آموزش ساخت شناسه کاربری در nic.ir

در این مطلب از سری آموزش های دامنه به آموزش ساخت شناسه کاربری در nic.ir پرداخته ایم تا شما بتوانید بسادگی به روند ساخت شناسه کاربری حقیقی پرداخته و ...

آموزش ساخت شناسه کاربری در nic.ir

از سری مطالب آموزش دامنه ، در این قسمت با آموزش ساخت شناسه کاربری در nic.ir در خدمت شما خواهیم بود.

همانطور که در شرایط ثبت دامنه‌های ایرانی خدمت شما عرض کردیم ، باید قبل از اقدام به ثبت دامنه ir. و ... که به طور کلی مربوط به کشور ایران می‌شود ، یک شناسه کاربری در سایت ایرنیک ساخته باشید.

ایرنیک یا همان سازمان فیزیک نظری ، مجموعه‌ای است که کنترل و مدیریت دامنه‌های ایرانی را داشته و به همین دلیل برای اهراز هویت کاربران برای دریافت و ساخت دامنه‌های ایرانی ، باید اطلاعات شخصی خود را در آن ثبت کرده باشید.

حال در این مطلب ، قصد داریم با یک آموزش کوتاه و تصویری به کاربرانی که دچار مشکل در هنگام ساخت شناسه می‌شوند ، کمک کنیم.

با آموزش ساخت شناسه کاربری در nic.ir همراه ما باشید.

 • در ابتدا آدرس irnic.ir را در مرورگر خود وارد کرده تا وب سایت ایرنیک باز شود.
 • سپس از سمت چپ بالای صفحه ، بر روی مشخصه‌های شناسه و سپس ساختن شناسه کاربری کلیک کنید.

رفتن به مراحل ساخت شناسه کاربری در ایرنیک

 • در مرحله اول ، باید نوع شناسه خود را مشخص کنید که به ترتیب زیر نمایش داده خواهد شد.

شناسه حقیقی : اگر شما به عنوان یک فرد در نظر دارید یک دامنه را ثبت و استفاده کنید ، باید از این بخش اقدام کنید.

شرکت ، موسسه و یا نهاد غیر دولتی : اگر در نظر دارید برای شرکت یا موسسه غیر دولتی خود دامنه‌هایی چون co.ir. و ... را انتخاب کنید ، از این قسمت باید به ادامه مراحل ثبت بپردازید.

وزارتخانه ، سازمان یا شرکت دولتی : اگر در نظر دارید دامنه مورد نظر را برای یک سازمان دولتی یا وزارتخانه ثبت کنید ، از این بخش باید به ادامه مراحل پرداخته تا بتوانید از دامنه‌هایی همچون gov.ir. و ... نیز استفاده نمایید.

مراکز آموزشی و پژوهشی : برای ثبت دامنه‌هایی با پسوند ac.ir. و یا sch.ir. که مرتبط با مدارس و دانشگاه‌ها می‌باشند ، ثبت نمایید ، از این بخش باید به ادامه مراحل پرداخته شود.

شناسه محدود : افرادی که قصد دارند برای اشخاص حقیقی دیگر به ثبت دامنه بپردازند باید از این بخش اقدام به تکمیل و ادامه فرم بپردازند.

دقت داشته باشید که برای ثبت دامنه‌هایی که مرتبط با شرکت ، سازمان و دیگر نهادها می‌باشد ، باید مدارک مورد نیاز را به صورت کامل ارائه نمایید.

حال در این مرحله ما شناسه حقیقی را انتخاب کرده و به مرحله بعدی خواهیم رفت.

انتخاب نوع شناسه

 • در مرحله دوم باید به تکمیل فرم مشخصات پرداخته شود ، که برخی از آنها ضروری بوده و با فلش قرمز رنگ در تصویر زیر نمایش داده شده است.

نکته 1 : در بخش سوال محرمانه و پاسخ آن ، موارد را با دقت وارد کرده و به یاد داشته باشید ، تا در صورت فراموشی رمز و یا موارد ضروری ، از شما پرسیده خواهد شد.

نکته 2 : آدرس ایمیل خود را با دقت وارد کرده تا پس از تکمیل مراحل ، پسورد و سایر مشخصات شما برایتان ارسال گردد.

نکته 3 : اگر در نظر دارید دامنه ایرانی خود را از طریق سایت آذرآنلاین ثبت کنید ، در آخرین بخش فرم ، گزینه آزاد برای نمایندگان فروش را انتخاب نمایید تا در مراحل ثبت دامنه در آذرآنلاین با مشکل مواجه نگردید.

تکمیل فرم اطلاعات شناسه حقیقی

 • پس از تکمیل فرم در مرحله قبلی ، در این مرحله موارد وارد شده مجدداً نمایش داده خواهد شد ، که پس از بررسی کامل و صحت آن و مطالعه موافقتنامه ثبت دامنه در Irnic ، نام خود را به صورت انگلیسی در فیلد مورد نظر وارد کرده و پس از وارد کردن کپچا ، بر روی موافقم ، دریافت شناسه کلیک نمایید.

چک کردن اطلاعات وارد شده و رفتن به مرحله بعدی

 • در مرحله آخر ، ایرنیک شناسه شما نمایش داده و پسورد ورود به پنل کاربری را برای شما ایمیل خواهد کرد .

دریافت شناسه کاربری از Irnic

 • حال به ایمیل خود مراجعه کرده و منتظر دریافت ایمیل از ایرنیک باشید.

نکته 1 : در صورتی که ایمیل ارسالی را در Inbox خود دریافت نکرده‌اید ، حتماً Junk mail یا همان Spam Mail خود را چک کنید.

نکته 2 : عموماً ایمیل به صورت آنی ارسال خواهد شد و اگر پس از گذشت زمان ، ایمیل برای شما ارسال نشد ، منتظر دریافت ایمیل باشید و در صورتی که زمان زیادی گذشت و همچنان ایمیلی دریافت نکرده‌اید ، از طریق بازنشانی رمز عبور اقدام به دریافت دوباره ایمیل کنید.

 • پس از باز کردن ایمیل دریافتی ، پیامی مشابه زیر را مشاهده خواهید کرد که پسورد شما در آن نمایش داده خواهد شد.

نمونه ایمیل دریافتی از Irnic

 • مجدداً به سایت ایرنیک بازگشته و از منوی بالای سمت چپ سایت ، بر روی ورود کلیک کنید.

ورود به پنل کاربری irnic

 • ایمیل یا شناسه ، پسورد دریافتی و کپچا را وارد کرده و سپس بر روی ورود کلیک نمایید.

وارد کردن شناسه و پسورد و ورود به پنل کاربری ایرنیک

 • پس از وارد کردن اطلاعات به طور صحیح به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر ارجاع داده خواهید شد که بایستی پاسخ محرمانه‌ای که در مراحل ساخت شناسه وارد کرده بودید را وارد کرده و سپس پسوردی جدید برای پنل کاربری خود انتخاب کنید.

وارد کردن پسورد جدید برای شناسه ایرنیک

پس از وارد کردن پسورد و کلیک بر روی نشاندن گذرواژه ، از پنل خارج شده و مجدداً باید مشخصات خود را همراه با پسورد جدید وارد کنید تا بتوانید به داخل پنل کاربریتان بروید.

 • پس از ورود به پنل کاربری ، اکانت شما فعال شده و حال می‌توانید از طریق سایت آذرآنلاین به ثبت دامنه مورد نظر بپردازید.

نکته مهم : دقت داشته باشید ، اگر در نظر دارید از طریق سایت آذرآنلاین برای ثبت دامنه اقدام کنید ، نباید مراحل ثبت دامنه در IRnic را ادامه دهید.

حال برای ساخت دامنه بر روی لینک ثبت دامنه کلیک کرده و سپس مراحل را تکمیل نمایید. در صورتی که نیاز به آموزش برای ثبت دامنه دارید ، به آموزش ثبت دامنه در آذرآنلاین مراجعه نمایید.

امیدواریم آموزش ساخت شناسه کاربری در nic.ir برای شما مفید واقع شده باشد.

کاربر گرامی شما می‌توانید سؤالات مربوط به این آموزش را در بخش کامنت‌ها عنوان کرده و در همین قسمت پاسخ خود را دریافت کنید.

نظرات کاربران