سرور مجازی چیست؟ [VPS چیست و چه کاربردی دارد؟]

در این مقاله به توضیح سرور مجازی چیست و چگونه می توان استفاده کرد می پردازیم و موردهای استفاده از آن بررسی خواهد شد. با آذرآنلاین همراه باشید.

سرور مجازی چیست؟ [VPS چیست و چه کاربردی دارد؟]
لیست مطالبی که در این مقاله می خوانید:

برای آشنایی با این مفهوم، در نظر داریم جز به جز به تفسیر این کلمات جادویی بپردازیم.

به زبان ساده، سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که تمام داده‌ها و پرونده‌های وب‌سایت شما را ذخیره می‌کند و وقتی شخصی نام دامنه شما را در مرورگر وب خود تایپ می کند، این رایانه قدرتمند، وب سایت شما را در صفحه جستجوگر به نمایش می‌گذارد. کاربرد فناوری مجازی سازی نیز برای تقسیم این سرور قدرتمند که ما در مورد آن صحبت کردیم به چندین سرور مجازی است.

واژه خصوصی به معنای واقعی چیزی است که بر آن دلالت دارد. سرور مجازی شما برای خودتان رزرو شده است، بنابراین لازم نیست RAM ،CPU و سایر امکانات سرور خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

با وجود اینکه شما از لحاظ فیزیکی سرور خود را با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارید؛ با این حال، VPS ها برای شما تجربه یک سرور اختصاصی را شبیه سازی می‌کنند و با تقسیم سرور به  بخش‌های جداگانه و مستقل، این امکان برای شما ایجاد می‌شود تا از سیستم عامل و نرم‌افزارهای دلخواه خود استفاده نمایید.

برای درک بهتر عملکرد VPSها قصد داریم شما را با برخی از سرویس‌های میزبانی وب آشنا نماییم.

سرویس‌های میزبانی (هاست)

رایج‌ترین شکل میزبانی وب‌سایت سرویس‌های میزبانی یا هاست است که برای دارندگان وب سایت های نوپا گزینه خوبی هستند. شما با استفاده از این سرویس، منابع اصلی مانند CPU ،RAM و فضای هارد دیسک را با استفاده از همان سرور با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارید. نکته منفی در مورد این سرویس‌ها می‌تواند این مساله باشد که به دلیل اشتراکی بودن آن، اگر ترافیک و میزان بازدید وب سایت کاربر دیگری در سرور مشترک شما بسیار زیاد باشد، می‌تواند بر عملکرد وبسایت شما تاثیر بگذارد.

سرورهای اختصاصی

سرویس‌های میزبانی اختصاصی دقیقا نقطه مقابل سرویس‌های اشتراکی هستند. در واقع شما یک سرور اختصاصی دارید که مختص وب سایت شماست!

اگر ترافیک روزانه شما بالاست و باید سیستم عامل مورد نظر خود را روی سرور نصب کنید و یا در حال انجام هزاران معامله مالی هستید و وب‌سایت شما به نرم‌افزار سفارشی نیاز دارد، بهترین گزینه را انتخاب نموده اید!

بنظر بسیار عالی و مکمل است، اینطور نیست؟ اما هزینه ی این سرویس ها معمولا بسیار زیاد است و از لحاظ کاربری، پیچیدگی هایی دارد که باید برای اداره کردن سرور بر مفاهیم آن مسلط باشید.

سرورهای مجازی

شاید تا اینجای موضوع در این فکر هستید که میانه ای برای این دو سرویس معرفی شده بیابید. ما سرویسی به شما معرفی خواهیم کرد که حد واسط یک سرویس اشتراکی میزبانی وب و سرور اختصاصی است. شما با یک قیمت مقرون به صرفه می توانید سروری داشته باشید که وب سایت خود را با منابع اختصاصی خود میزبانی نمایید.

سرور مجازی اختصاصی یا VPS بهترین انتخاب برای سایت‌های با تعداد بازدید بالا است که قیمت آن به اندازه سرور اختصاصی بالا نیست و مثل هاست، دستخوش استفاده بقیه نمی‌شود. با تهیه سرویس‌های سرور مجازی، منابع اختصاصی خودتان را روی سرور خواهید داشت و آزادی عمل بیشتری نسبت به میزبانی اشتراکی دارید.

مجازی سازی سرور، فرآیند تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی منحصر به فرد و جدا شده با استفاده از یک نرم‌افزار است که در آن هر سرور مجازی می‌تواند سیستم عامل‌های خود را به طور مستقل اجرا کند. با توجه به محدودیت‌هایی از قبیل هزینه سخت‌افزار و فضای مورد نیاز، اختصاص یک سرور کامل به هر کاربر، واقع گرایانه نیست و با کمک فناوری‌های مجازی سازی، می‌توان یک سرور را به چندین سرور مجازی تبدیل کرد. این نوآوری برای مراکز داده یک انقلاب به شمار می آید، زیرا نرم افزار مجازی سازی به مدیران این امکان را می‌دهد تا اساساً محیط‌های محاسباتی موجود خود را چند برابر کنند. 

مزایای مجازی سازی

 • کاهش هزینه های سخت‌افزار
 • استقرار سریع‌تر
 • صرفه جویی در فضا
 • کاهش هزینه‌های انرژی
 • قابلیت بازیابی ساده
 • افزایش ظرفیت شبکه و انعطاف‌پذیری بیشتر آن
 • جلوگیری از پراکندگی سرور
 • ایجاد امنیت بیشتر سیستم‌ها

معایب مجازی سازی

 • هزینه اضافی جهت تعویض زیرساخت‌ها
 • عدم توانایی استفاده از برخی از برنامه‌ها در محیط مجازی
 • افزایش ریسک سخت‌افزاری
 • نیاز به تخصص و مهارت بیشتر

در حالت کلی مجازی سازی به دو روش انجام می‌گیرد:

نوع اول

این روش در واقع از سیستم عامل مخصوص مجازی سازی در سرور فیزیکی استفاده می‌شود و منابع اصلی مثل رم، پردازنده و دیسک در اختیار سیستم میزبان بوده و می‌تواند منابع بین سیستم عامل‌هایی که به عنوان مهمان نصب می‌شوند را مدیریت نماید. در این نوع مجازی سازی به سیستم عامل میزبان که وظیفه کنترل و تقسیم I/O و منابع اصلی سرور بین سیستم عامل‌ها را دارد، هایپروایزر (hypervisor) گویند. یک hypervisor میزبان را قادر می‌سازد تا چندین ماشین مجازی را به طور مستقل از یکدیگر به کار گیرد و منابع انتزاعی را در بین این VMها به اشتراک بگذارد. مجازی سازی با یک hypervisor کارایی یک مرکز داده را در مقایسه با میزبانی فیزیکی افزایش می دهد.

ماشین های مجازی نوع اول خود به دو دسته تقسیم می شوند:

 • هایپروایزرهایی که در آن‌ها منابع بین سیستم عامل‌های کاربران به صورت اشتراکی قرار می‌گیرد. مانند OpenVZ 
 • هایپر ویزورهایی که به هر سیستم عامل کاربر مصرف‌کننده  مقدار مشخص شده منابع سخت‌افزاری را واگذار می‌کنند و درصورت پرشدن منابع برای هر کاربر، کاربر دیگری دچار مشکل نمی گردد. این نوع مجازی سازی در اجاره سرورهای مجازی VPS - VDS برای اجاره کننده بسیار اهمیت دارد؛ زیرا مطمئن خواهد بود مقدار حافظه یا پردازنده مورد نظر کاملا اختصاصی است. از جمله هایپر ویزورهایی که از این دسته هستند می‌توان به vmWare ESXi ، Ms HyperV و Cytrix Xen اشاره کرد.

نوع دوم

در این نوع از مجازی‌سازی از یک نرم‌افزار که نصب بسیار ساده‌ای دارد و به‌راحتی در سیستم عامل ما نصب می‌گردد استفاده می‌شود و امکان ایجاد ماشین مجازی یا سیستم عامل دیگری در لپ تاپ و محیط کاری را به ما می دهد. از جمله معروف‌ترین نمونه‌های این نوع می توان به VMWare Workstation و Virtualbox اشاره نمود.

امروزه در زمینه ی مجازی سازی نرم افزارهای بسیاری تولید شده‌اند اما ما قصد داریم به بررسی مهم‌ترین و پرکاربردترین آنها بپردازیم.

VMware vSphere 

VMware vSphere شامل ESXi hypervisor و نرم‌افزار مدیریت vCenter برای ارائه مجموعه‌ای از محصولات مجازی سازی، مانند vSphere Client، کیت توسعه نرم‌افزار vSphere ،Storage vMotion، زمان‌بندی منابع توزیع شده و تحمل خطا است. VMware vSphere برای مراکز داده سازمانی طراحی شده است اما استفاده از این مجازی ساز برای افراد تازه‌کار و یا سطح کاری پایین‌تر ممکن است توجیه اقتصادی نداشته و مقرون به صرفه نباشد.

Microsoft Hyper-V

Hyper-V بر روی سیستم عامل‌های ویندوز اجرا می‌گردد و کاربران را قادر می‌سازد تا چندین سیستم عامل را در داخل یک ماشین مجازی اجرا کنند. مدیران و توسعه دهندگان اغلب از Hyper-V برای ایجاد محیط‌های آزمایشی برای اجرای نرم افزار بر روی چندین سیستم عامل با ایجاد VM برای هر تست استفاده می کنند.

KVM Hypervisor

KVM یک مجازی ساز منبع باز است که برای توزیع‌های لینوکس ساخته شده است. Hypervisor KVM کاربران را قادر می‌سازد تا یک هسته لینوکس را به یک hypervisor تبدیل کنند و دسترسی مستقیم به سخت‌افزار همراه با هر ماشین مجازی که توسط hypervisor میزبانی می‌شود را داراست. در این مجازی ساز تمام منابع به کاربر اختصاص داده شده و امکان overselling وجود ندارد.

Oracle VM VirtualBox

Oracle VM VirtualBox یک hypervisor میزبان منبع باز است که برای پشتیبانی از VMهای مهمان بر روی سیستم عامل میزبان اجرا می‌شود. VirtualBox از انواع سیستم عامل‌های میزبان مانند ویندوز، لینوکس، مک او اس، اپل و Oracle Solaris پشتیبانی می‌کند و امکاناتی از قبیل multigeneration branched snapshots, Guest Additions, guest multiprocessing, ACPI support, and Preboot Execution Environment network boot را ارائه می‌دهد.

OpenVZ

این مجازی ساز مختص لینوکس است. OpenVZ ها چندین محفظه ایمن و جدا شده (که به آن VE یا VPS می‌گویند) روی یک سرور فیزیکی واحد ایجاد می‌کنند و استفاده بهتر از سرور را ممکن می‌سازند و از تضاد برنامه‌ها اطمینان حاصل می‌کند. هر بخش دقیقاً مانند یک سرور مستقل عمل می‌نماید و می‌توان آن را به‌طور مستقل مجددا راه‌اندازی کرد. با استفاده از این مجازی ساز، شما دسترسی کامل root داشته و امکان آپدیت بدون نیاز به Reboot کردن سیستم عامل را خواهید داشت. از مزایای استفاده از این مجازی ساز می‌توان به تنظیمات شبکه و دیسک بسیار ساده و امکان دسترسی به اکثر ماژول های فایروال iptables لینوکس اشاره نمود.

 • هزینه بسیار پایین‌تر نسبت به سرور اختصاصی: هزینه‌ای که جهت خرید سرویس‌های سرور مجازی در نظر گرفته می‌شود به مراتب کمتر از سرورهای اختصاصی بوده و بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • قابلیت ارتقا منابع در هر زمان با حفظ اطلاعات و آی پی: کاربران در هر مقطع زمانی می‌توانند سرویس خود را به پلن های بالاتر ارتقا دهند و در عین حال آی پی و اطلاعات خود را حفظ کنند.
 • دسترسی Root با Administrator به سیستم عامل: کاربران در سرویس‌های "سرور مجازی ویندوز" دسترسی Administrator دارند و می‌توانند کلیه سرویس‌های دلخواه خود (سرویس‌های وب سروری) را در داخل سرور راه‌اندازی نمایند.
 • سرعت مناسب نسبت به منابع: کاربران می‌توانند در این سرویس نسبت به منابعی که انتخاب می‌کنند، تغییرات قابل توجهی در پردازش و میزان بارگذاری مشاهده نمایند.
 • قابلیت گرفتن Snapshot: کاربران می‌توانند از قابلیت گرفتن یک عکس از محتویات و تنظیمات ماشین مجازی یا به عبارت دیگر گرفتن یک بک‌آپ از ماشین مجازی در این سرویس‌ها استفاده نمایند.
 • ارائه آی پی ثابت: کاربران در این سرویس‌ها آی پی ثابت خواهند داشت و تا زمانی که تمدید سرویس خود را به موقع انجام دهند، آی پی آن‌ها تغییری نخواهد کرد.
 • سرعت راه‌اندازی بالا: این سرویس‌ها در کمترین زمان ممکن راه‌اندازی و تحویل داده می‌شوند.
 • قابلیت نصب سیستم عامل دلخواه: کاربران می‌توانند سیستم عامل دلخواه خود را بسته به نیاز خود، بر روی این سرورها نصب و راه‌اندازی نمایند .
 • عملکرد کاملا مشابه سرور اختصاصی: کاربران در این سرورها، با اینکه سرور کامل فیزیکی ندارند، اما منابع اختصاصی برای سایت خود دریافت می‌کنند.
 • امکان ارائه کنترل پنل در صورت نیاز: قابلیت داشتن کنترل پنل بر روی این سرورها یکدیگر از مزایای آن‌ها است. درصورتی‌که کاربری نیاز به کنترل پنل داشته باشد می‌تواند از این قابلیت استفاده نماید. 

حال زمان آن رسیده است که با انواع سرورهای مجازی آشنا شویم!

سرور مجازی ویندوز، یک سرور مجازی است که سیستم عامل ویندوز (معمولا نسخه‌های سرور) روی آن نصب شده و با دسترسی administrator از طریق ریموت دسکتاپ در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. 

سیستم عامل‌های پایه یونیکس/لینوکس بر روی سرور مجازی لینوکس نصب شده و با دسترسی root از طریق SSH در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. 

نکته قابل‌توجه در رابطه با زیرساخت سرورهای مجازی ویندوز و لینوکس، سخت‌افزارهای قدرتمند intel و Super micro هستند که با استفاده از ESXi بازدهی و سرعت و کیفیت فوق‌العاده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اگر تا این جای بحث به این نتیجه رسیده اید؛ سرویسی که دقیقا به آن نیاز دارید، یک سرور مجازی (VPS) است، می‌توانید پلن‌های ارائه‌شده را بررسی و سرویس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. کارشناسان ما به‌صورت آنلاین و تلفنی آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما هستند.

نظرات کاربران


 
در حال بارگذاری...

برای مشاهده مطالب بیشتر به آکادمی آذرآنلاین مراجعه کنید

محتوای بیشتری برای بارگذاری وجود ندارید