دامنه پریمیوم چیست ؟ آشنایی با ویژگی‌های دامنه‌های خاص

دامنه پریمیوم چیست ؟ آشنایی با ویژگی‌های دامنه‌های خاص
دامنه پریمیوم چیست ؟ آشنایی با ویژگی‌های دامنه‌های خاص
4 ماه پیش

پس از یافتن یک ایده عالی و خلاقانه برای یک وب‌سایت، چیزی که به آن نیاز دارید، یک نام دامنه مناسب است. نام مورد نظر خود را جستجو کرده و مشاهده می‌کنید قیمت این دامنه‌ها بسیار بالاتر از یک دامنه معمولی با همان پسوند است؛ اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟ احتمالا دامنه مورد نظر شما یک دامنه پریمیوم است. در این مقاله پاسخ تمامی سوالات خود را در پاسخ به سوال « دامنه پریمیوم چیست ؟» دریافت خواهید کرد. با ما همراه باشید. اگر هم می‌خواهید با نام دامنه به صورت کامل آشنا شوید محتوای Domain یا دامنه چیست؟ را مطالعه کنید.

 

دامنه پریمیوم چیست؟

نام‌های دامنه پریمیوم معمولا شامل نام‌های کوتاه، به یاد ماندنی و جذاب یا اسامی خاص هستند. شما می‌توانید با توجه به قیمت دامنه، به راحتی متوجه شوید که آیا یک نام دامنه پریمیوم است یا خیر.

 

چه عواملی نام دامنه پریمیوم را مشخص می‌کند؟

هیچ قانون مشخصی برای تعیین دامنه‌های ویژه وجود ندارد و این تصمیم‌گیری فقط بنا به صلاحدید رجیستری انجام می‌شود. مالک دامنه و قیمت پیشنهادی خریداران تعیین می‌کند که آیا دامنه موجود، پریمیوم است. با این حال، می‌توان به چند ویژگی کلی اشاره کرد که نام دامنه پریمیوم را از بقیه متمایز می‌کند.

 • طول دامنه: هرچه نام دامنه کوتاه‌تر باشد، بهتر در خاطر کاربران می‌ماند. نام‌های دامنه کوتاه ۲ و ۳ حرفی معمولاً برای مخفف‌ها توسط شرکت‌های مختلف استفاده می‌شوند؛ به همین دلیل معمولا قیمت بالایی دارند و اکثر این نام‌ها، دامنه‌های پریمیوم در نظر گرفته می‌شوند. 

البته دامنه‌های طولانی‌تر نیز می‌توانند ارزش بالایی داشته باشند. با این حال، اکثر دامنه‌های خوب به ندرت از بیشتر از چند کلمه تشکیل می‌شوند.

 • ترافیک مستقیم: یک نام دامنه خوب و به‌یاد ماندنی می‌تواند ترافیک ارگانیک بیشتری برای وب‌سایت فراهم کند.
 • امکان استفاده به عنوان برند (Brandability): اگر دامنه قابلیت استفاده به عنوان نام تجاری (Brand) را داشته باشد، می‌تواند قیمت بیشتری داشته باشد، حتی اگر طول بیشتری داشته باشد.
 • سئو: معمولا عبارات جستجوی دقیق قیمت بالاتری دارند؛ چرا که اگر نام دامنه با عبارات جستجو شده در موتورهای جستجو مطابقت داشته باشد می‌توان گفت نام دامنه مناسب است. دامنه مناسب باید شامل نام برند یا یک یا چند کلمه کلیدی کسب‌وکار باشد. برای آشنایی بیشتر با مبحث سئو محتوای سئو (SEO) چیست؟ را حتما بخوانید.

انواع دامنه‌های پریمیوم

نوع اول: دامنه‌های پرمیوم افترمارکت (AfterMarket Premium Domains)

نوع اول دامنه پریمیوم به هر نام دامنه به یاد ماندنی با ارزش بازاریابی بالا اشاره دارد که به آن‌ها دامنه‌های پریمیوم افترمارکت (پس از فروش) گفته می‌شود و معمولا دامنه‌هایی با نام‌هایی جذاب و کوتاه هستند که قبلا توسط افراد یا شرکت‌ها خریداری شده‌اند و اکنون مجددا به فروش می‌رسند.

برای مثال آدرس Voice.com در سال 2001 ثبت شد و در سال 2019 به قیمت 30 میلیون دلار به فروش رسید. نام این دامنه کوتاه و به یادماندنی است و ارزش بالایی دارد، بنابراین به عنوان یک نام برتر (Premium) در نظر گرفته می‌شود.

نوع دوم: دامنه های پرمیوم رجیستری (Registry Premium Domains)

نوع دوم دامنه‌های پریمیوم شامل دامنه‌هایی است که مستقیماً توسط سازمان‌های رجیستری با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند. این دامنه‌ها، بر خلاف نام‌های نوع اول، هنوز توسط هیچ فرد یا شرکتی ثبت نشده‌اند. اگر چنین دامنه‌هایی را جستجو کنید، مشاهده می‌کنید که برای ثبت در دسترس هستند اما قیمت آن‌ها بسیار بالاتر از دامنه استاندارد با پسوند مشابه است.

معمولاً دامنه‌های AfterMarket دو و سه حرفی، بدون در نظر گرفتن پسوند آن‌ها، پریمیوم در نظر گرفته می‌شوند.

هر دامنه‌ای که مالک آن مایل به فروش بوده و خریدار حاضر به پرداخت هزینه، می‌تواند دامنه پریمیوم باشد؛ حتی اگر نام دامنه تصادفی یا طولانی باشد.

 

قیمت دامنه‌های پریمیوم چقدر است؟

قیمت این دامنه‌ها از طرف رجیسترار اصلی تعیین می‌شوند و هیچ قیمت مشخص و ثابتی برای آن‌ها وجود ندارد. علل تعیین قیمت دامنه‌ها اطلاعاتی است که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد و بر اساس صلاحدید رجیسترار و تخمین ارزش حدودی آن دامنه تعیین می‌شود. قیمت گذاری روی دامنه‌های پریمیوم موجود توسط صاحبان آن‌ها صورت می‌گیرد.

قیمت اولیه تمامی دامنه های پریمیوم صرف نظر از نوع دامنه (Registery یا Aftermarket)، اغلب بسیار بالاست – چه برای ثبت، و یا انتقال دامنه. قیمت تمدید معمولاً معادل قیمت استاندارد برای پسوندهای ویژه است، اما همیشه به این صورت محاسبه نمی‌شود؛ گاهی اوقات رجیستری‌ها قیمتی برای تمدید تعیین می کنند که می‌تواند برابر یا نزدیک به قیمت ثبت باشد.

نکته مهم: اگر قصد خرید یک دامنه پریمیوم دارید، علاوه بر هزینه ثبت/ خرید اولیه، حتما هزینه تمدید سال آینده دامنه خود را نیز بررسی کنید.

 

مزایا و معایب خرید یک دامنه پریمیوم چیست؟

دامنه‌های پریمیوم قیمت بالایی دارند؛ بنابراین قبل از خرید، باید مزایا و معایب آن را بررسی کنید و ببینید که آیا چنین دامنه‌ای ارزش خرید دارد یا خیر. ممکن است در مواردی یک دامنه پریمیوم قطعا ارزش هزینه بالای آن را داشته باشد، در حالی که در برخی موارد دیگر ممکن است یک هزینه غیرقابل توجیه و صرفا از دست دادن مقدار زیادی پول باشد.

مزایای خرید یک دامنه پرمیوم

 • با خرید دامنه ویژه، شما می‌توانید بهترین دامنه ممکن را دریافت کنید؛ چه اولین موردی که به ذهنتان خطور کرد، چه دامنه‌ای که پس از بررسی دقیق آن را انتخاب کردید.
 • می‌توان روی یک دامنه پریمیوم سرمایه گذاری کرد! چطور؟ اگر ارزش تخمینی یک نام ویژه بالا باشد، به احتمال زیاد برخی شرکت‌ها دیر یا زود خواستار خرید آن خواهند بود.
  بسیاری از سرمایه گذاران دامنه چنین دامنه‌هایی را خریداری می‌کنند و آن‌ها را برای سود می فروشند. البته باید توجه داشته باشید که در این بخش به دامنه‌هایی اشاره می‌کنیم که قبلاً به عنوان دامنه‌های پریمیوم در نظر گرفته شده بودند، نه دامنه‌های تصادفی موجود.
 • امکان درآمدزایی از طریق دامنه‌های ویژه وجود دارد؛ با ترافیک بیشتری که دامنه می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد، درآمد کسب‌وکار شما نیز افزایش می‌یابد.

معایب خرید یک دامنه پریمیوم

 • قیمت بالا: دامنه‌های پریمیوم خیلی گران هستند؛ معمولاً نام‌های دامنه موجود قیمت بالاتری دارند اما دامنه‌های پرمیوم رجیستری نیز می‌توانند بسیار گران باشند.
  اگر به یک نام جدید برای یک وب‌سایت شخصی یا یک پروژه کوچک نیاز دارید، هیچ فایده‌ای ندارد که بیشتر از کل پروژه برای آن هزینه کنید. در شرایطی که بیشتر بودجه شما صرف خرید دامنه می‌شود، بهتر است نام‌های دیگر را در نظر بگیرید.
 • جایگزین بهتر: صرف اینکه یک نام دامنه عالی به نظر می‌رسد، هزینه بالایی برای خرید دامنه ثبت نکنید. می‌توانید با تغییری کوچک جایگزین‌های بهتری برای دامنه خود پیدا کنید و قیمت ارزان‌تر آن را خریداری کنید.
 • کپی رایت: حتما پیش از خرید تحقیق کنید که دامنه مدنظر شما قبلا به عنوان علامت تجاری کسب‌وکاری دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است. در این صورت شما پول زیادی صرف خرید دامنه‌ای می‌کنید که به راحتی ممکن است آن را از دست دهید.

 

نتیجه گیری

خرید یک نام دامنه پریمیوم می‌تواند یک سرمایه گذاری بزرگی باشد، بنابراین باید با دقت انتخاب کنید که آیا می‌خواهید آن را بخرید یا نه و بررسی کنید که مزایا و معایب دامنه پریمیوم چیست . گاهی اوقات خرید چنین دامنه‌ای می تواند به شما بازپرداخت کند، اما اغلب فقط هدر دادن پول است.

برای تهیه یک دامنه پریمیوم، نام دامنه مدنظر خود را در بخش جستجوی دامنه سایت آذرآنلاین بررسی کنید و مشاهده می‌کنید که دامنه در دسترس است اما هنگام ثبت با نام "دامنه ویژه" نمایش داده می‌شود و برای ثبت آن باید تماس بگیرید یا تیکت ثبت کنید.

خرید نام دامنه پریمیوم

پیش از اقدام به خرید دامنه می‌توانید از طریق تیکت و تماس از کارشناسان ما مشاوره لازم را دریافت کنید.

دریا بهرامی- نویسنده

1505
A
A