گوگل آنالیتیکس 4 یا GA4 را بیشتر بشناسیم

باید بگوییم GA4 همان گوگل آنالیتیکس یونیورسال است که در بخش‌های زیادی با بهبود عملکرد و اضافه کردن امکانات متعدد توانسته پاسخ به نیازهای بیشتری را پوشش دهد.

گوگل آنالیتیکس 4 یا GA4 را بیشتر بشناسیم
لیست مطالبی که در این مقاله می خوانید:

کمپانی گوگل به تازگی اعلام کرد که به زودی نسل جدیدی از گوگل آنالیتیکس را رونمایی خواهد کرد. این کمپانی گفته که از تاریخ ۱ جولای ۲۰۲۳ گوگل آنالیتیکس یونیورسال به تدریج کنار گذاشه می‌شود و نسخه جایگزین آن یعنی GA4 یا همان گوگل آنالیتیکس ۴ رونمایی خواهد شد. به همین دلیل در این نوشته قصد داریم با ویژگی‌ه‍‍ا و کاربردهای این نسل جدید از گوگل آنالیتیکس آشنا شویم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

Google Analytics ابزاری است که کمپانی گوگل به رایگان در اختیار صاحبان وبسیات قرار می‌دهد تا به وسیله آن بتوانند معیارهای مختلف را برای بهبود کیفیت سایت خود بررسی کنند. از آن جایی که GA4 نیز نسل جدید همین ابزار است، پس با همین تعریف هم‌خوانی دارد. با تحلیلی که GA4 در اختیار وب مسترها، دیجیتال مارکترها و... قرار می‌دهد به راحتی می‌توان برای پیشبرد اهداف سازمان برنامه‌ریزی کرد و نقاط ضعف و قدرت آن را شناخت. بنابراین می‌توانید مواردی را که مخاطب شما به آن علاقمند و نیازمند است، پیگیری کنید. به این صورت سایتی خواهید داشت که به راحتی می‌تواند نیاز مشتری و اولویت‌های شما را بررسی کرده و برای بهبود عملکرد سازمان به تمامی بخش‌ها کمک کند.

 

در اصل باید بگوییم GA4 همان گوگل آنالیتیکس یونیورسال است که در بخش‌های زیادی با بهبود عملکرد و اضافه کردن امکانات متعدد توانسته پاسخ به نیازهای بیشتری را پوشش دهد. در واقع یک آپدیت ساده و پیش پا افتاده قلمداد نمی‌شود، بلکه باید آن را بسیار دست بالا گرفت و از امکانات جدید GA4 بهره‌مند شد. این بهبود عملکرد در متریک‌ها،  نحوه گزارش‌گیری، حذف view، اضافه شدن Analysis Hub و... به راحتی قابل مشاهده است. یکی ویژگی جدید و بسیار مهمی که در نسخه GA4 به وجود آمده حدف view است. نسخه پیشین گوگل آنالیتیکس بر اساس بازدید صفحه عمل می‌کرد، یعنی تمامی اطلاعاتی که از کاربران ضبط می‌شد و مسیر حرکت آن‌ها در سایت را تعیین می‌کرد، بر اساس صفحاتی از سایت بود که آن‌ها مشاهده می‌کردند.

در اپلیکیشن‌ها ورودی اطلاعات بر پایه رویدادها قرار داشت، یعنی تقریبا تمامی فعالیت‌هایی که کاربر در اپلیکیشن انجام می‌داد به صورت رویداد در نسخه اپلیکیشن گوگل با نام فایربیس ذخیره می‌شد. این تفاوت باعث شده بود که گوگل بین سایت و اپلیکیشن یک کسب‌وکار و یا سازمان توانایی پیوستگی در آمارها را نداشته باشد. به همین سبب در نسخه GA4 رویدادها را نیز برای آمار گیری قرار داده و و آمار اپلیکیشن‌ها را وارد آنالیتیکس کرده است. در اصل در نسخه GA4 می‌توان به راحتی آمارهای سایت و اپلیکیشن‌ها را با هم تحلیل و مقایسه کرد. این کار باعث می‌شود که بازاریاب‌ها برای ساخت گزارش‌های اختصاصی و مورد نیاز کار سختی پیش رو نداشته باشند. اما کار با این نسخه برای کاربران مبتدی کمی دشوار خواهد بود و کاربران حرفه‌ای تر می‌توانند به راحتی از آن بهره‌ ببرند.

 GA4 یا گوگل آنالیتیکس ۴ چیست؟

ممکن است بسیاری از کسب‌وکارها با آمدن نسخه جدید سردرگم باشند که باید از کدام یکی از نسخه‌های گوگل آنالیتیکس استفاده کنند. قدیم یا جدید؟ به این دلیل که GA4 در حال آزمایش است و هنوز اطلاعات تکمیلی و دقیقی از آن در دسترس نیست و با شیوه‌های آن آشنا نیستیم، توصیه می‌کنیم که همچنان نسخه گذشته را استفاده کنید. اما می‌توانید در کنار نسخه یونیورسال، GA4 را نیز نصب کرده و از امکانات رایگان و جدید آن استفاده کنید. به این صورت می‌توانید نسخه جدید را نیز تست کنید و به مرور با ابزارهای آن آشنا شوید.

 

طبیعی است با آمدن نسخه جدید گوگل آنالیتیکس، تغییراتی در آن ایجاد شده و ویژگی‌های جدیدی برای آن در نظر گرفته شده است. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 

تعریف منوی متفاوت

منوی GA4 تغییرات زیادی داشته، برای مثال در نسخه قبلی منوی گسترده‌‌ای را شاهد بودیم، اما اکنون دو گزینه دموگرافیک و تکنولوژی دیده می‌شود. همچنین در نسخه GA4 گزینه Audience به User تغییر پیدا کرده است. یکی از بخش‌های بسیار مهم منوی جدید، اضافه شدن Analysis است. در این بخش شما می‌توانید گزارش‌هایی را که نیاز دارید به صورت کاملا حرفه‌ای شخصی‌سازی کنید. همچنین می‌توانید رفتار مخاطبان خود را بسیار دقیق تر تحلیل کنید. این قسمت پیش‌تر در نسخه پولی گوگل آنالیتیکس قابل استفاده بود، ولی در حال حاضر به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

 

رویدادها به شکل جدیدی ردیابی می‌شوند

رویدادها در نسخه جدید بسیار تغییر کرده‌اند و به ۴ بخش تقسیم شده‌اند:

Automatic Event

در این بخش رویدادهایی قرار دارند که به صورت خودکار ضبط می‌شوند و هیچ کار جدیدی روی آن‌ها رخ نمی‌دهد.

Recommended Event

در این بخش رویدادهایی را می‌بینید که گوگل به شما پیشنهاد کرده است و تگ منیجرها باید آن را ردیابی کنند. اگر از نام پیشنهادی گوگل نیز استفاده کنید، به تقویت هوش مصنوعی گوگل کمک می‌کنید.

Enhanced measrment

اگر این قابلیت را فعال کنید به شما در ردیابی رویدادهای پر تکرار کمک خواهد کرد.

Custom Event

هر رویدادی که شامل بخش‌های قبلی است باید توسط گوگل تگ منیجر اندازه‌گیری شود. این روش‌ها برای آن که بتوانید با توجه به اولویت‌های خود به وسیله یکی از ابزارها و روش‌های بالا رفتار مشتریان و کاربران خود را شناسایی کنید، کارآمد هستند.

 

گزینه‌های View، Filter و Goal حدف شده‌اند

در نسخه جدید مخاطبان نمی‌توانند ویوهای مختلفی داشته باشند. همچنین فیلترها نیز فقط در بخش گزارشات اختصاصی قابل مشاهده هستند و بخش اهداف به Conversion تغییر پیدا کرده است. در این حالت دیگر نمی‌توان برای سایت هدف تعیین کرد. بلکه باید رویدادهای مهم را تحت عنوان Conversion تعریف کنید.

 

نسخه جدید در بخش Insight پیشرفت داشته است

در نسخه پیشین گوگل آنالیتیکس نیز Insight‌ وجود داشت که گوگل  سعی کرده بود بر اساس آن برخی از تحلیل‌های کاربردی را برای وبسایت ارائه دهد. در نسخه جدید این هوش مصنوعی پیشرفت بیشتری داشته و هوشمندانه‌تر عمل خواهد کرد.

 ویژگی‌های GA4 چیست؟

نسخه جدید گوگل آنالیتیکس بعد از رونمایی خود توانسته ضعف‌های نسخه قبلی را پوشش داده و امکاناتی را برای کاربران خود به همراه بیاورد که تخصصی‌تر و در عین حال با قابلیت‌های بیشتر همراه باشد. برای استفاده از آن کافی است نسخه جدید گوگل آنالیتیکس یا GA4 را نصب کنید.

 

۱ بعد از نصب GA4 نسخه قبلی را پاک کنیم؟

 توصیه می‌کنیم که به آزمایشی بودن GA4 و نبودن اطلاعات تکمیلی و دقیق از آن، همچنان از نسخه گذشته استفاده کنید. اما می‌توانید در کنار نسخه یونیورسال، GA4 را نیز نصب کرده و از امکانات رایگان و جدید آن استفاده کنید.

۲. Ga4 چیست؟

گوگل آنالیتیکس ابزاری است که کمپانی گوگل به رایگان در اختیار صاحبان وبسیات قرار می‌دهد که به وسیله آن بتوانند معیارهای مختلف برای بهبود کیفیت سایت خود را بررسی کنند.

۳.چرا بهتر است از نسخه جدید گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم؟

این نسخه قابلیت‌های بیشتری نسبت به نسخه قبلی داشته و می‌تواند در پیشبرد بهتر اهداف کسب‌وکار شما کمک کند.

۴.چه گزینه‌هایی از GA4 حذف شده‌اند؟

در نسخه جدید مخاطبان نمی‌توانند ویوهای مختلفی داشته باشند. همچنین فیلترها نیز فقط در بخش گزارشات اختصاصی قابل مشاهده‌اند. بخش اهداف به Conversion تغییر پیدا کرده و در این حالت دیگر نمی‌توان برای سایت هدف تعیین کرد. بلکه باید رویدادهای مهم را تحت عنوان Conversion تعریف کنید.

نظرات کاربران