آموزش ثبت دامنه آی آر ir

آموزش ثبت دامنه آی آر ir
آموزش ثبت دامنه آی آر ir
5 ماه پیش

دامنه آی آر ir یکی از پسوندهای ملی است که به کشور ایران اختصاص داده‌شده است (دامنۀ اینترنتی کشور ایران Internet country-code top level domain for Iran) و برای وب‌سایت‌ها و سازمان‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند، بسیار مهم است. از طریق این پسوند می‌توان به‌طور آسان و شناخته‌شده به وب‌سایت‌ها و سازمان‌های ایرانی دسترسی پیدا کرد. ارتباطات وب به یکی از مهم‌ترین ابزارهای ارتباطی تبدیل‌شده است؛ بنابراین داشتن یک وب‌سایت و حضور آنلاین برای افراد و سازمان‌ها امری ضروری و حیاتی به شمار می‌آید. در این حوزه دامنه‌ها نیز نقشی بسیار مهم و حیاتی دارند. دامنه‌ها در حقیقت آدرس‌هایی هستند که ما برای دسترسی به وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنیم و نشان‌دهنده هویت و شناسه یک وب‌سایت است. اگر قصد ثبت دامنه آی آر دارید بهتر است قبل از ثبت آن محتوای "همه‌چیز درباره دامنه ir" را مطالعه کنید و به صورت کلی با این نوع دامنه و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

در ادامه این مقاله به‌صورت کامل و جامع به روند ثبت دامنه.IR خواهیم پرداخت. از مراحل انتخاب و ثبت این دامنه گرفته تا نحوه تمدید و مدیریت آن، همه جزئیات مهم و کاربردی در این مورد را بررسی خواهیم کرد. همچنین به توضیحاتی درباره قوانین و مقررات مربوط به این دامنه و مزایا معایب آن خواهیم پرداخت. در این صورت شما می‌توانید با اطمینان بیشتری یک این دامنه را ثبت و مدیریت کنید.

 

دامنه ir. چیست؟

دامنه ir. یک نوع دامنه سطح بالا (Top-Level Domain) است که به ایران اختصاص داده‌شده است یا به عبارتی دامنۀ اینترنتی کشور ایران است. حروف ".Ir" مخفف "ایران" است و به‌عنوان نمایندهٔ این کشور در فضای اینترنت استفاده می‌شود. این دامنه برای انواع وب‌سایت‌ها که مرتبط با ایران هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد. ازجمله نمونه‌های استفاده از آن می‌توان به وب‌سایت‌های دولتی، سازمان‌ها، شرکت‌ها، سازمان‌های آموزشی و دانشگاهی، رسانه‌ها، وبلاگ‌ها و سایر انواع وب‌سایت‌های مرتبط با ایران اشاره کرد. دامنه آی آر توسط سازمان رایانه‌های اطلاعاتی کشور (ICT) و رجیستر.IRNIC (مرکز اطلاعات و شبکه ایران) مدیریت می‌شود. این رجیستر مسئول ثبت، تجدید و مدیریت این دامنه است و قوانین و ضوابط خاصی را برای ثبت و استفاده از آن تعیین کرده است.

 

مزایای ثبت دامنه ir. چیست؟

ثبت این دامنه دارای مزایای زیادی است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شناسایی ملی

 استفاده از دامنه آی آر به شما امکان می‌دهد که وب‌سایت خود را به‌عنوان یک موجودیت ایرانی شناسایی کنید. این می‌تواند برای سازمان‌ها و کسب‌وکارها مفید باشد که فعالیت‌های خود را به مخاطبان و بازار ایران متمرکز کرده‌اند.

 

 قابلیت هدایت مخاطبان

 کاربران وب با استفاده از آن به‌سادگی می‌توانند متوجه شوند که وب‌سایت شما برای مخاطبان ایرانی طراحی و بهینه‌سازی شده است. این می‌تواند به برقراری اعتماد بیشتر کاربران و بهبود تجربه آن‌ها در استفاده از سایت شما کمک کند.

 

بهبود رتبه‌بندی محلی

موتورهای جستجو ممکن است وب‌سایت‌هایی که از دامنه.IR استفاده می‌کنند را در نتایج جستجوی مرتبط با ایران برتری بدهند. این بهترین فرصت را برای نمایش وب‌سایت شما در موتورهای جستجوی محلی فراهم می‌کند و می‌تواند ترافیک و بازدیدکنندگان بیشتری به سایت شما جذب کند.

 

قوانین محلی

 ثبت دامنه آی آر به شما اجازه می‌دهد که فعالیت‌های خود را با رعایت قوانین و مقررات محلی ایران انجام دهید. این می‌تواند برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها که فعالیت‌هایشان در محدوده قانونی ایران است، اهمیت داشته باشد.

 

محدودیت فیلترینگ

 با داشتن این دامنه به شما اجازه دسترسی به برخی از محتواها و سرویس‌ها در محدوده ایران داده می‌شود که ممکن است در دامنه‌های دیگر قابل‌دسترسی نباشد.

 

ثبت دامنه آی آر برای چه سایت‌های مناسب است؟

این دامنه برای انواع وب‌سایت‌ها و نشانی‌های اینترنتی مرتبط با ایران مناسب است. در ادامه چند نوع از وب‌سایت‌هایی که برای ثبت دامنه.IR  مناسب است را ذکر می‌کنیم:

 • وب‌سایت‌های دولتی و سازمان‌های دولتی ایران

 • وب‌سایت اصلی سازمان یا شرکت شما

 • دانشگاه‌ها، مدارس و سایر سازمان‌های آموزشی در ایران

 • وب‌سایت‌های رسانه‌ای مانند روزنامه‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و سایر رسانه‌ها

 • وب‌سایت محتوایی که مرتبط با ایران و جامعه ایرانی است.

 • وب‌سایت‌های گردشگری که اطلاعات و خدمات مرتبط با جاذبه‌های گردشگری ایران را ارائه می‌دهد

 • هر نوع و بسایی که مرتبط با ایران و جامعه ایرانی است و نیازمند ارتباط مستقیم با این جامعه است.

 

چه قوانین و ضوابطی برای ثبت و استفاده از دامنه.IR وجود دارد؟

برای ثبت و استفاده از دامنه آی آر، رجیستر.IRNIC (مرکز اطلاعات و شبکه ایران) قوانین و ضوابط خاصی را تعیین کرده است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

محدودیت‌های مربوط به نام دامنه

 نام دامنه باید شامل حروف انگلیسی (a-z)، اعداد (0-9) و نشانه خط تیره (-) باشد. همچنین نام دامنه نباید با خط تیره آغاز یا ختم شود و باید به شکل صحیحی بین حروف و اعداد قرار گیرند.

 

الزامات ملی در ثبت دامنه.IR

 برخی از الزامات ملی و کشوری وجود دارد که باید رعایت شود. این شامل داشتن شناسه ملی ایرانی برای افراد حقیقی و شماره ثبت شرکت یا کد اقتصادی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها است.

 

تنظیمات DNS

 بعد از ثبت دامنه .Ir شما می‌توانید تنظیمات DNS را برای دامنه خود تعیین کنید. این شامل نام‌های سرور DNS (DNS server) namesو تنظیمات MX (برای ایمیل) و سایر تنظیمات مربوط به DNS است. برای آشنایی با این مفهموم محتوای "تنظیم DNS دامنه IR" را پیش از ثبت دامنه حتما مطالعه کنید.

 

 قوانین حقوقی

 استفاده از این دامنه باید با قوانین حقوقی جمهوری اسلامی ایران سازگار باشد. این شامل رعایت حقوق مالکیت فکری، قوانین حریم خصوصی، قوانین مربوط به محتوا و سایر قوانین حقوقی است.

 

آیا دامنه‌های IR. قابلیت انتقال دارند؟

انتقال دامنه به معنای انتقال مالکیت و کنترل یک دامنه از یک رجیستر (ثبت‌کننده اصلی دامنه) به رجیستر دیگر یا از یک دارنده به دارنده دیگر است. برای آشنا شدن با روند و شرایط انتقال دامنه مطالعه محتوای "شرایط تمدید و انتقال دامنه های IR" ضروری به نظر می‌رسد. این انتقال یک فرایند مهم است که در صورت نیاز به تغییر مالکیت یا میزبانی دامنه، انجام می‌شود. برای انتقال دامنه‌های با پسوند.ir نیز مراحل خاصی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

مراحل انتقال دامنه‌های با پسوند.ir

برای انتقال یک دامنه با پسوند.ir مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا وارد وب‌سایت ایرنیک (IRNIC) شوید. این سایت مرجع رسمی برای ثبت و مدیریت دامنه‌های با پسوند آی آر است.

 • با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد پنل کاربری خود شوید.

 • در پنل کاربری به بخش تنظیمات دامنه بروید که قصد انتقال آن را دارید. این بخش به‌طور معمول در قسمتی از پنل کاربری قابل‌دسترسی است.

 • در بخش انتقال دامنه دکمه‌ای با عنوان "انتقال (فروش) این دامنه" وجود دارد. روی این دکمه کلیک کنید.

 • برای انتقال دامنه باید وضعیت انتقال دامنه را به حالت "باز" تنظیم کنید. درصورتی‌که انتقال دامنه در حالت "بسته" باشد، قادر به انتقال آن نخواهید بود. برای باز کردن انتقال دامنه روی دکمه "باز کردن انتقال" کلیک کنید.

 • بعد از آن رمز انتقال برای شما نمایش داده می‌شود. این رمز را باید به خریدار دامنه ارائه دهید تا او بتواند ادامه مراحل انتقال را پیگیری کند.

 

چه سایت‌هایی می‌توانند دامنه IR ثبت کنند؟

ثبت دامنه.IR در حال حاضر توسط چندین رجیستر مجاز انجام می‌شود. این رجیسترها به‌عنوان ثبت‌کنندگان رسمی دامنه آی آر توسط سازمان رایانه‌های اطلاعاتی کشور (ICT) مجاز شناخته‌شده‌اند. برخی از این رجیسترها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • رجیستر.IRNIC (مرکز اطلاعات و شبکه ایران) از سال ۱۳۸۲ (2003 میلادی) مسئولیت ثبت و مدیریت دامنه‌های آی آر را بر عهده دارد. این رجیستر توسط ICT تأسیس‌شده است و بیشترین تعداد دامنه‌های آی آر را ثبت می‌کند

 • علاوه بر.IRNIC، در ایران چندین رجیستر محلی دیگر نیز وجود دارد که مجوز ثبت این دامنه را از ICT دریافت کرده‌اند. این رجیسترها ممکن است به‌عنوان مجوز دهنده‌ها در مناطق خاص یا برای بخش‌های خاصی از بازار مورداستفاده قرار گیرند.

 

آیا استفاده از دامنه.IR می‌تواند تأثیری بر رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو داشته باشد؟

استفاده از این دامنه به‌طور مستقیم تأثیری بر رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو ندارد. موتورهای جستجو مانند گوگل، بر اساس الگوریتم‌های مختلفی که بر اساس عوامل متعددی اعم از محتوا، بک لینک‌ها، تجربه کاربری و سرعت بارگیری صفحه تعیین می‌شوند، رتبه‌بندی را انجام می‌دهند. با این‌حال استفاده از دامنه آی می‌تواند تأثیر غیرمستقیمی بر رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو داشته باشد که برای آشنایی بیشتر با این موضوع مطالعه محتوای "نام دامنه و اهمیت آن در سئو" ضروری به نظر می‌رسد. برخی از عواملی که ممکن است در این مورد تأثیرگذار باشند عبارت‌اند از:

 

محتوا

 استفاده از دامنه.IR می‌تواند روی محتوای سایت شما تأثیر بگذارد. اگر محتوای سایت شما برای کاربران ایرانی مفید باشد و به‌طور عمده بر روی سلیقه مخاطبان ایرانی متمرکز باشد، احتمالاً در نتایج جستجوی مرتبط با ایران بهتر عمل خواهد کرد.

 

لینک سازی

 استفاده از دامنه آی آر می‌تواند در فرایند لینک سازی به شما کمک کند. وب‌سایت‌ها و سازمان‌های مرتبط با ایران ممکن است بهترین منابع لینک برای شما باشند و ارتباط بین این دامنه و سایت‌های مشابه در ایران ممکن است برای موتورهای جستجو قابل‌توجه باشد.

 

محدودیت‌های جغرافیایی

 استفاده از این دامنه ممکن است موجب ترغیب موتورهای جستجو به نمایش سایت شما در نتایج جستجوی محدوده جغرافیایی ایران شود. این می‌تواند منجر به ارائه نتایج مطلوب‌تر برای کاربران ایرانی شود.

 

آیا ثبت دامنه IR. محدودیت‌هایی در مورد محتوا و فیلترینگ دارد؟

ثبت دامنه آی آر ممکن است محدودیت‌هایی در مورد محتوا و فیلترینگ داشته باشد. این محدودیت‌ها به قوانین و مقررات محلی ایران مربوط می‌شوند. محدودیت‌های معمول مرتبط با دامنه.IR شامل موارد زیر است:

استفاده از این دامنه ممکن است منجر به محدودیت‌هایی در مورد نوع محتوا و مطالبی که در وب‌سایت قرار می‌دهید، شود. برخی از مواردی که می‌تواند مورد محدودیت قرار بگیرد، شامل محتوایی است که مخالف قوانین ایران است، محتوایی که به‌طورکلی غیرقانونی است، محتوایی که حقوق مالکیت فکری را نقض می‌کند و محتوایی که در دسترسی به آن محدودیت‌هایی وجود دارد (مانند سایت‌هایی که تحت فیلترینگ قرار دارند) می‌باشد. استفاده از دامنه آی آر ممکن است به معنای فیلترینگ برخی محتواها و سرویس‌ها در ایران باشد. در برخی موارد، دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها و خدمات آنلاین توسط سازمان‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در ایران محدود می‌شود.

 

تفاوت دامنه IR و COM

تفاوت اصلی بین دامنه‌های.IR  و.COM  در پسوند آن‌ها و استفاده موردنظر است. برای آشنایی با تفاوت و شباهت های این دو پسوند دامنه محتوای "دامنه com. یا ir." را مطالعه کنید.

 

پسوند دامنه

 دامنه.IR  یک پسوند است که به کشور ایران اختصاص داده‌شده است و برای وب‌سایت‌ها و سازمان‌های مرتبط با ایران استفاده می‌شود. درواقع برای افراد و شرکت‌هایی که در ایران مستقر هستند و یا فعالیت‌های خود را در ایران انجام می‌دهند مناسب است.

 درحالی‌که دامنه.COM  یکی از پسوندهای بین‌المللی است. این پسوند کوتاه شده کلمه "commercial" است و ابتدا برای استفاده‌های تجاری و تجارت الکترونیکی طراحی‌شده بود؛ اما به‌طور گسترده‌تر این دامنه، به‌عنوان پسوند عمومی برای هر نوع وب‌سایت و سازمانی در سراسر جهان استفاده می‌شود؛ بنابراین این دامنه بسیار رایج و شناخته‌شده است و بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها از آن استفاده می‌کنند.

 

 محدوده استفاده

- دامنه.IR  مخصوصاً برای وب‌سایت‌ها و سازمان‌های مربوط به ایران مناسب است و معمولاً توسط افراد و شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند، استفاده می‌شود و ممکن است محدودیت‌های قانونی و قوانین محلی را رعایت کند.

 • دامنه.COM  به‌صورت عمومی برای هر نوع وب‌سایت و سازمانی در سراسر جهان استفاده می‌شود. این دامنه به‌جز رعایت قوانین و مقررات عمومی دامنه، محدودیت‌های مکانی و محدودیت‌های قانونی خاصی ندارد.

 

هزینه ثبت دامنه آی آر چقدر است؟

هزینه ثبت دامنه.IR  می‌تواند متغیر باشد و معمولاً توسط رجیستر.IRNIC (مرکز اطلاعات و شبکه ایران) و شرکای ثبت‌نام‌شده تعیین می‌شود. هزینه ثبت دامنه ممکن است بسته به شرکت ثبت‌نامی و پکیجی که ارائه می‌دهد، متفاوت باشد. علاوه بر هزینه ثبت اولیه دامنه باید به هزینه تمدید دوره‌های ثبت نیز توجه کنید، زیرا دامنه‌ها به‌طورمعمول برای مدت محدودی ثبت می‌شوند (مثلاً یک سال) و برای ادامه استفاده از آن‌ها باید آن‌ها را تمدید کنید.

 

آموزش ثبت دامنه ir. (آموزش تصویری)

باتوجه‌به محتوای ارائه‌شده، برای ثبت دامنه ir. در وب‌سایت IRNIC (ایرنیک)، مراحل زیر را طی کنید:

وارد وب‌سایت IRNIC شوید. برای اینکه به وب‌سایت IRNIC دسترسی پیدا کنید، به آدرس https://www.nic.ir/ بروید.

آموزش ثبت دامنه ir.

از منوی مشخصه‌های شناسه، به بخش "ساختن شناسه کاربری" رفته و فرایند ثبت‌نام را انجام دهید.

آموزش ثبت دامنه ir.

در کادر باید فرم مربوطه را تکمیل کنید و نام کاربری خود را دریافت کنید. ممکن است برای ثبت اولین دامنه‌تان، نیاز به ارسال اسکن کارت ملی داشته باشید.

آموزش ثبت دامنه ir.

پس از دریافت شناسه با استفاده از آن وارد پنل کاربری خود در وب‌سایت IRNIC شوید.

از قسمت "دامنه‌ها"، گزینه "ثبت دامنه" را انتخاب کنید. در فیلد مربوطه، نام دامنه ir. موردنظرتان را وارد کنید. اگر دامنه قبلاً ثبت‌شده باشد، امکان خرید آن وجود نخواهد داشت؛ اما اگر دامنه آزاد باشد، می‌توانید مراحل خرید آن را انجام دهید.

آموزش ثبت دامنه ir.

در مرحله بعد، باید مدت‌زمان ثبت دامنه را تعیین کنید. می‌توانید مدت‌زمان ثبت را از یک سال تا چند سال انتخاب کنید.

پس از تأیید مدت‌زمان، مرحله پرداخت را انجام دهید و مبلغ تعیین‌شده را پرداخت کنید.

بعد از پرداخت، دامنه آی آر خریداری‌شده حدود 24 تا 48 ساعت زمان برای فعال‌سازی نیاز دارد. در پنل کاربری خود در وب‌سایت IRNIC و در قسمت "دامنه‌های ثبت‌شده" می‌توانید تنظیمات مربوط به دامنه خود را انجام دهید. می‌توانید رابط کاربری دامنه را به‌صورت "خودم" تنظیم کنید تا تنها شما به تنظیمات دسترسی داشته باشید یا گزینه "خودم و دیگران" را انتخاب کنید تا شما و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌هاست دسترسی به تنظیمات دامنه داشته باشند. برای تنظیم درست رابط فنی می‌توانید از محتوای "تنظیمات رابط فنی جهت تمدید دامنه IR" کمک بگیرید.

 

ارسال مدارک برای ثبت دامنه آی آر در ایرنیک

همچنین برای ثبت دامنه.ir از طریق IRNIC (سامانه ثبت دامنه‌های ملی ایران) شما باید مدارک هویتی و مدارک حقوقی لازم را ارسال کنید. برای این کار ابتدا باید فرم تعهدنامه را تکمیل کنید. این فرم معمولاً در وب‌سایت IRNIC قابل دریافت است. پس از دریافت و تکمیل فرم باید آن را امضا کرده و آماده ارسال کردن آن باشید. شما باید مدارک هویتی ارسال کنید تا هویت و اطلاعات شخصی شما تأیید شود. مدارک هویتی شامل کپی کارت ملی یا پاسپورت است. درخواست ممکن است نیاز به ارسال مدارک هویتی اضافی داشته باشد، بنابراین بهتر است با IRNIC تماس بگیرید و از آن‌ها در مورد مدارک موردنیاز بپرسید.

اگر دامنه را به‌عنوان یک شرکت یا سازمان ثبت می‌کنید باید مدارک حقوقی مربوطه را نیز ارسال کنید. این مدارک شامل کپی ثبت شرکت، کپی کارت ملی مدیران، کپی اساسنامه و سایر مدارک حقوقی مرتبط است. پس از تکمیل و امضای تعهدنامه و جمع‌آوری مدارک لازم باید مدارک را به‌صورت الکترونیکی بارگذاری کنید یا به آدرس پستی مشخص‌شده توسط IRNIC ارسال کنید. با ارسال مدارک به IRNIC، آن‌ها مدارک را بررسی می‌کنند و در صورت تأیید دامنه شما ثبت می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است IRNIC اطلاعات اضافی یا مدارک دیگری را از شما بخواهد.

 

چگونه DNS دامنه‌ خود را تغییر دهیم؟

برای تغییر DNS دامنه خود شما باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. اگر دامنه خود را از یک مراجعه‌کننده دامنه مثل IRNIC خریداری کرده‌اید باید وارد پنل کنترل دامنه شوید. برخی از مراجعه‌کنندگان دامنه پنل کنترل وب‌سایت خود را ارائه می‌دهند که شما می‌توانید از طریق آن وارد شوید.

 2. در پنل کنترل دامنه، بخشی بانام "تنظیمات DNS" یا "مدیریت DNS" وجود خواهد داشت. در این بخش قادر خواهید بود تنظیمات DNS خود را مشاهده و ویرایش کنید.

 3. در بخش "تنظیمات DNS"، شما باید ضمن ویرایش تنظیمات، آدرس IP سرورهای DNS جدید را وارد کنید. ممکن است شما بتوانید از یک یا چند IP سرور DNS استفاده کنید. اگر سرویس‌دهنده‌هاست خود را تغییر داده‌اید معمولاً باید IP سرورهای DNS جدید خود را از سرویس‌دهنده‌هاست دریافت کنید.

 4. پس از ویرایش تنظیمات DNS و واردکردن آدرس‌های IP سرورها تغییرات را ذخیره کنید.

 5. بعد از ذخیره تغییرات، تغییرات DNS شما باید انتشار یابد. این فرایند ممکن است مدتی طول بکشد؛ بنابراین باید صبور باشید و صبر کنید تا تغییرات اعمال شود.

با انجام این مراحل شما می‌توانید DNS دامنه خود را تغییر دهید. برای حداکثر بهره‌برداری از این تغییرات بهتر است پس از انجام تغییرات DNS بررسی کنید که آیا تمامی سرویس‌های مربوط به دامنه شما به‌درستی عمل می‌کنند.

 

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی می‌توان گفت ثبت دامنه با پسوند ir. به‌راحتی و بدون نیاز به داشتن شرکت یا سازمان در ایران امکان‌پذیر است. هر فردی می‌تواند دامنه ir. خود را ثبت کند و از این طریق به وجود آنلاین خود در دنیای اینترنت اعتبار و شناختی بیشتر ببخشد. برای ثبت دامنه آی آر نیاز است مدارک شناسایی معتبر و اطلاعات تماس صحیح ارائه شود. همچنین این دامنه قابلیت تمدید و انتقال نیز دارد و در صورت نیاز می‌توان نام دامنه را در آینده تغییر داد. برای انجام تمام موارد فوق می‌توانید از بخش "ثبت دامنه .ir آذرآنلاین" به راحتی اقدام به خرید دامنه آی آر برای کسب و کار خود کنید.

سوالات متداول

آیا هر فردی می‌تواند دامنه.ir را ثبت کند؟

 بله هر شخصی بدون درنظرگرفتن ملیت یا مکان جغرافیایی حق دارد این دامنه را ثبت کند.

 آیا برای ثبت دامنه.ir باید یک شرکت یا سازمان در ایران داشت؟

 خیر، شرکت یا سازمان در ایران داشتن برای ثبت دامنه آی آر ضروری نیست. هر فرد حق دارد آن را ثبت کند.

چه مدارکی برای ثبت دامنه.ir نیاز است؟

 برای ثبت این دامنه مدارکی مانند کپی کارت ملی یا پاسپورت و ارائه اطلاعات تماس معتبر مانند آدرس و شماره تماس لازم است.

 آیا می‌توان دامنه.ir را به دیگران منتقل کرد؟

 بله می‌توانید آن را به فرد یا شرکت دیگری منتقل کنید. این فرایند به‌عنوان انتقال دامنه شناخته می‌شود.

آیا می‌توان دامنه.ir را تمدید کرد؟

 بله می‌توانید دامنه خود را در هر دوره زمانی که تمایل دارید معمولاً برای یک یا چند سال تمدید کنید.

 آیا می‌توان یک دامنه.ir را بعداً تغییر نام داد؟

 بله می‌توانید نام دامنه آی آر خود را در آینده تغییر دهید؛ اما برای انجام این کار به مراحل و شرایط خاصی نیاز است که باید از طریق مراجع ذی‌صلاح پیگیری شود.

author
Mina seyfollahzadeh- نویسنده

21869
A
A