پارک کردن دامنه یا اتصال دامنه جدید در هاست سی پنل

پارک کردن دامنه یا اتصال دامنه جدید در هاست سی پنل
پارک کردن دامنه یا اتصال دامنه جدید در هاست سی پنل
4 هفته پیش

پارک دامین (Domain Parking) یک فرایند در حوزه وب‌سایت‌ها است که در آن یک دامنه وب ثبت شده، اما بدون صفحه وب محتوا یا سرویس فعالی در آن میزبانی می‌شود. اصلی‌ترین هدف از پارک دامین، حفظ حقوق مالکیت بر روی یک دامنه است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با پارک کردن دامنه در هاست سی پنل بیشتر آشنا کنیم.

سی پنل چیست؟ آشنایی کامل با کنترل پنل cPanel

پارک دامنه چیست؟

پارک دامنه (Domain Parking) یک فرآیند است که در آن یک دامنه وب ثبت شده، اما بدون صفحه وب محتوا یا سرویس فعالی در آن میزبانی می‌شود. به عبارت دیگر، وقتی یک دامنه را پارک می‌کنید آن دامنه به طور موقت به یک صفحه پارک شده تغییر می‌کند که معمولاً یک صفحه ساده است و محتوای مشخصی ندارد. هدف اصلی پارک دامنه، حفظ حقوق مالکیت بر روی یک دامنه است. از طریق پارک کردن یک دامنه، می‌توانید آن را ثبت کنید و به نام خود در اختیار نگه دارید، حتی اگر برنامه‌ای برای ساخت وبسایت فعال در آن نداشته باشید. این کار می‌تواند به شما اطمینان دهد که دامنه شما در اختیار شما باقی می‌ماند و قابل استفاده در آینده است.

پارک دامنه همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا درآمدزایی کنید. برخی سرویس‌های پارک دامنه امکاناتی برای نمایش تبلیغات در صفحه پارک شده فراهم می‌کنند. وقتی کاربران به دامنه شما دسترسی پیدا می‌کنند، تبلیغاتی به نمایش در می‌آید و در صورت کلیک بر روی تبلیغات، شما درآمد کسب می‌کنید. البته، درآمدزایی مرتبط با پارک دامنه بستگی به ترافیک دامنه و نوع تبلیغات دارد. در کل، پارک دامنه یک راهکار موقت است و برای استفاده بلندمدت از یک دامنه، نیاز به ایجاد یک وبسایت فعال با محتوا و خدمات مرتبط است. اما با پارک کردن دامنه، می‌توانید در مدتی که برای توسعه وبسایت یا استفاده دیگری از دامنه نیاز دارید، حقوق مالکیت خود را حفظ کنید و درآمد کسب کنید.

 

کاربردهای پارک دامین

پارک دامین ها برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند. آشنایی با هر کدام از کاربردهای آن می تواند به شما کمک کند که در مواقع لازم از این روش استفاده کنید. در ادامه، به برخی جوانب و کاربردهای پارک دامین می‌پردازیم:

 

حفظ حقوق مالکیت

 با استفاده از پارک دامین، می‌توانید یک دامنه را ثبت کنید و آن را نگه دارید، حتی اگر برنامه‌ای برای ساخت وبسایت فعال در آن نداشته باشید. این کار می‌تواند به شما اطمینان دهد که دامنه شما در اختیار شما باقی می‌ماند و قابل استفاده در آینده است.

 

درآمدزایی

 برخی از سرویس‌های پارک دامین امکاناتی برای نمایش تبلیغات در صفحات پارک شده فراهم می‌کنند. در این صورت، وقتی کاربران به دامنه شما دسترسی پیدا می‌کنند، تبلیغاتی به نمایش در می‌آید و در صورت کلیک بر روی تبلیغات، شما درآمد کسب می‌کنید. البته، درآمدزایی مرتبط با پارک دامین بستگی به ترافیک دامنه و نوع تبلیغات دارد.

 

انتقال به سایت دیگر

 برخی از سرویس‌های پارک دامین امکان انتقال کاربران به یک سایت دیگر را فراهم می‌کنند. به عبارت دیگر، وقتی کاربران به دامنه شما مراجعه می‌کنند، آن‌ها به صورت خودکار به سایت مشخصی هدایت می‌شوند. این روش می‌تواند مفید باشد، مخصوصاً در صورتی که قصد دارید به یک سایت دیگر منتقل کنید و کاربران را به آن سایت هدایت کنید.

 

نمایش اطلاعات مالک دامنه

 برخی از سرویس‌های پارک دامین به شما اجازه می‌دهند تا اطلاعات مربوط به مالکیت دامنه و اطلاعات تماس را در صفحه پارک شده نمایش دهید. این کار می‌تواند به کاربران کمک کند تا با شما در ارتباط باشند، مثلاً در صورتی که قصد خرید یا اجاره دامنه را دارند.

 

ارجاع به صفحات دیگر

 برخی سرویس‌های پارک دامنه امکان ارجاع کاربر به صفحات دیگر را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، می‌توانید کاربران را به صفحه‌های مرتبط، مانند صفحه اجاره یا خرید دامنه یا صفحه‌های محصولات و خدمات خود هدایت کنید. این روش به شما امکان می‌دهد تا کاربران را به صورت مستقیم به صفحات مهم و کاربردی هدایت کنید.

 

حفظ SEO

در صورتی که برنامه‌ای برای ایجاد یک وبسایت فعال در آینده بر روی دامنه دارید، پارک دامنه می‌تواند به شما کمک کند تا حقوق SEO (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) خود را حفظ کنید. با پارک دامنه، دامنه شما فعال و قابل دسترس است و شما می‌توانید به طور مداوم روی بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو کار کنید.

سئو (SEO) چیست؟ بررسی کامل تمام مفاهیم سئو

نگهداری از ترافیک

 اگر دامنه شما در گذشته ترافیک قابل توجهی داشته است و شما قصد دارید در آینده از آن استفاده کنید، پارک دامنه می‌تواند به شما کمک کند تا ترافیک را حفظ کنید. در صفحه پارک شده، می‌توانید به کاربران اطلاع دهید که در آینده به چه محتوایی دسترسی خواهند داشت.

مهم است به‌خاطر داشته باشید که پارک دامین تنها راهکاری موقت است و برای استفاده بلندمدت از یک دامنه، نیاز به ایجاد یک وبسایت فعال با محتوا و خدمات مرتبط است. همچنین، سرویس‌های پارک دامین و قابلیت‌های آن‌ها ممکن است بین ارائه‌دهندگان مختلف متفاوت باشد، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از این سرویس، شرایط و امکانات مربوطه را با ارائه‌دهنده مورد نظر بررسی کنید.

 

نکات مهم در انتخاب نام پارک دامین

در انتخاب نام برای پارک دامنه در هاست Cpanel می‌توانید به چندین نکته مهم توجه کنید:

۱. سادگی: نام پارک دامنه باید ساده و قابل حفظ باشد. انتخاب یک نام کوتاه و آسان به کاربران کمک می‌کند به راحتی به دامنه شما دسترسی پیدا کنند و آن را به خاطر بسپارند.

۲. قابلیت یادآوری: نام پارک دامنه باید قابلیت یادآوری و شناخته شدن داشته باشد. انتخاب یک نام منحصر به فرد و جذاب می‌تواند به شما کمک کند که در ذهن کاربران به خاطر بمانید و در نتیجه، ترافیک دامنه را افزایش دهید.

۳. مرتبط بودن: نام پارک دامنه باید به موضوع یا صنعت مرتبط باشد. این کمک می‌کند که کاربران بتوانند با نگاه به نام دامنه، به طور خلاصه بفهمند چه نوع محتوایی را در دامنه می‌توانند پیدا کنند.

۴. جذابیت: نام پارک دامنه باید جذاب و جالب باشد. انتخاب کلماتی با مفهوم مثبت، جذابیت بیشتری به نام دامنه می‌بخشد و می‌تواند تاثیر مستقیم در جذب توجه کاربران داشته باشد.

۵. عدم استفاده از حقوق دیگران: در انتخاب نام پارک دامنه، حتماً از استفاده از نام‌ها و علائم تجاری مربوط به شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر خودداری کنید. استفاده غیرمجاز از نام‌های تجاری می‌تواند برای شما مشکلات قانونی و مسائل حقوقی به دنبال داشته باشد.

همچنین، قبل از ثبت نام پارک دامنه، بهتر است بازار دامنه را بررسی کنید و از تداخل نام با دامنه‌های مشابه پرهیز کنید. همچنین، در صورت تمایل به استفاده از پارک دامنه برای درآمدزایی، سرویس‌های پارک دامنه مختلف را مقایسه کنید و از امکانات و شرایط هر سرویس آگاه شوید.

 

تفاوت پارک دامین و ساب ‌دامین (Sub domain) و ادان دامین (add-on domain)

تفاوت‌های اصلی بین پارک دامنه (Domain Parking)، ساب‌دامین (Subdomain) و ادان دامنه (Add-on Domain )عبارتند از:

 

پارک دامنه:

پارک دامنه یک فرآیند است که در آن یک دامنه وب ثبت شده بدون صفحه وب محتوا یا سرویس فعالی در آن میزبانی می‌شود. هدف اصلی پارک دامنه حفظ حقوق مالکیت بر روی دامنه است و معمولاً برای مدتی که نیاز به توسعه وبسایت یا استفاده دیگری ندارید مورد استفاده قرار می‌گیرد. صفحه پارک شده معمولاً یک صفحه ساده است و محتوای مشخصی ندارد. امکان درآمدزایی از تبلیغاتی که در صفحه پارک شده نمایش داده می‌شوند نیز وجود دارد.

 

ساب‌دامین:

ساب‌دامین یک بخش از یک دامنه اصلی است که به طور جداگانه میزبانی می‌شود. به این معنی که شما می‌توانید یک ساب‌دامین را به دامنه‌ای که قبلاً ثبت کرده‌اید اضافه کنید. معمولاً ساب‌دامین‌ها برای سازماندهی و سهولت دسترسی به بخش‌های مختلف یک وبسایت استفاده می‌شوند. مثال‌هایی از ساب‌دامین عبارتند از: blog.example.com یا shop.example.com. در این مثال، "example.com" دامنه اصلی است و "blog " و "shop" ساب‌دامین‌ها هستند.

 

ادان دامنه:

ادان دامنه به معنای اضافه کردن یک دامنه جدید به حساب میزبانی وب شما است. با اضافه کردن یک ادان دامنه، می‌توانید یک وبسایت جدید را روی آن دامنه درست کنید و آن را به صورت جداگانه مدیریت کنید. ادان دامنه به شما اجازه می‌دهد چندین دامنه را روی یک حساب میزبانی وب فعال کنید و از منابع مشترک استفاده کنید. هر ادان دامنه به طور مستقل قابل مدیریت است و می‌توانید برای آن یک محتوا وبسایتی مجزا تنظیم کنید.

به طور خلاصه، پارک دامنه برای حفظ حقوق مالکیت بر روی یک دامنه استفاده می‌شود، ساب‌دامین‌ها برای سازماندهی و دسترسی به بخش‌های مختلف وبسایت استفاده می‌شوند و ادان دامنه به شما امکان اضافه کردن دامنه‌های جدید به حساب میزبانی وب شما را می‌دهد.

 

تفاوت ریدایرکت و پارک دامین چیست؟

ریدایرکت و پارک دامین دو مفهوم متفاوت هستند و برای استفاده‌های مختلف استفاده می‌شوند. در ادامه، تفاوت اصلی بین ریدایرکت و پارک دامین را توضیح می‌دهیم:

 

ریدایرکت (Redirect)

ریدایرکت به معنی انتقال کاربر از یک دامنه یا صفحه مبدأ به یک دامنه یا صفحه مقصد دیگر است. وقتی شما یک ریدایرکت را تنظیم می‌کنید، هرگاه کاربران به دامنه یا صفحه مبدأ دسترسی پیدا کنند، آنها به صفحه مقصد منتقل می‌شوند. برای مثال، فرض کنید شما یک وبسایت دارید با دامنه example.com و می‌خواهید تمام ترافیک از دامنه دیگری به نام example.net به example.com هدایت شود. در این صورت، شما می‌توانید یک ریدایرکت 301 (Permanent Redirect) از example.net به example.com تنظیم کنید. هرگاه کاربران دامنه example.net را وارد کنند، به صورت خودکار به example.com منتقل خواهند شد. اگر می‌خواهید در سی پنل ریدایرکت انجام دهید می‌توانید محتوای "آموزش ریدایرکت در cpanel" را مطالعه کنید.

 

پارک دامنه (Domain Parking)

پارک دامنه به معنی اتصال یک دامنه جدید به یک سرویس دهنده هاست یا صفحه به منظور نمایش صفحه پارک شده است. وقتی شما یک دامنه را پارک می‌کنید، صفحه پارک شده که معمولاً شامل صفحه‌ای ساده با اطلاعات مربوط به دامنه می‌شود، به نمایش در می‌آید. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک دامنه جدید به نام example.net دارید و می‌خواهید آن را به هاست خود متصل کنید. با پارک کردن دامنه example.net، وقتی کاربران آن را وارد می‌کنند، صفحه پارک شده برای آن دامنه نمایش داده می‌شود.

به طور خلاصه، ریدایرکت برای انتقال کاربران از یک دامنه به دامنه دیگر استفاده می‌شود، در حالی که پارک دامنه برای اتصال یک دامنه به یک سرویس دهنده هاست یا صفحه پارک شده استفاده می‌شود. انتخاب بین ریدایرکت و پارک دامنه بسته به نیازهای شما و هدف نهایی شما برای دامنه مورد نظرتان است.

 

 ایجاد پارک دامین در هاست سی پنل

برای اضافه کردن پارک دامین به هاست سیپنل، شما می‌توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

   ابتدا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد سیپنل شوید.

ورود به cpanel

 

   از قسمت Domains بر روی گزینه Domains کلیک کنید.

 ایجاد پارک دامین در هاست سی پنل

در صفحه باز شده روی گزینه "Create A New Domain" کلیک کنید.

 ایجاد پارک دامین در هاست سی پنل

در صفحه باز شده مطابق عکس نام دامین خود را در بخش Domain وارد کنید. 

تیک گزینه "Share document root” را فعال کنید.

در نهایت روی "Submit" کلیک کنید.

 

 ایجاد پارک دامین در هاست سی پنل

خلاصه

به طور کلی می توانیم بگوییم که پارک دامنه به معنای ثبت یک دامنه بدون ایجاد صفحه اینترنتی فعال است. در واقع، دامنه پارک شده به دامنه‌ای اشاره می‌کند که هنوز محتوایی روی آن قرار نگرفته است یا به محتوای دیگری هدایت می‌شود. در این مقاله نحوه ایجاد پارک دامین در هاست سی پنل را بیان کردیم.

سوالات متداول

آیا پارک دامنه تأثیری بر رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو دارد؟

بله، پارک دامنه می‌تواند تأثیری بر رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو داشته باشد، اما این تأثیر معمولاً ضعیف است و به طور مستقیم به رتبه‌بندی سایت وابسته نیست. وقتی یک دامنه را پارک می‌کنید، صفحه پارک شده برای آن دامنه نمایش داده می‌شود و محتوایی خاص در آن صفحه قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل، از نظر محتوا، صفحه پارک شده تقریباً خالی است و موتورهای جستجو نمی‌توانند محتوای مناسبی را برای این دامنه شناسایی کنند. این موضوع می‌تواند تأثیری محدود در رتبه‌بندی سایت داشته باشد.  بنابراین اگرچه پارک دامنه به طور مستقیم تأثیر چندانی بر رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو ندارد، اما در برخی موارد ممکن است تأثیر غیرمستقیمی روی رتبه‌بندی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر دامنه پارک شده شامل لینک‌های خارجی با ارزش به سایت شما باشد، این لینک‌ها می‌توانند به بهبود رتبه‌بندی سایت کمک کنند. همچنین اگر صفحه پارک شده برای کاربران جذاب و مفید باشد و آنها را به فعالیت بیشتر در سایت هدایت کند، این موضوع می‌تواند به بهبود معیارهای مرتبط با کاربر در رتبه‌بندی سایت کمک کند.

چه معیارهایی برای بهبود تجربه کاربری در صفحه پارک شده مهم است؟

نکاتی مانند طراحی جذاب و حرفه‌ای، ارائه اطلاعات مفید، لینک‌های مفید، بهبود سرعت بارگیری و... تجربه کاربری در صفحه پارک شده را تقویت می‌کنند و می‌توانند کاربران را ترغیب به ماندگاری بیشتر در صفحه و در نهایت، به تعامل بیشتر با سایت شما کنند. به دلیل ارتباط میان تجربه کاربری و عواملی مانند نرخ بازگشت، زمان بازدید و تعامل کاربر با صفحات سایت این موارد می‌توانند به طور غیرمستقیم تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشند.

آیا سرعت صفحه پارک شده مهم است و روی بهینه سازی سایت تاثیر می گذارد؟

سرعت بارگیری صفحه پارک شده بسیار مهم است. کاربران اغلب تحمل طولانی برای بارگیری صفحات ندارند و در صورتی که صفحه پارک شده خیلی کند بارگیری شود، ممکن است از آن خود داری کنند و از سایت خارج شوند. بنابراین، بهینه‌سازی سرعت بارگیری با فشرده‌سازی تصاویر، کاهش حجم فایل‌ها و بهره‌گیری از سیستم‌های کشینگ می‌تواند مفید باشد.

author
Mina seyfollahzadeh- نویسنده

8680
A
A