اما تغییر الگوریتم همچنان ممکن است بر رتبه شما تأثیر بگذارد. برای حفاظت از سایت کسب‌وکار آنلاین خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

 • کلاه سفید بمانید. این به معنای اجتناب از هر گونه عمل بد و خلاف برای کسب رتبه برای سایت خود است.
 • با هر گونه ترند و تغییرات همراه باشید. بیشتر شرکت‌های نرم‌افزار معتبر، آپدیت‌های منظمی را در مورد هر چیزی که مربوط به سئو می‌شوند ارائه می‌دهند.
 • وب‌سایت خود را تمیز و ساده نگه دارید.

 

 

خواندن این مقاله به شما پیشنهاد می شود.

سئو کلاه سیاه چیست؟

 

 

نقض کپی‌رایت

 

 

هر موقع کار شخص دیگر را که توسط کپی‌رایت محافظت می‌شود را تکثیر کنید، مرتکب نقض قانون کپی‌رایت می‌شوید. با ابزارهای اینترنتی امروزی، دانلود و کپی‌کردن تقریباً هر چیزی که به صورت آنلاین پیدا می‌کنید آسان است. با این حال، اگر متن، تصاویر، کد، موسیقی، ویدیو و هر محتوای دیگری که متعلق به شرکت دیگری است را برای منافع شخصی مجدداً تکثیر کنید، ممکن است با پیگرد قانونی روبرو شوید. به دلیل حجم بسیار زیاد محتوایی که به راحتی موجود و در دسترس است، احتمال وقوع نقض کپی‌رایت به صورت آنلاین بسیار بیشتر است. در صورت راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین، باید به کارمندان خود توصیه کنید که از محتوایی که به صورت آنلاین پیدا می‌کنند، بدون داشتن مجوزهای مناسب استفاده نکنند، به خصوص اگر از یک شرکت دیگر باشد. قانون کپی‌رایت هزاره دیجیتال (DMCA) از تمام محتوای الکترونیکی موجود به صورت آنلاین محافظت می‌کند، بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل‌های ذکر شده را کاملاً درک کرده‌اید تا از هر گونه مجازات جلوگیری کنید.

 

نقض علامت تجاری

نقض علامت تجاری بسیار شبیه به نقض قانون کپی‌رایت است. با این حال، نقض علامت تجاری بیشتر مربوط به برندها است، مثل استفاده از لوگو، نام برند یا نام دامنه دیگران. هر زمان که از یک نام تجاری یا لوگو استفاده می‌کنید، نه تنها برای مشتریان شما گیج‌کننده است بلکه از لحاظ قانونی نیز می‌تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. وقتی تصمیم می‌گیرید که یک نام تجاری را ثبت کنید، باید مطمئن شوید که هیچ کسب‌وکار دیگری از آن اسم استفاده نمی‌کند. قبل از تکمیل مدارک لازم، می‌توانید بهتر است چک کنید تا ببینید شخص دیگری از این اسم یا علامت تجاری استفاده می‌کند یا نه یا بررسی کنید که لوگو یا نام مشابهی وجود نداشته که موجب سردرگمی شود.

 

کلاه‌برداری

یکی دیگر از خطرات مهم برای صاحبان مشاغل آنلاین، تهدید کلاهبردای یا فریب است. کلاه‌برداری اینترنتی برای یک فرد، آسان‌تر از نوع حضوری آن است چرا که در این حالت ناشناس‌تر است. بررسی اینکه آیا شماره کارت یا اطلاعات بانکی واقعاً متعلق به فردی است که اطلاعات را ارائه می‌دهد، در حالی که شما به طور فیزیکی نمی‌توانید آن‌ها را ببینید، بسیار دشوار است. کلاه‌برداری به ویژه برای فروشگاه‌های آنلاین به دلیل مبادله مکرر محصولات کالایی به جای خدمات رایج است. برای به حداقل رساندن خطر کلاه‌برداری، باید تمام تراکنش‌های حساب و اطلاعات حساب بانکی را از نزدیک زیر نظر داشته باشید، همچنین تمام پلتفرم‌های آنلاین و نرم‌افزار تراکنش‌های خود را به‌روز نگه دارید.

 

قوانین تجارت منصفانه

قوانین تجارت منصفانه به قیمت‌گذاری بازار، انحصار، تبعیض قیمت و حق تحریم رقبا یا تأمین‌کنندگان می‌پردازد. این قوانین ضمن حمایت از مصرف‌کنندگان، تجارت و رقابت عادلانه را ترویج می‌کنند. شرکت‌هایی که این قوانین را نقض می‌کنند، معمولاً رفتارهای گمراه‌کننده یا فریبنده‌ای انجام می‌دهند، جایی که آن‌ها ادعاهای شوکه‌کننده‌ای در مورد محصول یا خدمات خود دارند. اگر محصول یا خدماتی را به صورت آنلاین می‌فروشید، در قبال ادعاهایی که در مورد آن مطرح می‌کنید، مسئول هستید. اگر عمداً با اطلاعات نادرست مشتریان را گمراه می‌کنید، قطعاً با مشکلات قانونی زیادی روبرو می‌شوید. برای محافظت از خود هم از نظر قانونی و هم از نظر اخلاقی، هر موقع که محتوای آنلاین را برای کسب‌وکار خود منتشر می‌کنید، باید مدرکی برای ادعای خود ارائه دهد یا به منبع معتبر دیگری ارجاع دهید. اعتماد همه چیز بین یک کسب‌وکار و مصرف‌کننده است. اگر اطلاعات قابل اعتمادی تولید نکنید، فقط به کسب‌وکار خود آسیب می‌زنید.

سخن نهایی

پس آشنایی با تمام خطراتی که کسب و کار آنلاین شما را تهدید می‌کنند، قدم بعدی یادگیری راه‌های مقابله با این ریسک‌هاست که ممکن است یک فعل کوچک تاثیر زیادی بر امنیت سایت شما داشته باشد.

کسب و کار آنلاین شما با چه ریسک‌های دیگری روبرو شده است؟ در بخش کامنت‌ها بنویسید.

 
دریا بهرامی- نویسنده

1958
A
A