نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب

در این بخش از سری مطالب آموزش میکروتیک با آموزش نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب در خدمت شما کاربران گرامی خواهیم بود تا بتوانید از ...

نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب

در این بخش از سری مطالب آموزش میکروتیک در آذرآنلاین و به درخواست کاربران گرامی ، به آموزش نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب خواهیم پرداخت تا در صورت نیاز بتوانید از این قابلیت نیز استفاده فرمایید.

در مطالب قبلی به ارتباط با لینوکس و میکروتیک از طریق WinBox پراختیم و حال قصد داریم این روند را از طریق Webfig و یا همان محیط تحت وب میکروتیک بررسی نماییم.

قبل از شروع آموزش شایان ذکر است که محیط تحت وب میکروتیک به صورت پیش‌فرض از پروتکل HTTP استفاده کرده و این به این معناست که تمامی داد و ستد بین مرورگر شما و میکروتیک به صورت Clear-Text می‌باشد و در صورتی که یک هکر از طریق حملات مختلف Man in the Middle اقدام به هک کردن سیستم شما بگیرد ، ممکن است از اطلاعات میکروتیک شما و همچنین یوزرنیم و پسوردی که برای SSH یا Telnet استفاده می‌کنید ، کپی بردارد ، بنابراین استفاده از این متد را به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم و ترجیحاً از همان Winbox استفاده نمایید.

حال با این وجود برای استفاده در زمان‌هایی که دسترسی به Winbox میسر نیست ، و نیاز دارید سریعاً اقدام به ارتباط به یک سرور SSH و یا Telnet از طریق میکروتیک کنید ، به ادامه آموزش نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب توجه فرمایید.

نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب

1- مروگر خود را باز کنید و آدرس IP یا دامنه  وارد نمایید.

2- سپس یوزرنیم و پسورد میکروتیک را وارد کرده تا Webfig باز شود.

ورود به محیط وب میکروتیک

3- از بالای صفحه و سمت راست بر روی ترمینال کلیک کنید تا محیط ترمینال میکروتیک باز شود.

نکته : از بخش Tools و گزینه Telnet ، ارتباط قابل برقراری نیست و شما باید از ترمینال برای این ارتباط اقدام نمایید.

رفتن به ترمینال میکروتیک از طریق وب

4- سپس دستور زیر را برای ارتباط SSH وارد کرده تا به SSH سرور مورد نظر کانکت شوید.

system ssh 192.168.10.10 user=root

بدیهی است که در دستور بالا ، باید آدرس IP سرور مورد نظر را به جای آدرس IP موجود در دستور وارد کرده و نام کاربری سرور خود را به جای root بنویسید.

پس از وارد کردن دستور بالا ، پسورد از شما درخواست خواهد شد که وارد کردن آن به سرور مورد نظر متصل خواهید شد.

ارتباط SSH از طریق وب در میکروتیک

نکته : در نظر داشته باشید برخی از دستورات در این حالت با مشکل روبه‌رو شده و کار نمی‌کند ، به طور مثال اگر دستور Clear را وارد نمایید ممکن است هیچ واکنشی نشان ندهد و محیط ترمینال نیز از دسترس شما خارج گردد.

5- همچنین در صورتی که در نظر دارید از طریق Telnet به سرور مورد نظر کانکت شوید ، دستور زیر کاربرد خواهد داشت.

system telnet address=192.168.1.1

بدین ترتیب شما قادر خواهید بود از طریق Webfig به SSH و یا Telnet سرور متصل شوید.

امیدواریم آموزش نحوه SSH در میکروتیک از طریق وب برای شما مفید واقع شده باشد.

 کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید و یا برای رفع مشکلات دیگر در زمینه آموزش‌های آذرآنلاین به بخش Community مراجعه کرده و مشکل خود را در آن مطرح نمایید تا در اسرع وقت کاربران دیگر و کارشناسان به سؤالات شما پاسخ دهند.

نظرات کاربران