چگونه بهترین نام را برای دامنه خود انتخاب کنیم؟

نام دامنه، آدرس وب‌سایت شما در اینترنت است. در انتخاب آن باید مواردی از قبیل کوتاهی، در یاد ماندن، راحتی تلفظ و تایپ و... را مدنظر قرار دهید.

چگونه بهترین نام را برای دامنه خود انتخاب کنیم؟
لیست مطالبی که در این مقاله می خوانید:

راهنمای انتخاب دامنه

اولین قدم برای ساخت وب‌سایت، انتخاب نام دامنه است که برای موفقیت وب‌سایتتان بسیار مهم است. اگر نام دامنه را اشتباه انتخاب کنید، ممکن است باعث آسیب دیدن برند شما و سئو سایتتان شود به همین دلیل انتخاب بهترین نام دامنه اهمیت زیادی دارد.

آماده پیدا کردن یک نام دامنه عالی هستید؟ در این مقاله، ما نکات لازم برای به دست آوردن ایده‌های نام دامین و انتخاب بهترین آن‌ها را به اشتراک خواهیم گذاشت.

نام دامنه، آدرس خانه وب‌سایت شما در اینترنت است. به زبان ساده نام دامنه، آدرس وب‌سایت شماست. این همان چیزی است که کاربران برای بازدید از سایت شما در نوار URL مرورگر خود تایپ می‌کنند.

دامنه‌ها از سه قسمت مجزا تشکیل شده‌اند. به‌عنوان‌مثال آدرس https://www.example.com را در نظر بگیرید که دارای 3 بخش www، example و.com است.

www پیشوند تمامی دامنه‌هاست که به آن subdomain گفته می‌شود که برای کمک به سازمان‌دهی و پیمایش بخش‌های مختلف وب‌سایت شما عمل می‌کنند، برای ورود به صفحه موردنظر از http قبل از www هم استفاده می‌شود. http مخفف Hyper Text Transfer Protocol بوده و پروتکلی است که در شبکه جهانی وب استفاده می‌شود.

بخش دوم example است که قسمت اصلی دامنه (domain name) را تشکیل می‌دهد. بخش سوم .com یا همان پسوند دامنه است. این پسوند TLD (top level domain) نام دارد، پسوند دامنه‌ها تنوع زیادی دارد؛ بعضی پسوند‌ها کاربرد‌های گسترده‌ای دارند: .com که برای تمامی سایت‌های تجاری به کار می‌رود یا .org پسوندی برای سازمان‌هاست. برخی پسوند‌های متعلق به کشور‌ها،  معمولا حروف اختصاری نام آن کشور هستند، مثل: ir برای ایران، de برای آلمان، ru برای روسیه و... . بعضی پسوند‌های دامنه بر اساس مشاغل هستند: .career ، .group و... .

انتخاب نام دامین بر عوامل مختلفی تاثیر می‌گذارد و دلایل زیادی وجود دارد که باید نام دامنه را با دقت انتخاب کنید. بیایید با برخی از آمارها شروع کنیم:

در مرحله اول یک خرید، 77٪ از مشتریان بر اساس برند متصل به محصول خرید می‌کنند.

ثانیاً، تصور می‌شود 90٪ از این تصمیمات، ناخودآگاه بر اساس ارتباط برند با احساسات مثبت گرفته می‌شود.

همان‌طور که می‌بیند، اگر دامنه شما به‌یادماندنی و حرفه‌ای انتخاب شود ایجاد احساسات مثبت در مورد نام برند کاملاً آسان است. نام دامنه می‌تواند بلافاصله به بازدیدکنندگان جدید یا کاربران موتور جستجو ایده‌ای از آنچه سایت شما دارد، بدهد.

 • در بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) تأثیر دارد.
 • تغییر آن پس از ایجاد سایت، می‌تواند منجر به عوارض زمان‌بر شود.
 • نام ها قدرت دارند، این مورد برای یک وب‌سایت مانند هر چیز دیگری صدق می‌کند؛ بنابراین انتخاب نام دامین مناسب باید یک فرآیند دقیق باشد. نام دامنه تعیین می‌کند که بازدیدکنندگان چگونه برند شما را در وب پیدا و به خاطر می‌سپارند و به اشتراک می‌گذارند. این پایه و اساس برند شما است. یک نام منحصربه‌فرد به‌ احتمال ‌زیاد در ذهن بازدیدکنندگان می‌ماند و آن‌ها را ترغیب به بازگشت می‌کند.

این عناصر تنها چند مورد از دلایل مهم اهمیت دامنه شما است.

برای سهولت کار، یک چارچوب چندمرحله‌ای ساده داریم که می‌توانید با استفاده از آن بهترین دامنه را برای وب‌سایت خود انتخاب کنید.

 • با دات کام همراه باشید.
 • از کلمات کلیدی در نام دامنه خود استفاده کنید.
 • نام دامنه خود را کوتاه نگه دارید.
 • تلفظ و هجی کردن آن را آسان کنید.
 • آن را منحصربه‌فرد نگه دارید.
 • از خط فاصله و اعداد در نام دامنه خودداری کنید.
 • از حروف تکراری پرهیز کنید.
 • نام دامین را از لحاظ بصری نیز جذاب انتخاب کنید.
 • شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید.
 • برای ایده‌های هوشمندانه از مولدهای دامنه استفاده کنید

در ادامه تک‌تک این نکات را با جزئیات بیشتر بررسی می‌کنیم.

 1. از .com استفاده کنید.

امروزه پسوندهای جدید نام دامنه زیادی، در دسترس است از.com،.net،.org گرفته تا پسوندهای دیگر مانند.biz و .blog و دیگر موارد. ما همیشه انتخاب نام دامنه.com  را توصیه می‌کنیم زیرا .com هنوز معتبرترین پسوند نام دامنه است.

به نظر می‌رسد پسوندهای دامنه جدیدتر باعث می‌شود که کسب‌وکار شما کمتر قابل‌اعتماد باشد. بسیاری از کاربران، در هنگام سرچ بدون اینکه به آن فکر کنند، به طور خودکار در انتهای هر دامنه ".com"  را تایپ می‌کنند. ناگفته نماند، بیشتر صفحه‌کلیدهای تلفن‌های هوشمند به طور خودکار دکمه .com را دارند.

 1. از کلمات کلیدی در نام دامنه خود استفاده کنید.

کلمات کلیدی در یک دامنه نقش مهمی دارند. با استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه خود، به موتورهای جستجو می‌گویید وب‌سایت شما چیست. همراه با محتوای با کیفیت و تجربه کاربری خوب، کلمات کلیدی موجود در دامنه وب‌سایت شما، می‌توانند به شما در رتبه‌بندی بالاتر در گوگل کمک کنند.

 1. نام دامنه خود را کوتاه نگه دارید.

درحالی‌که کلمات کلیدی مهم هستند،  در مورد طول نام دامنه زیاده‌روی نکنید. بهتر است یک نام دامنه کوتاه و به‌یادماندنی داشته باشید. توصیه می‌شود نام دامنه خود را زیر 15 کاراکتر نگه دارید. به خاطر سپردن دامنه‌های طولانی‌تر برای کاربران سخت‌تر است. همچنین احتمال اشتباه تایپی برای نام دامنه طولانی‌تر وجود دارد که می‌تواند منجر به از دست دادن ترافیک وب‌سایت شما شود، به همین دلیل بهتر است طول دامنه خود را کوتاه نگه دارید.

 1. نام دامنه خود را آسان تلفظ و هجی کنید.

شما باید بتوانید هنگام صحبت و همچنین نوشتن، نام دامنه خود را به راحتی به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید از نام دامنه خود برای ایجاد یک آدرس ایمیل حرفه‌ای کسب‌وکار استفاده کنید، قطعاً باید درک و هجی کردن آن برای هر شنونده‌ای آسان باشد.

 1. آن را منحصربه‌فرد نگه دارید.

نام دامنه وب‌سایت شما باید منحصربه‌فرد باشد، بدین‌صورت می‌توانید در ذهن کاربران خود برجسته شوید.

 1. از خط فاصله در نام دامنه استفاده نکنید.

هرگز یک نام دامنه با خط فاصله ایجاد نکنید؛ خط تیره می‌تواند نشانه دامنه‌های هرزنامه باشد. اگر یک نام دامنه را با خط فاصله انتخاب کنید، در صورت فراموش‌شدن تایپ خط فاصله، کاربران شما احتمالاً در سایت رقیب شما قرار می‌گیرند.

 1. استفاده از حروف تکراری در نام دامنه ممنوع است.

بهتر است از دامنه‌هایی با حروف تکراری خودداری کنید زیرا احتمال از دست دادن ترافیک به دلیل اشتباه تایپی را افزایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، دامنه‌ای مانند bassalam.com بیشتر در معرض اشتباه تایپی قرار می‌گیرد و باعث از دست رفتن ترافیک وب‌سایت می‌شود.

 1. نام دامین را از لحاظ بصری نیز جذاب انتخاب کنید.

یک نام دامنه خوب به افراد اطلاعات درست درباره اینکه یک وب‌سایت در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند، می‌دهد. اینکه کاربران به یک نام دامنه نگاه کنند و در ذهن خود محصولات و خدمات را ایده پردازی کنید، برای آن برند موفقیتی بزرگی و کاری هوشمندانه است.

 1. شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید.

قبل از اینکه یک نام دامنه خاص را انتخاب کنید، بررسی کنید که آیا این نام در رسانه‌های اجتماعی موجود است یا خیر؛ زیرا همیشه بهتر است شبکه‌های اجتماعی را برای همان نام بررسی و ثبت کنید.

 

 1. برای ایده‌های هوشمندانه از سایت‌های سازنده نام دامنه استفاده کنید.

جستجوی دستی نام دامنه به‌صورت دستی بسیار وقت‌گیر است ولی با استفاده ابزارهای تولیدکننده نام دامنه می‌توانید صدها ایده نام دامنه هوشمندانه پیدا کنید.

 

اهمیت بالای نام مناسب برای سایت، بر کسی پوشیده نیست. در دنیای رقابتی اینترنت حال حاضر، باید عوامل بسیاری در هنگام برگزیدن بهترین اسم دامین در نظر داشته باشید تا قدم‌های اول راه‌اندازی سایت را با موفقیت طی کنید. پس از خرید دامین و هاست، سایت شما مسیری طولانی در پیش دارد که می‌توانید از مقاله «پس از ثبت دامنه چه باید کرد؟» در این راستا کمک بگیرید.

نظرات کاربران