تفاوت هاست داخل و خارج ایران

تفاوت هاست داخل و خارج ایران - در صورت داشتن مشتریان داخلی و فارسی‌زبان، هاست‌های داخلی بهتر اند اگرنه هاست‌های خارجی مناسب‌تر خواهد بود.

تفاوت هاست داخل و خارج ایران
لیست مطالبی که در این مقاله می خوانید:

موضوع هاست داخلی یا خارجی از آن بحث‌هایی است که همیشه وجود داشته و احتمالاً در آینده نیز همچنان باقی بماند، اما شاید بتوان گفت انتخاب بین این دو نوع هاست واقعاً تأثیر فوق‌العاده و تکان‌دهنده‌ای بر کسب‌وکار اینترنتی شما نخواهد داشت و بهتر است کار خود را با یکی از این هاست‌ها هرچه زودتر شروع کنید؛ اما اگر برای شما ایرانی یا خارجی بودن هاست مسئله مهمی است، جواب کوتاه این خواهد بود که در صورت داشتن مشتریان داخلی و فارسی‌زبان، بهتر است از هاست‌های داخلی استفاده کنید، اگرنه هاست‌های خارجی برای میزبانی از مشتریان بین‌المللی مناسب‌تر خواهند بود.

برای بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌توانید ادامه این مقاله را خوانده و یک‌بار برای همیشه تفاوت هاست داخل و خارج را به کمک شرکت هاستینگ آذر آنلاین متوجه شوید. در این مقاله مزایا و معایب هرکدام این هاست‌ها به‌خوبی بررسی شده و به شما کمک می‌کند تا انتخاب مناسب‌تری برای وب‌سایت خود داشته باشید.

در زمان‌های گذشته وقتی طراحان و برنامه نویسان قصد داشتند یک وب‌سایت را راه‌اندازی کنند، مجبور بودند تا فقط از شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست خارج از کشور استفاده کنند اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی‌های داخلی و توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در داخل کشور بسیاری از افراد نظرشان به استفاده از هاست‌های داخلی جلب شده است. عوامل متعدد و مهمی وجود دارد که بین دو شرکت هاستینگ تفاوت ایجاد می‌کنند و باید با بررسی این پارامترها بهترین انتخاب را برای شرایط بخصوص خود انجام دهید.

مخاطبین نهایی یا بازار هدف شما

همان‌گونه که در اول مقاله گفته شد موردی که بیشترین تفاوت را در انتخاب یک هاست در داخل و یا خارج از کشور ایجاد می‌کند، مخاطبین سایت شما هستند.

باید بدانید که اگر سایت شما مخاطبین و مشتریان ایرانی دارد که فقط در داخل ایران زندگی می‌کنند و تمام محتوای سایت شما و محصولات فروشگاهتان برای این قشر خاص طراحی شده است،‌ پس دلیلی به خرید هاست خارجی نیست و به دلایل مختلفی استفاده از هاست داخلی به نفع وب‌سایت شما عمل می‌کند.

معمولاً هاست‌های ایرانی امنیت دیتای فارسی شما را بیشتر تضمین کرده و سرورها پاسخگویی بهتری به شما دارند. مهم‌تر از همه اینکه سرعت بارگذاری اطلاعات برای کاربران ایرانی در سایت‌هایی که از هاست داخلی استفاده می‌کنند بیشتر بوده و مخاطبین شما احساس بهتری در هنگام گشت‌وگذار در سایتتان دارند. همچنین به نظر آن‌ها سایت شما سریع‌تر از سایر دیگر همکاران شما خواهد بود.

حتی ممکن است بتوانید در بین هاست‌های داخلی مواردی را پیدا کنید که با قیمت مناسب و به همراه تخفیف‌های بیشتری به شما سرویس هاستینگ ارائه دهند.

البته یک نکته مهم این است که برخلاف تصور اکثر مردم با خرید هاست داخلی محدودیتی برای کاربران بین‌المللی ایجاد نخواهد شد و آن‌ها نیز می‌توانند به‌راحتی از سایت شما بازدید کنند. تنها تفاوت این است که به دلیل نزدیک بودن فاصله مکانی سرورهای داخلی به کاربران ایرانی، کمی شرایط استفاده از سایت برای آن‌ها راحت‌تر است.

تصور ایجاد یک دیوار به دور سایت شما با خرید یک هاست ایرانی، تنها ممکن است به دلیل فیلترینگ سایت‌های خارجی برای کاربران ایرانی در ذهن ایجاد شود ولی باید دانست این موضوع به‌صورت بالعکس صحت ندارد.

از طرف دیگر اگر شما کسب‌وکاری دارید که مشتریان خارجی زیادی قصد دارند روزانه از آن بازدید کنند یا حتی اگر وب‌سایت شخصی جهت نمایش نمونه کارهای خود در سطح جهانی دارید، انتخاب یک هاست در خارج از کشور ممکن است منافع بیشتری برای شما داشته باشد.

سرعت بارگذاری اطلاعات

همان‌گونه که گفته شد در هاست‌های ایرانی به دلیل فاصله کمتر بین سرور هاست شما تا کامپیوتر و سیستم کاربر نهایی، سرعت و یا همان پینگ تایم کاربر کمتر است و برای همین این موضوع یک برتری به هاست‌های داخلی می‌دهد. البته باید دقت کنید که زیرساخت و کیفیت سرور هاست از فاصله نیز مهم‌تر است و بسیاری از هاست‌های خارجی سرعت به مراتب بیشتری از هاست‌های داخلی دارند؛ بنابراین باید در زمان انتخاب و خرید هاست به موضوع پینگ تایم دقت کرده و شرکتی را برای این موضوع انتخاب کنید که بهترین خدمات را به شما عرضه می‌کنند.

کیفیت قطعات سخت‌افزاری یک هاست نیز به سرعت نهایی آن مرتب است و معمولاً به دلیل نبود یا تحریم قطعات لازم برای سرورهای داخلی، این هاست‌ها با محدودیت سرعت مواجه هستند. باید با دقت به این موضوع و نوع کارکرد سایت خود یک هاست مناسب را برای خود انتخاب کنید.

محافظت از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده

اگر قصد دارید یک سایت با محتوای ارزشمند بسازید و یا قرار است این سایت به ارگان‌های امنیتی خدماتی ارائه دهد، بهتر است که هاست این سایت از نوع داخلی بوده تا از دخالت و جاسوسی هرگونه شرکت خارجی در داخل این هاست‌ها جلوگیری شود. ممکن است اطلاعات مهمی از کاربران شما در داخل دیتابیس شما ذخیره شده باشد و رخنه اطلاعاتی به هاست این سایت منجر به ضرر مخاطبین شما در عرصه بین‌المللی شود، در این صورت با انتخاب یک هاست داخلی، احتمال نفوذ دیگر کشورها را به این هاست را به‌شدت کاهش می‌دهید.

سئو سایت شما

مهم‌ترین موضوع درباره سئو سایت این است که تعداد پارامترهای بی‌شماری در بهبود یا کاهش عملکرد سئو سایت شما نقش دارد. انتخاب یک هاست مناسب قطعاً بر سئو سایت شما اثرگذار است اما مهم‌ترین نکته نیست و موارد بسیار بااهمیت‌تری دراین‌باره وجود دارد.

برای مشاهده مقاله تاثیر هاست بر سئو ی سایت کلیک کنید.

شاید تنها نکته‌ای که ارزش بیان کردن داشته باشد این است که به دلیل قرارگیری سرورهای اصلی موتورهای جستجوی معروف دنیا مانند گوگل در خارج از کشور قرار دارد، انتخاب یک هاست خارجی ممکن است سرعت ایندکس شدن مطالب سایت شما را با موتور جستجو افزایش داده و این موضوع منجر به بهبود سئو سایت شما شود.

همیشه باید در نظر داشت انتخاب کردن هر گزینه، سود و زیان داشته و یک موضوع تک‌بعدی نیست. بااینکه ممکن است هاست خارجی این‌گونه تأثیر مثبتی بر سئو سایت بگذارد، از طرف دیگر با انتخاب یک هاست مناسب داخلی، سرعت بارگذاری اطلاعات سایت شما افزایش یافته و همین موضوع خودبه‌خود باعث بهبود سئو وب‌سایت نیز می‌شود. برای همین شاید سختگیری درزمینهٔ تأثیر نوع هاست بر سئو سایت تا حد زیادی بی‌دلیل باشد.

قیمت تمام شده هاست

برای وبمستران و طراحان سایت، قیمت تمام شده برای فروش سایت یا نگهداری آن در طول دوره مصرف یک پارامتر حساس و مهم است و این موضوع می‌تواند تفاوت بزرگی در انتخاب هاست داخلی و خارجی ایفا کند. با وجود اینکه هاست‌های خارجی هزینه‌های ارزی مختلفی برای نگه‌داری دارند ولی درنهایت قیمت نهایی آن‌ها کمتر از هاست داخلی تمام شده و در ازای خدمات بهتر پول کمتری دریافت می‌کنند. برای همین بسیاری از افراد این‌گونه هاست‌ها را به دیگر موارد مشابه ترجیح می‌دهند.

تنها نکته‌ای که در چند سال اخیر تفاوتی در این موضوع ایجاد کرده است این موضوع بوده که بعد از دو نرخی شدن قیمت اینترنت در ایران، برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست، ترافیک مصرفی کاربران وب‌سایت شما را نیم‌بها محاسبه کرده و این موضوع باعث استقبال کاربران ایرانی زیادی می‌شود؛ مخصوصاً اگر سایت شما یک منبع برای دانلود فایل‌های مختلف توسط کاربران است.

ریسک سرورها و هاست‌ها

یکی از مشکلاتی که صاحبان وب‌سایت‌ها با آن روبرو هستند موضوع ثبات و امنیت سرورها است، یعنی تا چه حد می‌توانیم به حفظ اطلاعات خود بر روی این هاست اطمینان کنیم و از بابت خرابی یا پاک شدن اطلاعات از روی هاست نگران نباشیم.

هاست‌های خارج از کشور ساختار شبکه‌ای منظم‌تری داشته و از تجهیزات به‌روز و باکیفیت استفاده می‌کنند و تمامی سخت‌افزارهای آن‌ها استاندارد است، برای همین این نوع هاست‌ها پایداری بیشتری درزمینهٔ حفظ اطلاعات داشته و به آن‌ها بیشتر از همه می‌توان اعتماد کرد.

شاید تنها ریسک موجود برای هاست‌های خارجی موضوع قطعی اینترنت بین‌الملل یا تحریم‌های خارجی باشد که در این صورت با داشتن یک هاست داخلی این موضوع دیگر برای شما مشکل‌ساز نخواهد بود و در این روزهای سخت نیز می‌توانید به کار خود ادامه دهید.

پشتیبانی هاستینگ

یک نکته مهم درزمینهٔ انتخاب یک هاست مناسب برای کار شما، میزان پیشتیبانی و مشتری مداری شرکت ارائه‌دهنده هاست است. بسیاری از شرکت‌های خارجی کوچک‌ترین تغییرات یا قطعی در سیستم خود را روزها قبل به شما خبر می‌دهند یا در صورت بروز مشکل به‌آسانی شما را راهنمایی کرده و احساس تنهایی نخواهید داشت.

برخی از شرکت‌های هاستینگ ایرانی نیز همین مسیر را پیش گرفته و سعی می‌کنند با مشتریان خود بهتر ارتباط برقرار کنند و شرایط ایده‌آل‌تری را برای آن‌ها محیا کنند. درهرصورت توجه به میزان پشتیبانی قوی یک هاست باعث می‌شود در روزهای سخت و گرفتاری، مشکل شما زودتر برطرف شده و برای سایت شما مشکلی ایجاد نشود.

در برخی موارد یکسری شایعه‌ها و نکات غیرحرفه‌ای درزمینهٔ خرید هاست داخلی یا خارجی مطرح می‌شود که باید به آن‌ها دقت کنیم تا دچار اشتباه نشویم:

  1. یک نکته مهم این است که با داشتن هر هاستی تمام افراد از سراسر جهان می‌توانند به سایت شما مراجعه کنند و از آن استفاده کنند. محدودیتی برای استفاده از هاست‌های ایرانی برای کاربران سراسر جهان وجود ندارد.
  2. قوانین کپی رایت در تمام دنیای اینترنت حکم‌فرماست و اگر اقدام به خرید هاست ایرانی کردید، از این موضوع غافل نشوید؛ زیرا ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود.
  3. اگر زمانی اقدام به خرید هاست داخلی کنید، می‌توانید هر دامنه‌ای را برای سایت خود انتخاب کنید و این موضوع هیچ محدودیتی را برای شما ایجاد نمی‌کند.
  4. بسیاری از هاست‌های خارجی وجود دارند که کیفیت بسیار پایینی داشته و تعداد نفرات کمی از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند. تعداد مشتریان یک شرکت ارائه‌دهنده هاست نشان‌دهنده میزان پایداری و اعتبار آن شرکت است. حتماً برای خرید هاست تحقیقات مفصلی درباره اصالت آن شرکت انجام دهید.

در قسمت‌های قبلی به مهم‌ترین پارامترهایی که یک هاست را تعریف می‌کند و ممکن است برای صاحب یک سایت مهم باشد را بررسی کردیم و با دقت به آن موارد می‌توانید بسنجید کدام پارامترها برای شما ارزش بیشتری دارد. اگر همچنان درباره انتخاب بین این دو مدل هاست مردد هستید، بهتر است از هاست‌های خارجی استفاده کرده که هم کیفیت بهتری را به شما پیشنهاد می‌دهند و هم قیمت مناسب‌تری دارند مگر آنکه قصد دارید برای موارد خاصی یک سایت طراحی کرده که در آن صورت بهتر است شرایط خود را دوباره به‌خوبی موردبررسی قرار دهید.

در این مقاله به بررسی عوامل مختلف تأثیرگذار بر روی کیفیت یک هاست پرداختیم و مزیت‌ها و معایب هرکدام را به‌دقت تحلیل کردیم. باید بدانیم که شرایط این هاست‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کرده و شرایط ما نیز ممکن است بعد از مدتی دیگر مانند قبل نباشد و باکمی تلاش می‌توانید هاست خود را دوباره تغییر دهید، پس این انتخاب یک مسیر بدون بازگشت نخواهد بود. مهم این است که هرچه سریع‌تر یک هاست انتخاب کرده و کار خود را شروع کنید.

در این مقاله همه سعی خود را کرده‌ایم تا به شما درباره نحوه صحیح انتخاب یک هاست اطلاعات کافی بدهیم. نظر خود را درباره این مقاله با تیم آذر آنلاین در میان گذاشته یا نقد و پیشنهادهای خود را در زیر این مطلب برای ما کامنت کنید.

 

نظرات کاربران